УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 116 посетителей

Теги
Києво-Печерська Лавра Патріарх Алексій II Церква і медицина милосердя комуністи та Церква вибори постать у Церкві секти забобони Митрополит Володимир (Сабодан) Президент Віктор Ющенко Католицька Церква педагогіка Доброчинність українська християнська культура розкол в Україні автокефалія церковна журналістика монастирі та храми України діаспора іконопис УГКЦ Приїзд Патріарха Кирила в Україну Вселенський Патріархат шляхи єднання молодь УПЦ КП Мазепа Церква і політика Церква і влада церква та політика церква і суспільство 1020-річчя Хрещення Русі Предстоятелі Помісних Церков Археологія та реставрація краєзнавство Ющенко Священний Синод УПЦ Голодомор конфлікти


Рейтинг@Mail.ru


«Хрещатик» (Київ): У Тернополі сенсаційна знахідка з історії Церкви«Хрещатик» (Київ), 31.08.2007

Декілька тисяч документів українською, латинською та польською мовами, частина яких створені митрополитами УГКЦ Михайлом Левицьким, Сильвестром Сембратовичем та Андрієм Шептицьким виявили будівельники, ремонтуючи горище церковної канцелярії храму Різдва Христового у Тернополі, повідомляє кореспондент РІСУ у Тернополі Володимир Мороз, повідомляє РІСУ.

Серед паперів є завірені давніми митрополичими та парафіяльними печатками і багато автографів митрополита А.Шептицького, що навіть дозволяє прослідкувати еволюцію його особистого підпису протягом десятків років. „Опрацювання парафіяльного архіву може відкрити досі невідомі сторінки і деталі з історії Церкви і життя міста Тернополя", - вважає директор Тернопільського обласного державного архіву Богдан Хаварівський.

Унікальні послання, грамоти, метрикальні книги, передшлюбні протоколи та інші церковні папери могли бути втраченими, оскільки працівники, не знаючи про їхню важливість, скинули їх на купу серед будівельного сміття. Архів для загалу врятував Предстоятель УАПЦ владика Мефодій (Кудряков), який, побачивши старовинні папери, заховав їх від негоди і передав на зберігання до обласного архіву.

„Документи представляли собою сукупність паперів у пилюці. Наші працівники їх трохи обезпилили, але для наукового опрацювання вони ще непридатні. Приблизно 8-10 відсотків паперів сильно понищені. Я вважаю промислом Божим відкриття такого досі невідомого пласту. Коли я побачив, що по таких унікальних паперах могли ходити ногами і вони могли пропасти, то отримав серцевий напад, а потім під враженнями декілька ночей не міг нормально спати", - розповідає Б.Хаварівський.

Знайдені папери він називає другою за розмірами знахідкою після Озерянського архіву УПА. Архівісти вже візуально переглянули близько десятої частини колекції, але чекають на спеціальні аналізи санепідемстанції, котрі мають засвідчити нешкідливість документів для здоров'я, адже вони пролежали на горищі десятиліттями. Поки знахідка лежить акуратно складена в ящики. Найдавніші з переглянутих паперів парафіяльного архіву датовані 1719 роком, але Б.Хаварівський не виключає, що вони можуть бути не найстаршими.

„Близько 10 відсотків документів писані латиною і вони можуть належати до ранішого часу. З ними мають попрацювати спеціалісти, котрі знають цю мову. З цим питанням гадаємо звернутися до нашої греко-католицької семінарії", каже директор архіву.

Про несподіване відкриття одразу ж повідомили в Держкомархів у Києві і тернопільських архівістів з огляду на важливість знахідки зобов'язали реставрувати і опрацювати архів пришвидшеними темпами.

„Приблизно пів року триватимуть науково-технічні, реставраційні роботи і тільки після них документи стануть доступними для науковців", - зазначає Б.Хаварівський.

Достатньо грошей для опрацювання знайдених документів у стислі терміни обласний архів не має, додає він. Тож установа шукає спонсорів і сподівається знайти їх навіть серед деяких підприємців, родичі котрих також згадані в старовинних раритетах.

Церква Різдва Христового, в якій знайшли архів, розташована в центрі Тернополя і є одним з найдавніших храмів міста: її збудували у 1602-1608 роках на місці давнішої дерев'яної.

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.