УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 128 посетителей

Теги
автокефалія УГКЦ краєзнавство Священний Синод УПЦ комуністи та Церква забобони Доброчинність Ющенко Церква і політика милосердя Вселенський Патріархат діаспора Предстоятелі Помісних Церков Патріарх Алексій II шляхи єднання конфлікти церква і суспільство Києво-Печерська Лавра Археологія та реставрація іконопис педагогіка Мазепа Приїзд Патріарха Кирила в Україну 1020-річчя Хрещення Русі українська християнська культура Католицька Церква монастирі та храми України церква та політика УПЦ КП розкол в Україні секти вибори Церква і медицина Президент Віктор Ющенко Голодомор церковна журналістика Церква і влада молодь Митрополит Володимир (Сабодан) постать у Церкві


Рейтинг@Mail.ru


«Українське слово» (Україна): Образ Божої Матері в іконах музейної колекції«Українське слово” (Україна), 22.10.2007

Важливим елементом християнства, яке утвердилося у IV столітті н. е., набувши статусу державної релігії, - є вшанування ікон. Цей канон закріплено ухвалою Константинопольського собору 843 року н. е., що у свою чергу стало величезним поштовхом до розвитку іконопису у Візантії та далеко за її межами.

У Київській Русі, Україні, іконописання набуло своєрідних рис, поєднуючи різноманітні художні стилі, додаючи власної самобутности та втілюючи через релігійні образи високі морально-етичні ідеали.

До найдавніших творів українського іконопису належать кілька ікон ХІІ-ХV століть. Ця невелика група збережених часом релігійних пам'яток написані у Києві, Галичині, на Волині - центрах іконопису того часу.

Нині у фондах Чернівецького обласного музею народної архітектури та побуту зберігається близько 20 ікон із зображенням Діви Марії. Уперше за 30-річну історію існування музею більшість ікон представлені на виставці, відкритій напередодні святкування Дня Незалежности України та Успіння Пресвятої Богородиці (виставка експонуватиметься для буковинців і гостей краю до кінця року).

То є ікони, характерні для буковинських православних храмів ХVIII-ХІХ століть минулого тисячоліття. Найбільше образів - із зображенням Одигітрії, або Богородиці з немовлям - з маленьким Ісусом на руках. Цей сюжет - найпоширеніший. В іконографії Богородичного циклу існує велика кількість типів Одигітрій. Серед них найбільше враження справляє Богородиця Замилування. На ній маленький Христос ніжно торкається рукою обличчя матері або тулиться голівкою до її щоки.

Найдавнішою іконою, представленою на виставці, є написана у 1774 році Богоматір Одигітрія, із села Діброва Кіцманського району. У правій руці Христос (немовля у царському одязі з коронами) тримає державу - символ влади над світом. Мафорій Богородиці орнаментований квітами. Тло ікони заповнене рельєфним рослинним орнаментом у вигляді квіткових галузок. Навколо голів - рельєфні німби.

Художники, які створювали образи Божої Матері, вкладали в них свою душу, віру в Бога, любов до ближнього. Це - поклик до пробудження високих почуттів у душах людей.

В.КОДРА,
науковий працівник,
Чернівецький обласний музей
народної архітектури та побуту

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.