УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 74 посетителей

Теги
Президент Віктор Ющенко шляхи єднання церковна журналістика Католицька Церква Предстоятелі Помісних Церков українська християнська культура Приїзд Патріарха Кирила в Україну розкол в Україні Ющенко педагогіка монастирі та храми України вибори Археологія та реставрація молодь Доброчинність УГКЦ Священний Синод УПЦ секти Вселенський Патріархат УПЦ КП Церква і медицина постать у Церкві Мазепа Митрополит Володимир (Сабодан) краєзнавство забобони церква і суспільство милосердя Церква і політика церква та політика комуністи та Церква конфлікти 1020-річчя Хрещення Русі іконопис Голодомор Києво-Печерська Лавра діаспора Церква і влада автокефалія Патріарх Алексій II


Рейтинг@Mail.ru


«Урядовий кур'єр» (Україна): Даруй нам спасіння, Спасе!«Урядовий кур'єр» (Україна), Алла Бойко, доктор філологічних наук, професор, 19.08.09

 

Нещодавно була свідком такої розмови: "Мені лише красиві яблучка, треба в церкві на Спаса святити". - "А що, пані, некрасиві не посвятять? І чого їх треба в церкву нести?" - "Та звичай такий!" У серпні з'явилось у супермаркетах печиво під назвою "маковійчики". Чому так назвали? Не всі з нас можуть дати вичерпну відповідь. За повсякденням забуваємо або й не знаємо сутності релігійних обрядів, підміняючи її неправильно засвоєними уявленнями і безпідставними прикметами.

А в Біблії про це сказано чітко, лаконічно, поетично і вичерпно. Почнімо з першого серпневого церковного свята, яке припадає на 14 серпня (1 серпня за старим календарем) -свято Маккавеїв. Відзначається на честь священицької родини Маккавеїв. Батько, сини та їхій вчитель Еліазар у 167 році до Різдва Христового повстали проти сирійського царя Антіоха Епіфана, який хотів запровадити серед іудеїв язичеське богослужіння. Маккавеї не лише встановили богослужіння за законом Божим, а й повернули своїй батьківщині свободу і самостійність, стали правителями Іудеї.

Проте Антіох Епіфан силою і підступністю захопив країну, і Маккавеїв закатували, бо вони не зреклись істинної віри і не схотіли поклонятись ідолам. На очах у матері Соломонії загинули семеро синів, кожного з яких вона підтримувала до останньої хвилини: "Не бійся вбивці, щоб я по милості Божій змогла знову зустрітися з тобою і братами твоїми". Назавжди закрилися її очі лише тоді, коли відійшов від цього життя останній син.

З віками в нашого народу імена цих святих перетворилися за співзвуччям у "маковіїв", тобто тих, хто віє мак. Тому й 14 серпня господині готують шулики - смачні печені коржі, які щедро поливають медом і посипають маком. У православних і греко-католиків України існує звичай святити в цей день у церквах квіти - мак, васильки, айстри, жоржини, а також воду (вона наділяється цілющими властивостями) і мед. Цього ж дня пасічники ламають соти, тому й літній мед уважається цілющим. Звідси ще одна назва свята - Спас Медовий.

Крім суто біблійної легенди і народних звичаїв, 1/14 серпня ще й історична дата. У цей день 1164 року право-славні перемогли мусульманські війська під Константинополем. У всіх монастирях і храмах жителі Святого міста молились за спасіння Цареграда. І Господь спас місто, священне для всіх православних. На честь чудесного спасіння в церквах виносять хрест з храму і вірні на чолі зі священиком йдуть хресним ходом.

На цей день припадає ще одне свято. За переказами, які містяться у Хронографі ХVІ в.: "Хрестився Володимир, великий князь Киевскій и всієї Русі августа 1, року 988". Тому й кияни, а також усі, хто мешкає поблизу Дніпра, мають зануритися у води нашої великої ріки для того, щоб не хворіти весь рік. Це узвичаїлось, незважаючи на те що, як відомо, хрестився князь Володимир у Херсонесі (тобто у Криму).

14 серпня починається Успенський піст - один з найсуворіших церковних постів, своєрідне продовження Великоднього посту. За апокрифами, Господь хотів дати вірним Великодній піст на дев╘ять тижнів, проте люди вважали його занадто довгим і суворим, тоді Бог поділив його - сім тижнів навесні і всього два - влітку.

Його закінчення припадає на 28 серпня - день Успіння Пресвятої Божої Матері. Найважливіші події з життя Богородиці відзначаються як церковні свята - Народження Її, Введення у храм, Благовіщення, Народження від Неї Господа, нарешті Успіння, яке відбулося в 15 році після вознесіння Христа, або у 48 році після Різдва Христового.

У це свято біля ікони Божої Матері ставлять квіти, свічки, звертаються до неї з молитвами і прославляють її земний шлях і страждання. А українцям можна згадати, що перша ікона Марії Богоматері, написана ще святим Лукою, була перенесена з Греції у Київ, де кілька століть молились їй православні. Потім ікона стала військовим трофеєм князя Андрія Боголюбського і "помандрувала" в давній Володимир. Сьогодні зберігається в Успенському соборі Москви і відома всьому світові як Володимирська Божа Матір.

29 серпня свято під назвою "Спас на полотні", що символізує першу, нерукотворну, ікону Ісуса Христа, яка була зроблена ще за Його життя. Проте "зроблена" - це не зовсім точне слово. За Святими книгами, цар Авгар, який правив Єдесою (нині - територія сучасної Сирії), запросив Христа до себе, щоб упевнитися в дивному розумі і святості Ісуса. Христос не зміг приїхати до Авгара, але на знак вдячності за запрошення вирішив передати тому дарунок - підніс до Свого обличчя рушник, на якому одразу ж відбився Його святий лик. Ніхто не може встановити, коли відбулася ця подія, але церква відзначає це свято 29 серпня. Саме в цей день нерукотворний образ Христа Спасителя був перенесений у Константинополь.

Утім, не варто гадати, що Спас - це лише церковні та історичні свята і події. В Києві на перетині вулиці Чорнобильської та проспекту Перемоги постав новозбудований величний храм Феодосія Чернігівського. В ньому зберігається ікона Чорнобильського Спаса. Настоятель храму отець Олександр Білокур розповідає: "Ікона була написана і освячена на початку 2000-х років. Це суто новий тип ікони - вона є символом трагедії і подвигу нашого народу. На ній зображені люди - лікарі, пожежники, військові, працівники АЕС, які дивляться в небо, на зірку Полинь - символ Чорнобильської аварії. А над ними - образи Христа Спасителя, Божої Матері й архангела з опущеним мечем".

Наш час вніс у поліфонію високого релігійного свята сумну ноту. Втім, поки що сам Господь Бог береже Український народ. Тож радіймо святу Спаса і молімося за наше спасіння.

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.