УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 212 посетителей

Теги
Патріарх Алексій II церковна журналістика конфлікти Археологія та реставрація постать у Церкві забобони церква і суспільство Ющенко Предстоятелі Помісних Церков вибори розкол в Україні іконопис українська християнська культура педагогіка УПЦ КП Церква і медицина комуністи та Церква милосердя Мазепа Священний Синод УПЦ молодь церква та політика Президент Віктор Ющенко Доброчинність автокефалія краєзнавство Голодомор Вселенський Патріархат діаспора Католицька Церква УГКЦ Церква і політика монастирі та храми України Митрополит Володимир (Сабодан) секти шляхи єднання Приїзд Патріарха Кирила в Україну Києво-Печерська Лавра Церква і влада 1020-річчя Хрещення Русі


Рейтинг@Mail.ru


РІСУ: “Хоругви – це консервативні пам’ятки”РІСУ, Данута Наугольник, 28.12.2007

У Національному музеї ім. Андрея Шептицького у Львові триває унікальна виставка "Українські хоругви кінця XVI - початку XX століття". Про виставку нам розповіла її куратор, науковий співробітник музею Роксолана Косів.

- Пані Роксолано, розкажіть про передісторію виставки?

- Ідея виставити українські хоругви зі збірки Національного музею виникла з того, що про ці мистецькі твори мало хто знає. Ці пам'ятки ніколи раніше не виставлялись, про них мало знають як дослідники, так і громадськість. Для того, щоб реалізувати проект, слід було здійснити велику реставраційну підготовку. Адже хоругви є дуже складними для відновлення. Вони двобічні, мають важкий матеріал і складну техніку реставраційного процесу. Як результат - маємо цю виставку.

- До експозиції увійшли різні види хоругв (погребальні, цехові, гвардійські, товариські). А як на виставці представлені церковні хоругви?

- Із 65 церковних хоругв, які зберігаються в музеї, до експозиції потрапила 61. Слід сказати, що ця колекція церковних хоругв є найбільшою в Україні. Найбільшою в тому плані, що тут представлені найдавніші пам'ятки з останньої чверті XVI та XVII століття (таких пам'яток є біля 20). Жоден музей не має подібної збірки. 

- У чому, окрім поважного віку, полягає особливість цієї колекції церковних хоругв?

- Усі твори мальовані тими ж майстрами, які малювали ікони до іконостасу в церкві. Щоб відвідувачі виставки могли простежити почерк одного автора, обабіч хоругв ми виставили ікони. Загалом традиція мальованих хоругв є досить пізньою: пам'ятки XIV - XVI століття (передовсім російські чи балканські) гаптовані, а відтак - дуже коштовні. В джерелах ми знаходимо, що і серед українських хоругв були гаптовані. Збережені датуються останньою чвертю XVIII століття.

- Що ж зображували майстри на церковних хоругвах?

- Як правило, на старших хоругвах домінують образи Святого Миколая та обох Святих Параскевій. Ширша тематика іконографії є характерною вже для пам'яток XIX століття.

- Наскільки вигляд сучасних церковних хоругв відрізняється від пам'яток, скажімо XVI століття?

- Хоругви - це загалом консервативні пам'ятки. Найстарші обрізані по периметру, а тому ми не знаємо, якою була їхня первісна форма. Можливо, що нижніх вирізів вони взагалі не мали.

- Чи можна вважати, що така форма хоругви є виключно українською?

- Сама форма полотнища є характерною і для західноєвропейських пам'яток, і для балканських, і для російських. Очевидно, вона була інспірована римським, а згодом візантійським типом знамен лабарум (знамено, яке, імператор Костянтин Великий, побачивши на небі хрест, встановив для свого війська - Д. Н.), який і став першим узором для хоругв в церквах обох обрядів.

Тому видається, що звичний для нас вигляд церковної хоругви усталився у XVI столітті. Пам'ятки XVII-XVIII століття вже є двобічними, мають три або чотири нижні вирізи.

- Якою є географія виставки?

- Всі церковні хоругви, представлені в експозиції, походять із західноукраїнських церков. Пам'яток із Центральної і Східної України немає, бо ті, що дійшли до нас, датуються щойно кінцем XVIІI століття.

- Якими пам'ятки походять безпосередньо зі Львова?

- Зі Львовом пов'язані 7 цехових хоругв, які для експозиції надав Львівський історичний музей (найстарша хоругва датується 1754 роком). Водночас у нашій експозиції є хоругва спортивно-патріотичного товариства "Сокіл", заснованого у Львові у 1894 році. Ще у 1911 році товариство виготовило своє знамено, на якому зображено золотого галицького лева, що спирається на скелю на синьому тлі, а з іншого боку - Архистратига Михаїла як герба Київської землі. До неї є ще три стрічки. Ця пам'ятка зберігається саме у Національному музеї і є доволі унікальною, бо тривалий час вважалась втраченою. У фаховій літературі описана історія її створення, зокрема, відомо, що у 1923 році хоругва була заарештована на Янівському цвинтарі. Подальша її доля не простежується. Лише у 1930 році хоругву повернули до музею. Хто саме - невідомо.

- Спеціально до відкриття виставки було здійснено випуск касети листівок "Львівські хоругви. XVII - початок XX століття". Де можна буде їх придбати?

Наразі листівки ще додруковуються. Коли вони будуть готові, то придбати можна буде безпосередньо у Національному музеї. Водночас готуємо до друку і каталог виставки альбомного типу.

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.