УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 121 посетителей

Теги
Доброчинність 1020-річчя Хрещення Русі розкол в Україні педагогіка милосердя Католицька Церква Священний Синод УПЦ церква і суспільство діаспора Предстоятелі Помісних Церков автокефалія Церква і медицина УГКЦ шляхи єднання конфлікти секти Вселенський Патріархат комуністи та Церква іконопис Патріарх Алексій II монастирі та храми України молодь Президент Віктор Ющенко вибори Голодомор забобони постать у Церкві Приїзд Патріарха Кирила в Україну українська християнська культура церковна журналістика краєзнавство церква та політика Церква і політика УПЦ КП Церква і влада Мазепа Митрополит Володимир (Сабодан) Ющенко Археологія та реставрація Києво-Печерська Лавра


Рейтинг@Mail.ru


«Львівська газета»: Релігії у світі«Львівська газета», Степан Боруцький, 23 січня, 2008

Цьогоріч Україна знову долучається до вшанування Всесвітнього дня релігії, який з ініціативи ООН широко відзначають у світі третьої неділі січня ще від 1950 року.

2008-го цей день припав на 20 січня. Оргкомітет зі святкування Всесвітнього дня релігії міститься у США й не належить жодному з віровизнань.

За словами президента Української асоціації релігієзнавців (УАР), професора, доктора філософських наук Анатолія Колодного, "це свято мало б стати доброю нагодою для ведення міжрелігійного діалогу, інформованості українського суспільства про релігійну ситуацію в Україні та світі, спільного обговорення проблем, пов'язаних із тотальною глобалізацією і її впливом на релігійні процеси, зокрема, на стан національних Церков. Усесвітній день релігії сприймуть в Україні позитивно і з тієї причини, що світські люди також зможуть долучитися до порозуміння між українськими Церквами. А для релігієзнавців цей день мав би стати професійним святом".

Нагадаємо, в Україні відзначення Всесвітнього дня релігії зініціювали Центр релігійної інформації і свободи (ЦеРІС) Української асоціації релігієзнавців, відділення релігієзнавства Інституту філософії НАНУ та Центр товариства бахаїв України. Отже, сьогодні маємо прекрасну нагоду поговорити хоча б про деякі кількісні показники сучасних релігій, зокрема їх вірних, а заодно про релігійну ситуацію у світі, Європі й Україні.

Релігійна статистика - одна з найскладніших галузей визначення кількості вірних, і для світських науковців-релігієзнавців, і для вчених-теологів, представників різних Церков і релігійних організацій. Адже є релігійні структури, чільники яких можуть із точністю до одиниці назвати кількість своїх вірних. Це, як правило, керівники протестантських Церков, у яких передбачено обліковане членство. Проте більшість Церков лише приблизно визначають своїх послідовників, зокрема за кількістю хрещень, сповідань, участю в богослужіннях. Деякі Церкви зараховують до своїх вірних усіх, у т. ч. й дітей, інші - тільки повнолітніх осіб. Узагалі ж статистичний облік конфесійної належності практикують у небагатьох країнах. Уважають, що держава в такий спосіб порушує принцип свободи совісті. Зрештою, жодна з релігій не є однозначною, як і її послідовники. У Японії, наприклад, вірних (за переписом) удвічі більше, ніж самого населення країни. Річ у тім, що тут одна людина може одночасно зарахувати себе й до синто, й до буддизму чи християнства. Відновила свою діяльність у Японії "Аум Сінрікьо", яка від 2003 р. має назву "Алеф" (28 громад і приблизно 650 послідовників, які мають 120 об'єктів нерухомості в 17 префектурах країни). Зі 189 заарештованих 12 осіб з активу апокаліптичної секти "Аум Сінрікьо" за розпилення нервово-паралітичного газу "зарін" у токійському метро (загинуло 12 осіб) японський суд засудив до страти.

