УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 204 посетителей

Теги
забобони УПЦ КП Церква і медицина Предстоятелі Помісних Церков Митрополит Володимир (Сабодан) Києво-Печерська Лавра краєзнавство секти педагогіка Католицька Церква Вселенський Патріархат Ющенко милосердя Священний Синод УПЦ українська християнська культура молодь шляхи єднання розкол в Україні Археологія та реставрація Патріарх Алексій II іконопис Доброчинність церква та політика комуністи та Церква Голодомор діаспора конфлікти Церква і політика Церква і влада постать у Церкві вибори Президент Віктор Ющенко Мазепа монастирі та храми України автокефалія 1020-річчя Хрещення Русі церква і суспільство церковна журналістика Приїзд Патріарха Кирила в Україну УГКЦ


Рейтинг@Mail.ru


«Над Бугом і Нарвою» (Польща): Про нищення церков у 1938 р.«Над Бугом і Нарвою» (Польща), Людмила Лабович, без дати

Роки 1929 і 1938 – дати двох акцій нищення православних церков на Холмщині і Південному Підляшші. Цю першу перервали, другу довели до планового кінця. Загалом у міжвоєнному двадцятиріччі знищено тут понад 200 церков і каплиць. Знищено, але пам’яті не знищити... Отже знов повертаємо до цієї сумної теми...
 

Про нищення церков у 1938 р.

Минулого року виповнилося 70 років від подій на Холмщині і Південному Підляшші. Саме там у 1938 році, силами польського війська і поліції, протягом двох літніх місяців, знищено 127 православних храмів. Не була це випадкова, одноразова подія, але наслідок політики польської держави, яка мала на меті ліквідацію українського питання на цій території. Відзначення тих подій відбувалося протягом цілого 2008 року в окремих парафіях Люблинсько-Холмської єпархії, натомість головні врочистості пройшли 12-13 жовтня у Холмі. Хоч нищення православних храмів 70 років тому не доторкнулися безпосередньо Північного Підляшшя, відзначили цю сумнозвісну подію також на північ від річки Буг.

Bpoчистості пов’язані з вшануванням подій 1938 року наприкінці жовтня відбулися в Білостоці. З популярно-науковою лекцією «1938. 70-та річниця нищення церков на Холмщині і Південному Підляшші» виступав у Центрі православної культури д-р Григорій Купріянович, історик Університету Марії Кюрі-Склодовської в Люблині, водночас голова Українського товариства в Люблині, головний ініціатор і організатор відзначень. Білосточани мали також нагоду подивитися виставку, яка торкалася подій з-перед 70-ти років.
Про нищення православних церков на Холмщині і Південному Підляшші можна було почути так само в Більську під час зустрічі, яку провели Більський гурток Православного братства свв. Кирила і Мефодія, Союз українців Підляшшя і Будинок православної культури. 22 листопада 2008 року д-р Григорій Купріянович виголосив тут лекцію в нововідкритому Будинку православної культури (на фото). Попередив її виступ українського ансамблю «Ранок» з Більська, який виконав народні релігійні українські твори.
Під час зустрічі говорилося про причини, обставини та наслідки подій 1938 року. Понад двохгодинна доповідь викликала зацікавлення більщан, які чисельно прибули на зустріч, та активно взяли участь у пізнішій дискусії. Її доповненням стала презентація книжки д-ра Григорія Купріяновича «1938. Акція руйнування православних церков на Холмщині і Південному Підляшші», яка вийшла минулого року в Холмі, а також виставка авторства того ж Григорія Купріяновича та Славомира Виспянського. На виставці можна було подивитися фотографії церков, яких зруйновано в 1938 року, та навіть сам момент руйнування храмів.
Виставка презентувала лише частину історичних пам’яток, які є ілюстрацією жахливих подій на Холмщині і Південному Підляшші. Більше знімок всі зацікавлені можуть побачити на інтернетних сайтах, що їх відкрито з нагоди 70-их роковин нищення церков: польською мовою – www.cerkiew1938.pl та українською – www.kholm1938.net. Окрім фотографій можна на них прочитати про все, що пов’язано з подіями 1938 року.
Великомасштабні річні відзначення акції руйнування православних храмів, які обняли також територію на північ від річки Буг, стали відмічені, та її ініціатора оцінив «Православний перегляд». За дії пов’язані з популяризацією знань про події 1938 року нагороджено його цьогорічною премією ім. Князя Костянтина Острозького.

 

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.