УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 111 посетителей

Теги
Ющенко церква та політика Митрополит Володимир (Сабодан) Голодомор УГКЦ педагогіка Церква і медицина постать у Церкві забобони автокефалія Предстоятелі Помісних Церков УПЦ КП Доброчинність Києво-Печерська Лавра Вселенський Патріархат Президент Віктор Ющенко комуністи та Церква монастирі та храми України шляхи єднання Патріарх Алексій II Католицька Церква 1020-річчя Хрещення Русі вибори Приїзд Патріарха Кирила в Україну розкол в Україні краєзнавство молодь Археологія та реставрація секти Мазепа українська християнська культура милосердя церковна журналістика Церква і влада церква і суспільство конфлікти Церква і політика діаспора Священний Синод УПЦ іконопис


Рейтинг@Mail.ru


«Львівська газета»: Учні вчитимуться на помилках учителів«Львівська газета», Галина Роспопа, 12 лютого, 2008

Підручник із християнської етики закупили тиражем 10 тисяч примірників для школярів п'ятих класів Львівщини. Гарна обкладинка, різноманітні малюнки та зображення ікон, якісний папір, масштабна презентація.

Видання, скажемо відверто, не з дешевих, однак, на думку львівського духовенства (з яким, до речі, ніхто не порадився), користі від нього небагато: у змісті безліч помилок, неточностей, цитати з Біблії перекручено, багато загадок мають прихований підтекст, неправильне тлумачення заповідей Божих тощо. Отець Володимир Бачинський, секретар Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ КП, розповів, що його найбільше вразило тлумачення сьомої заповіді Божої: "Сьома заповідь - не чини перелюб - тільки для одружених, сказано в підручнику. Отже, холостяки й незаміжні дівчата можуть цим займатися і це не буде гріхом. Або як розуміти таке тлумачення?" А шосту заповідь "Не вбий" пояснюють дуже вузько: "людина не може відбирати життя в іншої людини". Проте, на думку отця, нині великою проблемою є самогубство молодих людей. А в підручнику немає тлумачення цього вчинку як гріха (хоча шоста заповідь включає й такі випадки).

На останній сторінці іншого видання - "Хрестоматії християнської етики" - уміщено кілька загадок, які є некоректними, а на думку священиків, навіть богохульними. Наведемо деякі з них. "Чотири орли одне яйце знесли", відповідь - "Чотири апостоли та Євангеліє". "Хто вмер і не народився?", у моїх колег виникла асоціація зі звареним яйцем. Але правильна відповідь - "Адам". "Чорний віл на Голос Божий брів", виявляється - це дзвін.

"Послухайте іншу загадку: "Тіло моє ріжуть, кров п'ють", - каже отець Володимир. - Знаєте яка відповідь? Береза. Та це ж богохульство, порушення церковних таїнств, пов'язаних із кров'ю й тілом Ісуса Христа".

Львівські вчителі також критикують підручник, проте стриманіше. Вони погоджуються, що дрібних хиб чимало. Для прикладу ікону, на якій зображено Святу Трійцю, підписали апостолами Павлом і Петром. А тайну вечерю перефразували таємною, мабуть, угледіли в цьому слові русизм. Одну з ілюстрацій Іоанна Богослова переплутали з Іоанном Хрестителем. Різдво, яке всі українці святкують у січні, за шкільною програмою, згідно з підручником, діти вивчатимуть аж у квітні.

Невідповідність релігійних дат і шкільної програми трапляється доволі часто. Скажімо, спершу діти вивчатимуть (згідно з виданням) народження Христа, а лише через декілька уроків тему Благовіщення.

Освітяни сумніваються, чи такий підручник узагалі потрібний школярам. Методист із християнської етики Інформаційно-методичного центру освіти м. Львова Олександра Сабара каже: "Якщо я маю Святе Письмо, то мені ця книга не потрібна. Бо посилаюся на ті етичні норми, які є у Святому Письмі".

Деякі матеріали у підручнику викладено так, що дитина може сприйняти їх неоднозначно. Скажімо, у книзі пояснюють, що найгірше у світі - це втратити Бога. А якщо втратиш друга - нічого страшного, може, знайдеш кращого. Крім того, в уста Господа вкладено такі слова: "Знищу все живе на землі, бо ніхто вже не робить добра; знищу і худобу, і плазунів, і небесних птахів". І до цього наведено запитання: "Що спонукало Бога покарати людство всесвітнім потопом?"

Підручник "Християнська етика" підготував авторський колектив викладачів Острозької академії під керівництвом проректора з навчально-виховної роботи, професора кафедри романо-германських мов Василя Жуковського. Нам вдалося поспілкуватися з ним. Професор обурений закиданням каменів, які летять у його город. Каже, що над підручником колектив працював півтора року. Це перше таке видання, перші спроби.

"Не вважаю, що в підручнику є дуже грубі помилки, - каже пан Жуковський. - Так, є певні лексичні, граматичні та змістові хиби. Але... Якщо священик убачає в загадці про березу богохульство, то це лише внаслідок його світобачення. Бо дитина може сприйняти цю загадку, щоб не нищити дерева, берегти їх тощо".

У міському управлінні освіти не бачать жодної крамоли, кажуть, що перший млинець завжди підгорає. "Прекрасно, що є такий підручник, - сказала начальник управління освіти Львівської міської ради Надія Оксенчук. - Це велике надбання для вчителів та учнів".

до теми

Днями в обласній раді відбулася нарада, яку очолював начальник головного управління освіти Львівської облдержадміністрації Павло Хобзей. На ній вирішили таки виправити помилки, яких допустили автори підручника. Появу хиб головний освітянин пояснив так: "Ми все підганяли до кінця бюджетного року. А все, що робиться поспішно... Ось так і стається".

До кожної сторінки підручників із християнської етики, на якій є помилка, випустять листки-уточнення. Крім того, чільник пообіцяв, що невдовзі світ побачить ще одне відредаговане видання. Сподіваємося,  воно буде точнішим і кращим.

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.