УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 80 посетителей

Теги
Католицька Церква Священний Синод УПЦ розкол в Україні Митрополит Володимир (Сабодан) церковна журналістика українська християнська культура Приїзд Патріарха Кирила в Україну милосердя Києво-Печерська Лавра УГКЦ автокефалія 1020-річчя Хрещення Русі Предстоятелі Помісних Церков вибори Доброчинність Мазепа молодь Президент Віктор Ющенко Церква і політика Археологія та реставрація педагогіка Вселенський Патріархат монастирі та храми України секти Церква і влада краєзнавство церква та політика Ющенко постать у Церкві іконопис забобони діаспора Голодомор УПЦ КП шляхи єднання Церква і медицина Патріарх Алексій II комуністи та Церква церква і суспільство конфлікти


Рейтинг@Mail.ru


РІСУ: Предстоятелі УПЦ КП і УПЦ (МП) мають однаковий рівень довіри з боку громадян, довіра до Глави УГКЦ більш ніж удвічі перевищує чисельність його паствиРІСУ, 03.04.2008

Лідери двох найбільших християнських церков України - Патріарх Київський та всієї Руси-України, Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату Патріарх Філарет та Предстоятель УПЦ (Московського Патріархату), Митрополит Київський та всієї України Володимир мають приблизно рівну довіру громадян, яка істотно перевищує рівень недовіри. Так, владиці Філарету цілком та переважно довіряють 31,4%, а владиці Володимиру - 31,3%. Предстоятелю Української Греко-Католицької Церкви Верховному Архиєпископу Любомиру (Гузару) довіряють 21,2%, але як зауважують соціологи, що його знає значно менша кількість людей, ніж Предстоятелів Православних Церков, а до того ж до греко-католиків віднесли себе лише 9% опитуваних - відтак довіра до кардинала Любомира (Гузара) більш ніж удвічі перевищує чисельність його пастви. Такі дані було отримано під час соціологічного опитування, проведеного фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» та Фондом «Демократичні ініціативи». Опитано 2007 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення України (старше 18 років).

Близько 50% опитаних не знають про релігійних лідерів або не можуть визначити до них cвого ставлення. Очевидно, причиною є низька телевізійна присутність лідерів конфесій, зауважують дослідники.

Поділ на „своїх" та „чужих", притаманний ставленню до політиків, відображається і на ставленні до релігійних лідерів, але у „м'якішому" варіанті. Щодо політиків, довіра до „своїх" майже завжди автоматично означає недовіру до „чужих". У ставленні ж до релігійних лідерів довіра до „своїх" (а це - з одного боку, Московський Патріарх Алексій і Митрополит Володимир, а з другого - кардинал Гузар та Папа Бенедикт) не означає недовіри до «чужих»: просто довіра або значно менша, або ставлення до „не своїх" поділене.

Патріарх Філарет є винятком у цій закономірності - він ні для кого не є „чужим": в усіх реґіонах і серед представників усіх релігійних конфесій довіра до нього переважає над недовірою, єдиний виняток - це ті, хто вважає, що Православна Церква в Україні має бути «пiдроздiлом єдиної Росiйської Православної Церкви i підлягати Московському Патрiархату» (таких в опитувані виявлено лише 11,8%). Предстоятелю УПЦ КП цілком або переважно довіряють 39% у Києві, 35,6% - у Західному реґіоні, 34% - у Центральному та Північно-Східному, 30% - у реґіоні Донбасу та Криму, 27% - на Півдні та Південно-Східному реґіоні.

Митрополиту Володимиру найбільше довіряють у реґіоні Донбасу та Криму (43%), значною мірою довіряють у Центральному й Північно-Східному реґіоні та Південному й Південно-Східному реґіоні (по 30%), а також у Києві (36%). Західний реґіон у ставленні до Преддстоятеля УПЦ ділиться: 23% довіряють, 20% - ні, проте більшість там свого ставлення до владики Володимира не виявляє: 58% його або не знають, або не визначилися.

Патріарх Любомир (Гузар) найбільшою довіру має, звісно, у Західному реґіоні (42%), у решті реґіонів він мало відомий.

Алексiй II, Патрiарх Московський та Всєя Руси та Бенедикт XVI, Папа Римський, мають практично однаковий рівень довіри: 29,3% та 28,5% відповідно. Цікаво, що Патріарха Алексія II не знає більша кількість людей (23,2%), ніж Папу Бенедикта XVII (16,2%).

У макрореґіони було згруповано такі області: Захід - Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька та Чернівецька; Центр та Північний Схід - Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська та Чернігівська області та м. Київ; Південь та Південний Схід - Дніпропетровська, Запорізька, Харківська, Миколаївська, Одеська та Херсонська області; Донбас та Крим - Донецька, Луганська області та АР Крим.

Усього було опитано 2007 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення України (старше 18 років) за основними соціально-демографічними параметрами - стать, вік, рівень освіти, реґіон проживання і тип поселення. Статистична похибка вибірки не перевищує 2.2%.

Довіра до релігійних лідерів залежно від реґіону проживання

У Західному реґіоні населення відчуває велику довіру до Патріарха Любомира (Гузара) (41%), Папи Римського Бенедикта XVI (41%) та Патріарха Філарета (36%), помірковану довіру до Митрополита Мефодія (24%) і ділиться майже навпіл у ставленні до Митрополита Володимира та Патріарха Алексія ІІ.