І все-таки, якщо виходити з того, що на рік сущий у світі проживає понад 6 млрд. 70 млн. осіб, то приблизно 4,7-5 млрд. серед них - віруючі люди. Із зазначеної кількості населення планети трохи більше, ніж 2 млрд. 30 млн. - християни (32% всіх вірних), 1,3 млрд. - мусульмани (17%), 790 млн. - індуїсти, 370 млн. - буддисти, 225 млн. - прихильники китайської традиційної релігії. До речі, релігійний світ Китаю визначається двома духовними феноменами - даосизмом і конфуціанством. До них примикає буддизм, які разом склали нині сан цзяо ("три релігії") китайської спільноти. Між іншим, саме в Китаї на початку серпня 2007 р. всі 550 центрів тибетської школи Карма Каг'ю із 45 країн провели 72-годинну медитацію буддистів. Хоча, очевидно, в Китаї є й послідовники інших релігій, наприклад, католицизму (10 млн. осіб), частина з них діє нелегально. Археологи засвідчують, що християнство на китайських теренах було ще в I ст. Тут виявлено одне з найстаріших зображень народження Ісуса Христа. Вирізані на камені біблійні картини знайшли в одній із гробниць східнокитайської провінції Цзянсу. 16 грудня 2003 р. в Китаї помер останній пекінський священик (протоієрей Олександр (Ду) Китайської Автономної Православної Церкви (останній її храм закрили ще 1966 р.). Священика відспівували в католицькому соборі. Нині духовне опікування православними в Китаї покладено на патріарха Московського Алексія II. Понад 500 років у Китаї замешкують мусульмани, які постійно зазнають переслідувань із боку влади. Та найглибше протистояння в Китаї вже чимало років триває між духовним лідером буддистів Далай-ламою XIV (Тибет) (емігрував із Китаю 1959 р.) та офіційним Пекіном.

Щодо християн, то їх питома вага особливо зростає в Африці й Азії, натомість у Європі зменшується. Не менш ніж 125 млн. християн вимушені сповідувати свою віру таємно або напівтаємно. Підраховано, що від початків християнства і до 2000 р. 69 млн. 420 тис. християн померли насильницькою смертю за свою релігійну належність. Зрештою, й нині у світі гинуть християнські місіонери, харитативні працівники, священнослужителі. Країнами, де найбільше утискають релігійні свободи (звісно, не лише християн) є Китай, Лаос, В'єтнам, Північна Корея. Відповідальність за репресії проти тих чи інших категорій вірних несуть уряди Ірану, Пакистану, Саудівської Аравії, Судану, Туркменистану, Бангладеш, Гватемали, Нігерії.

Серед інших релігійних напрямів у світі слід назвати 190 млн. сповідників різних культів (між іншим, в Австралії зростає кількість послідовників традиційних первісних культів), 18 млн. - сикхів, 17 млн. - іудеїв (Ізраїль, США, Західна Європа), понад 100 млн. - сповідників нових релігій чи релігійних течій... Скажімо, зараз у світі нараховують понад 6 млн. послідовників бахаї, найбільше з яких проживає в Азії (3 млн.). А виник бахаїзм 1844 р. (перший його храм зведено тільки на початку XX ст. в Ашгабаті).

Щодо сучасних атеїстів, то їх, за різними даними, нині у світі нараховують понад мільярд (!). У постсоціалістичному світі вони становлять від 25 до 40% громадян. Зрештою, погодьтеся: атеїзм як світоглядний вибір людини, але не світська (одержавлена) релігія (на кшталт у колишньому СРСР), має право на буття, що теж розбудовує громадянське суспільство.

Стосовно християн, то їх найбільше мешкає на Американському континенті - 770 млн. осіб, у Європі - 550 млн., Африці - 360 млн., Азії - 310 млн., Океанії й Австралії - понад 20 млн. Послідовники християнства мають щорічний приріст лише на 1-1,2 відсотка.

Іслам за кількістю своїх послідовників є другою (після християнства) світовою релігією. Мусульмани мешкають у більш ніж 120 країнах. У 28 іслам є державною релігією (Єгипет, Іран, Ірак, Кувейт, Марокко, Саудівська Аравія, Йорданія, Пакистан та ін.). У Саудівській Аравії діють 60 тис. мечетей і жодного християнського храму, хоча тут проживає немало християн. Останнім дозволено мати лише молитовні будинки. У Йорданії нараховують 5 млн. мешканців, 95% із них сповідують іслам, а 5 - християнство. Більшість мусульман (понад дві третини загальної кількості) живуть в Азії. Це приблизно 20% населення цієї частини планети. Скажімо, в Пакистані зі 150-мільйонного населення шиїти становлять 17%, а послідовники суннітів - 80% (тут є понад 10 тис. релігійних шкіл (500 тисяч учнів) і працює 31 тис. учителів), в Індонезії близько 90% населення - мусульмани, в Узбекистані їх трохи більше ніж 20 відсотків. Близько 30% послідовників ісламу проживають в Африці (майже 49% населення континенту). Уважають, що мусульмани зі своїм щорічним приростом у 2,1 відсотка перевищують приріст світового населення (1,2 відсотка). Згідно з прогнозами американських релігієзнавців, кількість мусульман до 2025 р. зросте до 1,8 млрд. осіб. Серед мусульман 90% сповідають суннізм, 7% - шиїзм, інші напрямки - три відсотки.

