УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 248 посетителей

Теги
Президент Віктор Ющенко постать у Церкві Ющенко Приїзд Патріарха Кирила в Україну українська християнська культура церква і суспільство Церква і медицина молодь милосердя церковна журналістика Вселенський Патріархат секти 1020-річчя Хрещення Русі Церква і влада Голодомор забобони розкол в Україні Католицька Церква Церква і політика краєзнавство Патріарх Алексій II УПЦ КП іконопис Археологія та реставрація вибори Доброчинність Предстоятелі Помісних Церков комуністи та Церква монастирі та храми України Мазепа Священний Синод УПЦ шляхи єднання УГКЦ діаспора Києво-Печерська Лавра конфлікти автокефалія педагогіка Митрополит Володимир (Сабодан) церква та політика


Рейтинг@Mail.ru


«Весь Кіровоград»: Грецька церква!«Весь Кіровоград», Юрій Смерека, 23.02.2008

 

У переліку пам'яток архітектури України ця культова споруда, розташована на правому березі Інгулу в Кіровограді, носить назву - Грецька церква. Роком її будівництва вважається 1812-ий. Але це не зовсім так. Одним з перших поселенців, які почали переселятися на береги Інгулу після заснування 1752 року Нової Сербії, були греки. Їх було не так вже й багато, але як вправні вони купці мали значні пільги. Грекам, як ніяким іншим переселенцям, було надано право організовувати самоврядування, і вже 1755 року вони встановили магістрат.

Селилися греки понад річкою. Ось як описує ті часи академік Петербурзької Академії наук Йоган-Антон Гільденштедт, який побував у Єлисаветграді 1774 року. "Місцевість ця називається Грецькою слободою, вона розташована вище фортеці, тут живе більша частина купців і знаходиться церква царя Костянтина". Була та церква, як і всі інші споруди, дерев'яною. Будівництво її розпочалося 1760 року під керівництвом вихідця з Венеції Юхима Темелія. Його можна вважати автором проекту храму.

Будівництво тривало більше шести років, середній престол церкви було освячено 1766 року в ім'я рівноапостольного Костянтина. Але споруда згоріла під час пожежі. На її місці 1812 року збудували нову, тепер уже муровану церкву і назвали її на честь Володимирівської Божої Матері, свято якої було встановлено у пам'ять врятування Москви від нашестя Кримського хана Махмет-Гирея 1521 року. Греків на часи відродженої церкви у Єлисаветграді вже не було - вони перебралися до новоутвореної Одеси як споконвічні мешканці Примор'я. Тому слободу, на якій вони жили, назвали Биковою, за іменем російського капітана Бикова, який начебто керував забудовою цієї місцевості, а церкву Володимирською. На її території тепер знаходиться управління Кіровоградської єпархії.

Грецька (Володимирська) церква є першою мурованою спорудою, що збереглася у місті до наших днів, вона входить до складу пам'яток архітектури України. 

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.