УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 238 посетителей

Теги
УПЦ КП конфлікти церковна журналістика краєзнавство комуністи та Церква Києво-Печерська Лавра милосердя Вселенський Патріархат Предстоятелі Помісних Церков Ющенко Президент Віктор Ющенко церква та політика УГКЦ Патріарх Алексій II діаспора монастирі та храми України розкол в Україні Священний Синод УПЦ Приїзд Патріарха Кирила в Україну Доброчинність 1020-річчя Хрещення Русі шляхи єднання Митрополит Володимир (Сабодан) Церква і влада Археологія та реставрація автокефалія Мазепа церква і суспільство педагогіка вибори молодь забобони іконопис Голодомор секти Церква і політика Католицька Церква постать у Церкві українська християнська культура Церква і медицина


Рейтинг@Mail.ru


«Україна сьогодні»: Неповноцінний шлюб«Україна сьогодні», Надія Воронцова, 16.10.2008

Сьогодні такі поняття, як «шлюб», «вінчання», «взаємна відповідальність» втрачають своє значення. Громадянський шлюб, який нещодавно зневажався, наразі вважається нормою і радо вітається сучасною молоддю. Згідно з останнім переписом населення, кожен десятий шлюб в Україні є цивільним, але кількість таких пар зростає з кожним роком, і, можливо, років через 20-30 реєстрація шлюбу й вінчання виглядатимуть як дивна забаганка двох закоханих.

Цивільний шлюб існував ще у XVI столітті в Голландії. Але це було вимушеною мірою, адже церква відмовлялася вінчати людей, які були різної віри, тому мерія погодилася реєструвати такі стосунки, їх почали називати громадянським шлюбом. Також у Російській Імперії існував цивільний шлюб. Сьогодні громадянським шлюбом називають спільне проживання двох людей, які разом ведуть господарство, але їхні стосунки ніде не зареєстровано. Прихильники таких стосунків запевняють, що в такому шлюбі не втрачається відчуття свободи.

Зазвичай прихильниками громадянських шлюбів є чоловіки. За статистикою, 85% громадянських чоловіків вважають себе неодруженими, а 92% жінок, які перебувають у цивільному шлюбі, вважають себе заміжніми. Більшість чоловіків вважає, що всі жінки мають мету вийти заміж і заради неї вони здатні на все... Але ж кожна жінка мріє про коханого чоловіка, міцну сім'ю, хороших дітей і, звичайно, про казкове весілля, білу сукню, море квітів і про весільну подорож у статусі законної дружини. Саме заради цієї мрії жінки погоджуються на громадянський шлюб, коли чоловіки обіцяють, що обов'язково одружаться, але спочатку треба перевірити почуття...

У більшості порядних незаміжніх жінок існує неписане правило - ніколи не зустрічатися з жонатими чоловіками. Штамп у паспорті на коханок діє гнітюче.

Відома російська співачка Лоліта Мілявська неодноразово заявляла в інтерв'ю, що цивільний шлюб принижує жінку. Ультиматум є не найкращим варіантом у стосунках закоханих, але будь-якій жінці страшно народжувати дитину в цивільному шлюбі, тому  краще поставити чоловіка перед вибором: або реєстрація шлюбу, або інша жінка.

Згідно зі статтею 133 Сімейного кодексу, якщо дитина народилася в зареєстрованому шлюбі, то матір'ю немовляти вважається дружина, а чоловік - батьком. А в цивільному шлюбі матері необхідно довести, що її громадянський чоловік є батьком дитини, або написати заяву про встановлення батьківства. До речі, жінка має право відмовитися визнавати батьком дитини громадянського чоловіка й узагалі заборонити сину або донці спілкуватися з рідним батьком, батьківство в такому випадку можна встановити лише після того, як дитина стане повнолітньою. Аналіз ДНК неповнолітнім також можна робити лише за згодою матері.

Є у громадянському шлюбі  свої плюси. Такі стосунки можна назвати «генеральною репетицією», молоді люди можуть спробувати пожити разом, навчитися вести спільне господарство, планувати сімейний бюджет. Дуже часто велике кохання та пристрасть не витримують перевірок сірими буднями та побутом. Відомо, що половина зареєстрованих шлюбів розпадається, однією з найбільш розповсюджених причин є те, що молодята «не зійшлися характерами», а всі риси характеру чудово проявляються під час спільного проживання. Також громадянський шлюб є хорошим варіантом, коли починають жити разом зовсім молоді люди, часто студенти, які ще не заробили достатньо грошей, аби відсвяткувати пишне весілля. Звичайно, закоханим хочеться зробити так, щоб цей день запам'ятався на все життя, щоб святкування було в ресторані, а під'їхати туди обов'язково слід на лімузині. Головне не затягувати, бо потім це стане непотрібною формальністю.

Свою точку зору з приводу надійності громадянського шлюбу висловив член Спілки адвокатів України, Спілки юристів України, Асоціації адвокатів чернівецької області, адвокат Ставчанський Валентин Степанович:

З юридичної точки зору, цивільний шлюб є абсолютно ненадійним, зареєстрований шлюб дає гарантії двом сторонам: у випадку розлучення все майно, придбане в шлюбі, належить і чоловіку, і дружині, не зважаючи на те, хто скільки заробляє і чи працює взагалі. У випадку зареєстрованого шлюбу достатньо просто показати свідоцтво про шлюб, і слабка сторона вже має гарантовані права на утримання у випадку хвороби, матеріальну допомогу, якщо є спільні діти, а в цивільному шлюбі кожен раз потрібно доводити, що та чи інша річ придбана за спільні гроші, треба доводити, що існував фактичний шлюб.

Звісно, в якому шлюбі жити, у цивільному чи зареєстрованому, вирішувати лише двом закоханим, але життя досить непередбачуване, тому краще перестрахуватися. Тим більше якщо штамп у паспорті все одно нічого не змінює, чому б його не поставити?

Юридична порада

Статтею 9 Сімейного кодексу передбачено реєстрацію сім'ї без реєстрації шлюбу. Для цього достатньо простого письмового договору, завіреного нотаріусом. У цьому договорі можна розписати всі правила гри, тобто слід передбачити ситуацію, якщо співмешканці захочуть припинити свої стосунки або як розподілятиметься майно при розлученні, також розписати, які обов'язки накладаються на співмешканців у випадку народження дитини. У зареєстрованому шлюбі всі ці гарантії передбачені законом, але у випадку цивільного шлюбу ці нюанси мають бути розписані в договорі. Практика укладання таких реєстрацій сімей без реєстрації шлюбу прийшла в Україну із західноєвропейських держав, там такі договори дуже розповсюджені. Проблема в тому, як ця гілочка приживеться на нашій дикій яблуньці. У громадянському шлюбі обидва хочуть свободи, але один завжди хоче бути вільнішим, ніж інший. Тому якщо пара не хоче реєструвати свої стосунки у загсі, бажано хоча б укласти договір.

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.