Прихильники індуїзму найбільш компактно розселилися на території Індостану. Їх щорічний приріст сягає семи відсотків. Індуїзм нині сповідує 83-85% населення Індії (взагалі тут уживаються послідовники понад сотні різних релігій, хоча міжрелігійні, насамперед між індуїстською більшістю та мусульманською меншістю, конфлікти часто є причиною для песимістичних висновків стосовно майбуття країни як єдиної держави). Маємо й інші тривожні сигнали з Індії (тут іще зберігається кастовий поділ суспільства), в якій періодично проводять масові кампанії навернення християн в індуїзм. До речі, на теренах Індії нараховують до 17 млн. католиків. Згідно зі статистикою, в Індії кожні 42 хвилини хтось приходить до Христа, приймає водне хрещення, а щодоби з'являється нова церква. Найбільш схильні до євангелізації даліти - каста недоторканних, що налічує 300 млн. обездолених і позбавлених будь-яких прав. Близько 100 млн. їх уже готові прийняти християнство, але цьому протидіє влада. Усього ж, за деякими даними, близько 600 млн. індуїстів нині думають про своє навернення в якусь іншу релігію. В Індії є невеличка єврейська діаспора (1,5 тис. осіб). Індуїзм поширений також у Пакистані, Малайзії, Шрі-Ланці, Непалі, Бангладеш, низці країн Африки. Є його прихильники й серед європейців та американців, які сповідують індуїзм найчастіше в реформованих чи модернізованих варіантах.

Тенденцію до зменшення своїх послідовників переживає сучасний буддизм. Нині традиційним ареалом його розповсюдження вважають Центральну, Південну й Південно-Східну Азію (махаяна - 60 відсотків, хінаяна - 40). Махаяна більше поширилася в Центральній Азії, Китаї, Японії, Кореї та В'єтнамі. Натомість хінаяна більш поширена в Південній і Південно-Східній Азії, насамперед у Шрі-Ланці (тут лише близько відсотка населення сповідує протестантизм), Бірмі (М'янмі) (89% населення - буддисти), Таїланді (99% із 60 млн. населення країни сповідує буддизм) та Лаосі. У Камбоджі з 10 млн. населення 90% - буддисти, католиків тут лише 20 тис. Хоча останніми роками буддизм виходить за межі свого традиційного поширення і знаходить послідовників у Європі й Америці. Натомість і в азіатських країнах маємо чимало католиків та протестантів. У нинішніх чинних буддистських організаціях спостерігаємо створення міжнародних об'єднань буддистів, які ставлять перед собою завдання вирішення насущних проблем сучасності. Нарешті, певне розповсюдження нині має і третій напрям буддизму - ваджраяна, зокрема в Тибеті, Монголії та Росії (Бурятія, Калмикія, Тува).

Серед найбільш потужних напрямків християнства нині вважають: католицизм - понад 1 млрд. 10 млн. вірних, протестантизм - 720 млн. (70 млн. англіканців, 57 млн. п'ятидесятників, 40 млн. баптистів) і православ'я - близько 300 (або, за іншими даними, 200) млн. осіб. 83% кубинців є віруючими, більшість із них - католики (40%). Тільки в Гавані діє 250 місій і молитовних будинків Католицької Церкви. У Європі їх 26,1%, в Африці - 12,4%, в Азії - 10,7%, в Океанії й Австралії - 0,85%. Збільшення їх відбувається переважно в Африці й Азії, менше - в Європі. 50% католиків мешкає в Америці. Менш ніж три відсотки населення Азії є католиками. Духовну опіку над усіма вірними католиками здійснюють понад 4,5 тис. єпископів. Якщо раніше на одного єпископа припадало 113 священиків, то тепер - лише 89. Загалом у світі нараховують приблизно 405 тисяч священиків-католиків, а в духовних католицьких семінаріях навчаються 111 тисяч осіб. У світі постійно зростає кількість студентів філософії та католицької теології в семінаріях. Найбільший приріст студентів-католиків зафіксовано в Африці, де останніми роками кількість семінаристів збільшилася втричі, в Азії - на 12%, в Америці - на 65%, а в Європі - ледве на 12%. За переважаючою кількістю християн відповідних напрямів Північну Америку інколи називають протестантсько-католицькою, а Південну - католицькою. До речі, саме в останній розташована Бразилія, в якій компактно проживає найбільше католиків у світі (понад 140 млн. осіб (майже 90% усього віруючого населення країни). Тут діє і Куритибська єпархія УГКЦ. Чисельна спільнота греко-католиків існує також в Аргентині. У Канаді мешкають понад 140 тис. (греко)-католиків.

