УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 104 посетителей

Теги
церковна журналістика педагогіка Голодомор забобони Церква і медицина 1020-річчя Хрещення Русі Ющенко монастирі та храми України Предстоятелі Помісних Церков шляхи єднання конфлікти українська християнська культура Католицька Церква комуністи та Церква Археологія та реставрація Священний Синод УПЦ вибори розкол в Україні Церква і політика Києво-Печерська Лавра УПЦ КП церква та політика милосердя Митрополит Володимир (Сабодан) молодь Президент Віктор Ющенко краєзнавство Мазепа УГКЦ Патріарх Алексій II Церква і влада автокефалія Приїзд Патріарха Кирила в Україну Вселенський Патріархат церква і суспільство діаспора Доброчинність постать у Церкві секти іконопис


Рейтинг@Mail.ru


«Газета по-українськи» (Україна): Личаківському цвинтарю повернули голову ангела«Газета по-українськи» (Україна), Денис Мандзюк, 04.04.2007

Минулого тижня дирекції львівського Личаківського цвинтаря приватна особа передала мармурову голову ангела з гробівця родини Ліпських. Тридцять років вона перебувала у київського колекціонера, який побажав залишитися невідомим. На місці збитої голови кілька років тому студенти Академії мистецтв установили копію.

Нині близько 250 надмогильних пам'ятників музею-заповідника "Личаківський цвинтар" потребують негайної реставрації. Щороку майстри відновлюють півтора десятка скульптур. Найчастіше пам'ятники нищать старі дерева, які падають. Рідше до цього докладаються люди.

- Пік руйнування пам'ятників припав на вісімдесяті роки минулого століття, - розповідає директор музею-заповідника "Личаківський цвинтар" Ігор Гавришкевич, 51 рік. - Тоді знищували могили священиків. Ще раніше - хрести на похованнях польських вояків і українських січових стрільців.

Реставратор музею-заповідника "Личаківський цвинтар" Андрій Гузій іде до могили 1868 року. Тут похований трирічний Йозеф Піха. На надгробкові - скульптури дитини й ангела. Їх реставратори відновили торік.

- Від фігур залишилися лише торси. За кольором можна зрозуміти, які частини збереглися, а які відновлювали. Голови нові. Ця рука нова. Ця нога - стара, а ця - нова. І крило нове. Відновлювали за старими фотознімками. Ну й здогади, звісно.

Якщо одне крило ангела збереглося, то логічно, що друге було розміщене симетрично.

— Часто буває, що знаходиш якусь частину і мусиш ходити з нею цвинтарем, підбирати, де б вона могла бути. Ось ця скульптура не на своєму місці, — підходить до поховання, на якому стоїть фігура Божої Матері з білого мармуру. — Не пасує сюди абсолютно. Просто як років двадцять тому поставили її сюди, так і стоїть. Бачите, Богоматір похилилася на правий бік. Отже, вона спиралася на надгробок.

Над пам’ятником українському студентові Адамові Коцка — борцеві за український університет у Львові, вбитому 1910 року польським шовіністом — схилилася бронзова скульптура жінки, яка плаче. Гузій каже, що цю фігуру викрали 1954-го.

— Знайшли її на початку 1990-х на цвинтарі у Ризі. Стояла на могилі письменниці Лілії Мартінсон. Розпізнали за печаткою берлінської фірми-виробника.

Пам’ятники заповідника реставрують з ініціативи його працівників. Ніхто з нащадків похованих не звертався з проханням відновити знищені скульптури.

До 1991 року цвинтар був комунальним

Личаківський цвинтар заснували 1786-го, коли австрійська влада заборонила ховати людей на старих цвинтарях у центрі міста. Серед найвідоміших українців, які тут поховані, - письменник Іван Франко, оперна співачка Соломія Крушельницька. На Личакові також знайшли спочинок польські, австрійські, вірменські, російські визначні діячі. Вважається, що на цвинтарі загалом поховано 400 тис. людей. У 1975 році цвинтар закрили. За радянських часів він перебував у комунальній власності.
Личаківський цвинтар з 1991 року оголосили заповідником

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.