У реґіоні Донбасу та Криму населення відчуває велику довіру до Патріарха Алексія ІІ (44%) та Митрополита Володимира (43%), помірковану - до Патріарха Філарета (30%) і ділиться майже навпіл у ставленні до Папи Бенедикта XVI, Патріарха Любомира та Митрополита Мефодія.

У Центральному та Північно-Східному реґіонах населення відчуває найбільшу довіру до Патріарха Філарета (34%), Митрополита Володимира (30%) та Папи Бенедикта XVI (28%), а також до Патріарха Алексія ІІ (24%) та Патріарха Любомира (21%), Митрополита Мефодія у цьому реґіоні практично не знають.

У Південному та Південно-Східному реґіоні населення відчуває значну довіру до Алексія ІІ (31%), Митрополита Володимира (30%), Папи Бенедикта XVI (39%) та Патріарха Філарета (27%) і ділиться у ставленні до Предстоятелів УГКЦ і УАПЦ, яких, проте, знає мало.

У Києві, що дуже цікаво, майже однаково ставляться і до очільників УПЦ КП і УПЦ (МП): Патріарху Філарету довіряють 39%, не довіряють 14%, Митрополиту Володимиру довіряють 36%, не довіряють - 18%. Переважно позитивно ставляться й до Патріарха Любомира, якому довіряють 25%, ні - 16%, а значна частина киян - 59% - нічого певного щодо нього сказати не можуть. Патріарх Алексій ІІ, Митрополит Мефодій та Папа Бенедикт у київському опитуванні не фігурували.

Довіра до релігійних лідерів залежно від національності та рідної мови

Серед етнічних українців усі релігійні лідери мають переважну довіру: найбільше - Патріарх Філарет (32% довіряють, 13% - ні), Папа Бенедикт (відповідно, 29% і 12%), Патріарх Алексій ІІ (26% і 12%), Патріарх Любомир (23% і 12%), Митрополит Володимир (19% і 13%), Митрополит Мефодій (18% і 12%). А от росіяни відчують насамперед довіру до „своїх" релігійних лідерів Москви чи Московського Патріархату: Патріарха Алексія ІІ (47% довіряють, 15% - ні) та Митрополита Володимира (відповідно, 41% і 18%). Дещо переважає, але незначно, і довіра до Патріарха Філарета (29% проти 23%). Поділено ставлення до Папи Бенедикта, якому довіряють 22%, а 23% - ні. А от Главі УГКЦ росіяни переважно не довіряють: 23% недовіри і 16% довіри. Закономірності у ставленні до релігійних лідерів залежно від рідної мови виявилися практично такими самими, як і залежно від національності.

Довіра до релігійних лідерів залежно від політичних симпатій

Виборці Блоку Юлії Тимошенко загалом довіряють усім: найбільше - Патріарху Філарету (довіряють 39%, не довіряють 11%), Папі Бенедикту (довіра 35%, недовіра 12%) та Патріарху Любомиру (30% довіри та 11% недовіри). Довіряють прихильники БЮТ й іншим релігійним діячам: Митрополиту Володимиру (28% довіри і 15% недовіри), Патріарху Алексію (21% і 15%) та Митрополиту Мефодію (22% довіри та 11% недовіри), хоча щодо останнього значна частина (67%) не змогла висловити щось певне.

Виборці Блоку „Наша Україна - Народна самооборона" довіряють майже усім релігійним лідерам, найбільше - Папі Бенедикту (довіра становить 47%, недовіра - 4%), Патріарху Філарету (довіряють 46%, не довіряють 5%), та Патріарху Любомиру (39% довіри та 6% недовіри). Довіряють прихильники НУ-НС й іншим релігійним діячам: Митрополитам Володимиру (27% довіри і 18% недовіри) та Мефодію (26% довіри та 6% недовіри), хоча щодо останнього теж значна частина (68%) не змогла висловити щось певне. А от щодо Патріарха Алексія думки поділилися: 21% йому довіряє, а 20% - ні.

Виборці Партії реґіонів, на відміну від виборців БЮТ та НУНС, найбільше довіряють Патріарху Алексію (39% довіри і 6% недовіри) та Митрополиту Володимиру (37% довіри та 8% недовіри), водночас переважно довіряють вони Патріарху Філарету (29% довіри і 17% недовіри) та Папі Бенедикту (23% довіряють, 15% - ні). А ото щодо Митрополита Мефодія та Патріарха Любомира ставлення поділене: Мефодію 16% довіряють, 13% - ні, а кардиналу Гузару - 13% довіряють, а 15% - ні. Проте щодо останніх двох чільників значна частина (71% і 72%) не змогла висловити щось певне.

Виборцям КПУ комуністична ідеологія аж ніяк не заважає довіряти асоційованим з Росією та Москвою релігійним лідерам - Патріарху Алексію, якому 39% довіряє, а 12% - ні, та Митрополиту Володимиру (33% довіряють, 13% - ні). Щодо Патріарха Філарета та Папи Бенедикта, то ставлення ділиться: першому з них 25% довіряють, 12% - ні, другому - відповідно, 20% довіри та 23% недовіри. Переважно не довіряють прихильники комуністів Патріарху Любомиру (17% недовіри та 11% довіри) та Митрополиту Мефодію (не довіряють 18%, довіряють 14%), проте щодо цих двох релігійних лідерів значна частина виборців комуністів нічого певного сказати не може - 72% та 67%.

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.