Певне зацікавлення для нас має релігійна структура населення США, 87% якого вважає себе християнами. Відокремлюючи Церкву від держави, остання одночасно проголошує, що вона будується на релігійних підвалинах, а Америка - "єдина нація під Богом". Хоча до релігійних відмінностей американці терпеливіші від європейців з їхніми національними Церквами, але, з іншого боку - вони позиціонують значну нетерпеливість до атеїзму, безбожництва. Іншими словами, американець - католик, православний, баптист, мормон - усе це "нормальні" фігури, але американець-атеїст - незвична й підозріла особистість. Стосовно релігійних напрямів, то ситуація така: 58% населення сповідують протестантизм (серед них 18% - баптисти, 9% - методисти, 7% - лютерани. 5% - пресвітеріани, 3% - англікани), 29% - католики (серед них маємо до тисячі осіб греко-католиків. Між іншим, 2007 р. у м. Дойлстави (околиця Філадельфії) відбувся черговий Синод єпископів УГКЦ, у якому взяли участь 39 єпископів з України та з країн поселення греко-католиків у зарубіжжі. 30 вересня 2007 р. відзначали 100-річний ювілей приїзду до США першого греко-католицького єпископа Стефана Сотера Ортинського. Нині тут діє греко-католицька архієпархія у Філадельфії та єпархії у Стемфорді, Чикаго й Пармі). Уважають також, що протестанти певною мірою "більші американці", ніж представники інших релігій. Саме традиції радикального протестантизму стали основою для формування головних принципів американської демократії, зрештою, визначили ідеологічний фундамент відповідного способу життя. Зауважу також, що на початку 80-х рр. XX ст. католицизм також остаточно вписався в американське релігійне та суспільно-політичне життя країни. А ще замешкують у релігійному середовищі США 3% іудеїв, по 1% мормонів і православних (10 парафій із них входять у юрисдикцію УПЦ КП (вікарний єпископ Паїсій, громадянин США), 2% населення належать до інших віросповідань. Маємо дані про те, що американці виявляють найбільшу симпатію до католиків (загалом у країні католицизм сповідують понад 64 млн. осіб, служать близько 46 тис. католицьких священиків) та іудеїв (по 80%), до євангельських християн (70%), мормонів (53%). Є дані, що американці щороку купують до 25 млн. примірників Біблії. Дві третини американців мають симпатії до своїх послідовників ісламу - громадян США. Науковці вважають, що нині американське мусульманство постає як своєрідна релігія негрів США. А взагалі позитивні емоції до носіїв ісламу мають лише 43% опитаних американців, негативні - 35%. Після відомих подій 11 вересня 2001 р. служба еміграції США таємно вислала з країни понад тисячу іноземців-мусульман здебільшого в арабські країни та держави Південно-Східної Азії, нібито за якісь порушення візового режиму.

Стосовно мормонів (Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів - ЦІХСОД), батьківщиною яких є США, то їхній сьогоднішній лідер - президент ЦІХСОД Гордон Хінклі - постійно наголошує на християнськості Церкви, яку він очолює. ЦІХСОД поступово стає інтернаціональною. Понад тисячу колів (громад) вона має за межами США. 64 зі 125 храмів є також в інших країнах. "Книгу Мормона" (священна книга мормонів) уже опубліковано понад ста мовами. Члени Церкви мешкають у понад150 країнах.

