УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 265 посетителей

Теги
Доброчинність Церква і політика Голодомор Католицька Церква церква і суспільство УГКЦ секти вибори педагогіка Церква і влада милосердя молодь Археологія та реставрація Патріарх Алексій II постать у Церкві Києво-Печерська Лавра краєзнавство Предстоятелі Помісних Церков Приїзд Патріарха Кирила в Україну Церква і медицина забобони Вселенський Патріархат Митрополит Володимир (Сабодан) розкол в Україні Президент Віктор Ющенко комуністи та Церква церква та політика діаспора Священний Синод УПЦ церковна журналістика шляхи єднання УПЦ КП автокефалія Мазепа конфлікти Ющенко іконопис українська християнська культура монастирі та храми України 1020-річчя Хрещення Русі


Рейтинг@Mail.ru


«Кримська світлиця»: Обитель святої Параскеви«Кримська світлиця», Віктор Турчин15.10.2009

 

Останнім часом Східний Крим все більше приваблює мандрівників. Природа, часом ще недоторкана, — гори, ліс і море, пам’ятки історії та культури, релігійні святині перетворюють цю частину сонячного півострова в ще одну перспективну Мекку туризму.

Одним з цікавих об’єктів цієї місцевості є Топловський жіночий монастир Святої Параскеви – єдиний в Криму! Дістатись сюди можна екскурсійним автобусом або власним авто. Рейсові автобуси доставляють тільки до повороту на монастир біля с. Тополівка. А далі – пішки лісовою дорогою вгору до обителі і святинь, як на Голгофу.

Тут, під великими деревами, біля церков і храмів пілігрими почують цікаву історію і про римлянку Параскеву, яка, за церковною легендою, жила у ІІ ст. н. е., і про долю Топловської чернечої обителі (екскурсію послушниці проведуть за 18 грн. з людини).
За церковними переказами, місіонерство привело Параскеву в Крим. На жаль, писемні джерела, церковні хроніки і літописи не донесли до сучасності назви місцевості, де в останнє проповідувала Св. Параскева, але люди вказують на місце Топловського монастиря і навколишню місцевість.

Св. Параскева Преподобномучениця закінчила своє апостольське подвижництво мученицькою смертю в ім’я Христа. А на місці її страти забило цілюще джерело! Її ім’ям назвали одразу шість християнських храмів, побудованих навкруги. Татари називали те джерело Чокрак-Сагли-Су, що означає «джерело живої, здорової води». Вода з джерела Св. Параскеви й зараз допомагає в лікуванні хвороб очей, голови і нирок. На теренах монастиря джерело розташоване за церквою Святої Преподобномучениці Параскеви. Є поблизу монастиря і купальня, де можна повністю омити все тіло у джерельній воді.

Трохи історії. 1 серпня 1864 р. було прийнято рішення про затвердження при джерелі Св. Параскеви жіночого гуртжиткового монастиря, а вже 25 серпня вийшов наказ Святішого Синоду про створення гуртжиткового монастиря, його статут і облаштування. Відкрито монастир було 25 вересня 1864 р., тобто рівно 145 років тому. І було в ньому спочатку тільки дев’ять послушниць. Саме в цей час монастир інтенсивно розбудовується: зводиться церква Св. Параскеви, 1883 р. для прочан була облаштована і перша купіль. 1885 р. від тракту Сімферополь – Феодосія побудували дорогу, якою і зараз на авто піднімаються до монастиря. Та усі мріяли про величний храм, який би височів над лісом і був би архітектурною домінантою обителі. Автором проекту нового храму став архітектор В. А. Фельдман. 1894 р. було освячене місце і почалося будівництво, яке планувалось завершити 1905 р. Але нестача коштів, революції та війни завадили втілити в життя цей задум – храм було збудовано тільки наполовину…

З перших років Незалежності постало питання про відродження монастиря. 8 серпня 1992 р. — у день Св. Параскеви – храмове свято Топловської обителі, — відбулась перша за багато років Божественна літургія. Сталась ця подія рівно через 130 років від того дня, коли була закладена перша церква монастиря. В задумі черниць було відродження не тільки сьомого храму Святої Параскеви, а й відбудова храму во Славу Живоначальної Трійці.

Є в Топловській обителі п’ять чудотворних ікон: ікони Спасителя Ісуса Христа, Богородиці, Миколи Чудотворця, Божої Матері Касперовської та Цілителя Пантелеймона. Господь благословив Топловську обитель і трьома цілющими джерелами. Окрім джерела Святої Параскеви поблизу від обителі знаходяться ще два – Святого Георгія Побідоносця та Трьох Святителів. Вода з джерела св. Георгія цілюща для опорно-рухового апарату, лікує суглоби і кістки. Жінкам допомагає позбутись безпліддя. Джерело ж Трьох Святителів знаходиться за кілька кілометрів в горах, на південь від монастиря. Свята вода з нього допомагає в лікуванні нервової системи.

У самому монастирі можна відвідати церкву Святої Параскеви, Зимовий Храм, настоятельський корпус та монастирський готель, «печерку» Константини, а також руїни недобудованого, а потім ще й підірваного храму во славу Живоначальної Трійці.

Ідуть і йдуть сюди люди до святого місця чудодійних джерел, щоб в тиші обителі доторкнутися до святинь і під віковими деревами, подалі від людського сновигання, побути в роздумах про вічне і набратись нових життєвих сил. Бо життя триває!

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.