УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 209 посетителей

Теги
постать у Церкві Патріарх Алексій II Голодомор УПЦ КП Президент Віктор Ющенко Археологія та реставрація українська християнська культура Священний Синод УПЦ Доброчинність забобони розкол в Україні 1020-річчя Хрещення Русі церква і суспільство Мазепа педагогіка церква та політика Приїзд Патріарха Кирила в Україну краєзнавство шляхи єднання вибори Церква і влада автокефалія Києво-Печерська Лавра Митрополит Володимир (Сабодан) комуністи та Церква церковна журналістика УГКЦ діаспора Вселенський Патріархат милосердя Предстоятелі Помісних Церков секти молодь монастирі та храми України іконопис Ющенко конфлікти Католицька Церква Церква і політика Церква і медицина


Рейтинг@Mail.ru


«Народный обозреватель Херсон»: Остерський замок - занедбана пам’ятка часів Київської Русі«Народный обозреватель Херсон», 07.09.09

 

Є місця, які глибоко "сидять" у генетичній пам;яті. Потрапляючи туди, підсвідомо розумієш, що колись це вже було. Для мене такою персональною аномалією є Остер, а точніше – його замок. Нині – просто пагорб на околиці міста, над тезоіменною річкою, з руїнами церкви XI ст. – так званою Юрєвою божницею.

Споруджений у 1098-му Володимиром Мономахом, освячений на честь Архистратига Михайла, храм пережив і Батиєву навалу, і решту випробовувань, які випали на його долю. У Середньовіччі Остер був стратегічною твердинею. Центром спершу князівства, потім – староства, а у часи Хмельниччини – полку. Ймовірно, саме з Остерського замку – своєї резиденції – вирушав під Конотоп гетьман України Іван Виговський.

Ще наприкінці XVII ст. храм поновлювався і прикрашався козацьким коштом, проте по мірі інтеграції України в Російську імперію потреба у остерських фортифікаціях відпала. Разом із замком занепала і Михайлівська церква. В середині XVIII ст. вона згоріла від блискавки, згодом її було майже повністю розібрано – як і ряд інших унікальних пам'яток, чомусь нецікавих Імперії, що при цьому вважала себе правонаступницею Русі.

Залишилися фрагмент стіни і змурована з масивного бутового каменю вівтарна абсида – разом із частково збереженими фресками XII ст., виконаними в часи Юрія Довгорукого, котрий відновив храм після пожежі. Так-так, легендарний засновник Москви певний час був місцевим князем, а наш пагорб – його резиденцією! І своєю другою, традиційною назвою "Юр"єва божниця" остерський храм завдячує саме йому.

Сучасний стан пам'ятки я б назвав умовно задовільним. 11 років тому відзначалося 900-ліття міста, про що повідомляє встановлений біля Божниці пам'ятний знак. Але вікна вибиті, що навряд чи сприяє збереженню унікального фрескового розпису. Нащадки смердів "постаралися" – їх "графіті" "прикрашають" як інтер'єр (на щастя, з того ж мабуть 1998-го захищений "амбарним" замком), так і екстер'єр. А ще вони там традиційно пиячать і курять "траву", на що вказує битий склопосуд і залишений під тисячолітньою стіною "бульбулятор".

Біля церкви – там, де колись був її фасад – біломармуровий надгробок Митрофана Олександровича Константиновича. Історика-подвижника XIX ст. Це завдяки йому від Божниці залишилося хоч щось

Дорога на замчище прорізається крізь товщу ще досить помітного валу. Можна припустити, що саме там у давнину була брама.

Спускаючись із пагорба, я обернувся – і на мить уявив собі Замок. Золотий купол Божниці. Високі вали, дев'ять веж. І вершника, який виїздить із брами. Можливо, це князь Юрій. Або гетьман Іван. Чи просто остерський боярин Єрко/Юрко, пам"ять [про] якого живе у моїх генах.

 

 

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.