У США вільно практикують свій релігійний культ індіанці й інші автохтонні спільноти. Нещодавно в американському місті Лос-Анджелес сформувалася ще одна нова релігійна течія, в якій пастор і парафіяни моляться в храмі повністю оголені. Усі деномінації США дають понад
160 млн. послідовників. Є дані, що шестеро американців із десяти відзначають важливу роль релігії в їхньому житті (94% населення вірять у Бога). Певна частина американців зараховує себе до релігійно-нейтральних громадян. Загалом у США служать у різних конфесіях близько 350 тисяч пасторів, які духовно обслуговують 325 тисяч різних релігійних спільнот.

У Європі з 800 млн. осіб 280 млн. зарахували себе до католиків західного (латинського) обряду. До речі, нині Апостольська столиця - держава Ватикан - має акредитацію 178 іноземних послів світу. Із сучасною Україною Ватикан встановив дипломатичні стосунки 8 лютого 1992 р. (відтоді в нас працювали три нунції-архієпископи - італієць Антоніо Франко, хорват Микола Етерович, а нині - словенець Іван Юркович). До речі, дипломатичний корпус Ватикану нині має близько 2700 осіб у всіх регіонах світу. Ватикан є єдиною державою в Європі, яка підтримує дипломатичні відносини з Тайванем. На Африканському континенті нараховують понад 125 млн. католиків, а на Азіатському - 70 млн. Найчисельнішою країною цього континенту за кількістю католиків є Філіппіни (понад 42 млн. осіб - 83% населення). 17 млн. католиків мешкають в Індії. Нарешті, на теренах Австралії й Океанії маємо до 7 млн. католиків. На Американському континенті проживають майже дві третини протестантів від усіх наявних у світі. Інтенсивно зростає п'ятидесятництво в країнах Латинської Америки (приблизно 400-500 осіб тут щохвилини приймають Ісуса Христа своїм особистим Спасителем). Між іншим, Світовий Євангельський Союз нині об'єднує 2 млн. помісних Церков (400 млн. громад зі 123 країн). Нарешті, приблизно третина протестантів живуть і працюють у Європі, близько 70 млн. - в Азії, 40 млн. - в Африці, 14 млн. - в Океанії й Австралії. Щороку більшає свідків Єгови. Нині вони є в 235 країнах світу (загалом понад
6 млн. осіб). Слід зазначити, що в багатьох країнах їм доводиться через місцеві інстанції або ж через Страсбурзький суд захищати своє право на свободу буття. Усі судові позови вони виграли.

Православні спільноти діють практично на всіх континентах світу, хоча, звісно, кількість їхніх послідовників є різною. Наприклад, понад 400 африканців, які закінчили православні навчальні заклади, ведуть активну місіонерську роботу на всьому континенті. Їхню діяльність координують 15 митрополитів і п'ять єпископів. У Канаді маємо 120 тис. православних під юрисдикцією Української Православної Церкви Канади, а також понад 60 парафій інших юрисдикцій. Натомість православне населення домінує у Східній Європі, Україні, Росії, Білорусі, Молдові, Вірменії та Грузії. Узагалі ж сучасне Вселенське православ'я поділяють на декілька автокефальних у внутрішньому житті та національних за своїми ознаками помісних православних Церков. Зокрема, на початок XXI ст. існувало 14 Церков, автокефального статусу яких не оскаржували. Ще однієї Церкви (Американської) не визнає Константинопольський і деякі інші патріархати. Тут виділяють насамперед чотири стародавні східні патріархати - Константинопольський, Олександрійський, Антиохійський, Єрусалимський. Згодом до цієї групи приєдналися ще 11 Церков - із Грузії, Кіпру, Росії, Греції, Сербії, Румунії, Болгарії, Польщі, Албанії, Чехії та Словаччини, США. До помісних Церков, автокефалії яких поки що не визнала більшість православних Церков, належать Українська Автокефальна ПЦ та УПЦ Київського патріархату, Білоруська Автокефальна ПЦ, Македонська ПЦ, Болгарська (паралельна) ПЦ та Чорногорська ПЦ. Окрім них, діють автономні Православні Церкви - Синайська, Фінляндська, Естонська Апостольська ПЦ (Константинопольський патріархат) та Естонська АПЦ (Московський патріархат), Китайська ПЦ, Японська ПЦ і Північноамериканська митрополія Антиохійської ПЦ. Є старообрядницькі, старостильні, а також східні православні Церкви - Коптська, Сирійська, Ассирійська, Вірменська, Ефіопська, Маланкарська, Ерітрейська.

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.