УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
Опросы



Наш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.ua



Сейчас на сайте 128 посетителей

Теги
Мазепа Археологія та реставрація Патріарх Алексій II Ющенко 1020-річчя Хрещення Русі конфлікти УГКЦ Приїзд Патріарха Кирила в Україну постать у Церкві Голодомор молодь іконопис Доброчинність шляхи єднання Митрополит Володимир (Сабодан) церква та політика УПЦ КП церковна журналістика Президент Віктор Ющенко Києво-Печерська Лавра милосердя Церква і політика Священний Синод УПЦ педагогіка розкол в Україні автокефалія монастирі та храми України вибори українська християнська культура краєзнавство Предстоятелі Помісних Церков забобони секти церква і суспільство комуністи та Церква Церква і влада діаспора Католицька Церква Церква і медицина Вселенський Патріархат






Рейтинг@Mail.ru






«Український тиждень»: Троїцький собор (1775–1780 роки). Дніпропетровська обл., місто Новомосковськ



«Український тиждень», Липа Катерина, 13 (74) за 03.04.2009

  

Той самий козацький собор, на реставрацію якого свого часу збирав гроші Дмитро Яворницький і який описав Олесь Гончар у забороненому радянським керівництвом романі. Цей величний храм було збудовано за наказом останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського коштом Війська Запорозького. Ще у 1773 році запорожці закупили «чотири плоти дерев'яні» (559 соснових та дубових колод) і сплавили деревину по Дніпру до гирла Самари. Будівничий Яким Погрібняк спочатку зробив «проект» - макет собору з болотяної трави-ситнягу. Ймовірно, існувала необхідність точно розрахувати конструкції, оскільки майстер взявся за небувалу справу: загалом багатозрубні храми були в Україні традиційними, проте ще ніхто не намагався звести 9-зруб­ний собор, кожен зі зрубів якого увінчував би окремий верх. Зусилля будівничого та його безіменних помічників не були марними: в лихі часи, незадовго до ліквідації Січі, далеко від загальновизнаних культурних осередків постала найбільша в Україні й одна з найбільших у Європі дерев'яна церква. Але річ не тільки в розмірах: вишукана гра пропорцій, урівноваженість об'ємів, вибагливий силует дають змогу вважати Троїцький собор одним із найвеличніших витворів українського бароко.

   











ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.