УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 164 посетителей

Теги
діаспора Приїзд Патріарха Кирила в Україну молодь Митрополит Володимир (Сабодан) Доброчинність церква та політика конфлікти Патріарх Алексій II краєзнавство комуністи та Церква Предстоятелі Помісних Церков церква і суспільство шляхи єднання монастирі та храми України Ющенко 1020-річчя Хрещення Русі вибори педагогіка Президент Віктор Ющенко Голодомор Києво-Печерська Лавра УГКЦ Вселенський Патріархат УПЦ КП забобони Священний Синод УПЦ Церква і політика милосердя розкол в Україні іконопис Католицька Церква Церква і медицина Археологія та реставрація українська християнська культура автокефалія Мазепа Церква і влада постать у Церкві секти церковна журналістика


Рейтинг@Mail.ru


«Весь Кіровоград»: Грецька церква!«Весь Кіровоград», Юрій Смерека, 23.02.2008

 

У переліку пам'яток архітектури України ця культова споруда, розташована на правому березі Інгулу в Кіровограді, носить назву - Грецька церква. Роком її будівництва вважається 1812-ий. Але це не зовсім так. Одним з перших поселенців, які почали переселятися на береги Інгулу після заснування 1752 року Нової Сербії, були греки. Їх було не так вже й багато, але як вправні вони купці мали значні пільги. Грекам, як ніяким іншим переселенцям, було надано право організовувати самоврядування, і вже 1755 року вони встановили магістрат.

Селилися греки понад річкою. Ось як описує ті часи академік Петербурзької Академії наук Йоган-Антон Гільденштедт, який побував у Єлисаветграді 1774 року. "Місцевість ця називається Грецькою слободою, вона розташована вище фортеці, тут живе більша частина купців і знаходиться церква царя Костянтина". Була та церква, як і всі інші споруди, дерев'яною. Будівництво її розпочалося 1760 року під керівництвом вихідця з Венеції Юхима Темелія. Його можна вважати автором проекту храму.

Будівництво тривало більше шести років, середній престол церкви було освячено 1766 року в ім'я рівноапостольного Костянтина. Але споруда згоріла під час пожежі. На її місці 1812 року збудували нову, тепер уже муровану церкву і назвали її на честь Володимирівської Божої Матері, свято якої було встановлено у пам'ять врятування Москви від нашестя Кримського хана Махмет-Гирея 1521 року. Греків на часи відродженої церкви у Єлисаветграді вже не було - вони перебралися до новоутвореної Одеси як споконвічні мешканці Примор'я. Тому слободу, на якій вони жили, назвали Биковою, за іменем російського капітана Бикова, який начебто керував забудовою цієї місцевості, а церкву Володимирською. На її території тепер знаходиться управління Кіровоградської єпархії.

Грецька (Володимирська) церква є першою мурованою спорудою, що збереглася у місті до наших днів, вона входить до складу пам'яток архітектури України. 

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.