УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 93 посетителей

Теги
молодь 1020-річчя Хрещення Русі монастирі та храми України УПЦ КП Києво-Печерська Лавра українська християнська культура Ющенко педагогіка Археологія та реставрація розкол в Україні автокефалія краєзнавство постать у Церкві церква та політика Президент Віктор Ющенко забобони Церква і медицина конфлікти Вселенський Патріархат діаспора УГКЦ комуністи та Церква Церква і влада шляхи єднання Церква і політика іконопис Голодомор Предстоятелі Помісних Церков Приїзд Патріарха Кирила в Україну секти Мазепа церковна журналістика Митрополит Володимир (Сабодан) Патріарх Алексій II вибори Священний Синод УПЦ милосердя Доброчинність церква і суспільство Католицька Церква


Рейтинг@Mail.ru


«Високий замок» (Львів): «Свята мати Покровонько, накрий мою головоньку…»«Високий замок» (Львів), Олеся Пастернак, 13.10.09

 

«Покрова накриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем»

Завтра греко-католики та православні відзначатимуть празник Покрови Пресвятої Богородиці. 14 жовтня українці святкують і День створення УПА.

Культ Богоматері як покровительки нашого народу існує від княжих часів. Приводом до встановлення цього празника стало видіння святого Андрія Юродивого, коли Царгород, столицю Візантії, оточили араби. У храмі Пресвятої Богородиці, де зберігалися її риза та покров, правили Всеношну. Між людьми в церкві молився і святий Андрій з учнем Єпифаном. Коли відправа закінчилась, святий Андрій побачив, що до Царських воріт, осяяна світлом, іде Богородиця у супроводі Івана Хрестителя та Івана Богослова. Мати Божа зупинилася, стала на коліна й ревно молилася та проливала сльози. Вставши, вона хусткою (покровом), яку зняла з голови, покрила присутніх. Перелякані араби відступили без бою. Від тієї хустки-покрови празник і отримав свою назву.

До Покрови в Галичині завершується період сватань і приготувань до весіль, який починається після Першої Пречистої. На Покутті дівчата, яким набридло дівувати, з самого ранку бігли до церкви і ставили святкову свічку, бо вірили: котра першою це зробить, та швидше заміж вийде. На Полтавщині відданиці молилися: “Свята мати Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зосталася дівкою”. На Поділлі казали: “Свята мати Покровонько, завинь мою головоньку, чи в шматку, чи в онучу – най ся дівкою не мучу”. А наддніпрянські дівчата просили: “Свята мати Покровонько! Покрий землю сніжком, а мене молоду хустиною!”.

У Карпатах до Покрови остаточно поверталися всі пастуші отари з полонин, завершували останню мандрівку чумаки.

За народними прикметами, від Покрови починається зима: “На Покрову до обіду осінь, по обіді – зима”, “Свята Покрова землю вкриває де листком, а де сніжком”. Відліт журавлів до 14 жовтня віщував ранній холод, пізніше птахи відлітають – зима не квапитиметься. Якщо у цей день з півдня віятиме низовий вітер, зима буде теплою, якщо вітер буде з півночі – холодною, із заходу – сніжною. Коли протягом дня вітер змінює напрямок, то й зима буде нестійкою.

Покрові присвячено багато прислів’їв та приказок: “Хто лежав до Покрови, той продасть усі корови”; “Прийшов Покров – не нагрієш хату без дров”; “Прийшла Покрова – сиди, чумаче, вдома”; “Покрова накриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем”.

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.