УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 44 посетителей

Теги
постать у Церкві церква і суспільство Ющенко Президент Віктор Ющенко Голодомор Католицька Церква краєзнавство українська християнська культура Предстоятелі Помісних Церков Археологія та реставрація Церква і медицина Церква і влада Вселенський Патріархат милосердя шляхи єднання розкол в Україні монастирі та храми України молодь педагогіка Церква і політика 1020-річчя Хрещення Русі автокефалія діаспора церква та політика Доброчинність Києво-Печерська Лавра секти УГКЦ Приїзд Патріарха Кирила в Україну Мазепа Священний Синод УПЦ комуністи та Церква конфлікти іконопис Патріарх Алексій II вибори УПЦ КП Митрополит Володимир (Сабодан) забобони церковна журналістика


Рейтинг@Mail.ru


«Радіо Свобода - Україна»: Церкву Святого Кирила у Києві рятуватиме вся Європа«Радіо Свобода - Україна», Богдана Костюк, 25 травня 2009

 

Церква Святого Кирила у Києві - єдиний у Східній Європі храм з подвійним призначенням: місце для молитов і невелика фортеця. Це також усипальниця чернігівського князівського роду Ольговичів. Збудована у 12-му столітті, Кирилівська церква вражає своєю величчю і красою. Нині ж, храмові загрожує небезпека руйнації і просідання фундаменту. Допомогти українським науковцям зголосились французькі спонсори, а реставратори використовуватимуть технології, розроблені болгарськими і польськими колегами.

Робимо крок з теплого сонячного подвір'я - через важкі двері - і опиняємось у прохолодній напівімлі Кирилівської церкви. Зі стін дивляться проникливі очі святих і давньоруських воїнів, а на стіні справа - янгол згортає Небеса у сувій. Це єдина у світі фреска з таким сюжетом - розпис ХІІ століття. А взагалі у храмі збережено унікальні розписи трьох епох: фрески доби Київської Русі; темперний портрет ХVІІ століття і роботи художників ХІХ століття, серед яких й ікони та розписи знаменитого Михайла Врубеля.

Якщо пройти углиб храму, можна відчути дивні звуки - ніби глуху луну, що долинає з-під кам'яних плит підлоги: це звукові прояви геологічних та індустріальних навантажень на храм. Історик Ірина Марголіна, яка понад 20 років досліджує Кирилівську церкву, пояснює: ситуація погіршується, ґрунтові води та зрушення порід під пам'яткою спричиняють його просідання, руйнування стін і фундаменту. Шкода, але держава не має достатньо коштів для повномасштабних відновлювальних і реставраційних робіт, тож гроші доводиться збирати «усім миром».

Ірина Марголіна розповіла: «Останнім часом дуже багато коштів витрачено на реставрацію цієї пам'ятки. Знайдено меценатів, завдяки яким зроблено гідроізоляцію навколо церкви, це - українсько-французька велика фірма. Гідроізоляції пам'ятка потребувала довгі й довгі роки: волога вже «просякала» стіни храму, почав руйнуватися фресковий та олійний живопис. Завдяки підтримці інших меценатів - фірми з Німеччини - проведено осушення від надмірної вологи у стінах. Продовжуються науково-дослідні роботи у Кирилівській церкві. Зараз на другому поверсі - на хорах - тривають реставрації композиції, яка належить пензлю Михайла Врубеля».

Не лише меценати, але й влада повинні надавати допомогу

Серед експертів, які долучились до порятунку шедеврів Кирилівської церкви та самого храму - не лише українці: часами тут звучить польська і болгарська мови. Так, роботи з гідроізоляції, укріплення фундаментів давніх храмів проводились також у давніх столицях Болгарії - Преславі і Великому Тирново. Серед «рятувальників» цих міст - реставратор Іван Славов, команда якого консультує українських колег. За словами професора Славова, і в Україні, і в Болгарії відчутна нестача державного фінансування робіт.

«Ми вважаємо, що допомогу в утриманні і реставрації визначних історичних пам'яток повинна надавати влада, це не лише добра воля меценатів. Тож думаємо, як нам спільно лобіювати інтереси історико-реставраційної справи перед урядами і керівництвами наших держав», - зазначає Іван Славов.

Дослідження та реставраційні роботи у Кирилівському храмі, за підтримки європейських меценатів, експерти називають справжнім європейським досвідом у збереженні спільної історичної спадщини. 

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.