УКР РУС  


 Главная > Публикации > Справочные материалы  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 78 посетителей

Теги
Священний Синод УПЦ УГКЦ Ющенко Церква і політика Церква і медицина вибори краєзнавство забобони шляхи єднання конфлікти Церква і влада церква та політика церковна журналістика Археологія та реставрація розкол в Україні Доброчинність Приїзд Патріарха Кирила в Україну Предстоятелі Помісних Церков українська християнська культура Києво-Печерська Лавра комуністи та Церква милосердя секти педагогіка Митрополит Володимир (Сабодан) Вселенський Патріархат іконопис автокефалія монастирі та храми України церква і суспільство молодь Голодомор 1020-річчя Хрещення Русі Президент Віктор Ющенко Мазепа Патріарх Алексій II Католицька Церква діаспора УПЦ КП постать у Церкві


Рейтинг@Mail.ru


Православний Інтернет в Україні: 2008

  05 января 2009


Священик Андрій Дудченко
Сьогодні в українському сегменті мережі Інтернет (Уанеті) налічується трохи більше 100 реально працюючих православних сайтів. Серед них - сайти офіційних церковних установ, єпархій, монастирів, парафій, періодичних видань, приватні сторінки тощо. Реально працюючими вважаємо сайти, на яких представлено актуальну інформацію, тобто таку, що відповідає дійсності, та які більш-менш регулярно оновлюються. Всі статистичні дані наведено станом на 4 листопада 2008 року.

До нашого огляду увійшли всі знайдені українські православні сайти, що складаються більше ніж з однієї сторінки, за винятком приватних малоінформативних сторінок на безкоштовних серверах на кшталт «Народ.ру» та блогів (один блог священика з Луцька ми все ж таки додали до переліку сайтів).

Перелік існуючих українських православних сайтів зібраний на сторінці «Ресурси УПЦ» порталу «Православіє в Україні».

Глобальна статистика Уанету

Загалом середньомісячна аудиторія Уанету на осінь 2008 року складала близько 10 млн. відвідувачів - це всі користувачі, що переглянули більше однієї інтернет-сторінки за місяць, згідно з даними глобальної статистики українського Інтернету компанії «Бігмір» (index.bigmir.net). Це в 1,5 рази більше, ніж розмір аудиторії на жовтень минулого року, та майже у 3 рази більше, ніж аудиторія Уанету восени 2006 року.

Добова аудиторія Уанету в жовтні 2008 року склала 2 млн. відвідувачів у робочі дні та близько 1,3 млн. відвідувачів у вихідні. За останній рік добова аудиторія в робочі дні збільшилася в 1,68 рази, а в вихідні дні - у 1,88 рази.

Серед регіонів України найбільше користувачів з Києва (до 60%), Одеси (6,5%), Дніпропетровська (5,6%), Донецька (5,4%), Харкова (4,4%) та Львова (3,4%). Менше 1% користувачів заходить з Хмельницького, Рівного, Сум, Вінниці, Тернополя, Івано-Франківська, Херсона, Кіровограда, Чернігова, Закарпаття, Чернівців, Житомира та Луцька.

Найбільш популярний серед українців пошуковий сервер - Google, що забезпечує понад 70% переходів українських користувачів з результатів пошуку. Також значною популярністю користується пошук від Яндекса (18%). Українські пошукові сервіси від Укр.нет чи Мета.уа збирають усього 2,64% та 2,11% відповідно від усіх переходів українських користувачів.

При пошуковому запиті «православие» російською мовою на першій сторінці результатів пошуку Google видаються посилання, зокрема, на офіційний сайт УПЦ та портал «Православіє в Україні». При аналогічному запиту перша сторінка результатів пошуку Яндекса має, крім зазначених вище посилань, посилання на сайт прес-служби УПЦ «Україна православна» та сайт прес-служби Донецької єпархії «Донбас православний» (результати пошуку станом на 4 листопада 2008 року).

При запиті «православ'я» на першій сторінці результатів Google містить посилання на офіційний сайт УПЦ та «Православіє в Україні», а Яндекс - на сайт львівської газети «Світло православ'я» та «Православіє в Україні».

Найпопулярніші українські православні сайти

Найбільш популярні серед українських православних сайтів - портал «Православіє в Україні», офіційний сайт УПЦ, сайт одеської організації «Єдіноє отєчєство» та київський приватний інтернет-журнал «Київська Русь». Ці чотири сайти стабільно впродовж останніх 3 років присутні в першій десятці лідерів сегменту «Релігія» рейтингу Bigmir.net.

У двадцятці найбільш популярних українських релігійних сайтів присутні:

  1. Сайт журналу «Отрок.ua» (otrok-ua.ru)
  2. Севєродонецька православна духовна сторінка (duhpage.sed.lg.ua)
  3. Сайт Києво-Печерської Лаври (lavra.ua)
  4. Сайт «Донбас православний» (ortodox.donbass.com)
  5. Сайт Іонинського монастиря у Києві (iona.kiev.ua)

До списку топ-50 українських релігійних сайтів входять також:

  1. Сайт Благовіщенського монастиря в Бортничах (obitel.kiev.ua)
  2. Сайт КДАіС (kdais.org.ua)
  3. Сайт Свято-Троїцького кафедрального собору у Дніпропетровську (pravoslavie.in.ua)
  4. Віртуальний молодіжний притвор (pritvor.kiev.ua)

Серед найбільш популярних українських православних сайтів слід зазначити сайт прес-служби УПЦ «Україна православна» (pravoslavye.org.ua), який, на жаль, не бере участь у рейтингах та не надає відкритої статистики відвідувань. Про популярність цього ресурсу може свідчити індекс цитування, підрахований за технологією PageRank, що розроблена компанією Google:

Url

PageRank

http://orthodox.org.ua  

5

http://kiev-orthodox.org

5

http://otechestvo.org.ua

5

http://orthodoxy.org.ua

4

http://pravoslavye.org.ua

4

Довідка: PageRank - це числова величина, що характеризує «важливість» сайту та залежить від кількості посилань на сторінки сайту та «важливості» сторінок, що мають посилання на сторінки сайту, для якого підраховується індекс цитування. Шкала PageRank має значення від 1 до 10 у логарифмічній залежності. PageRank від 4 до 5 найбільш типовий для більшості сайтів середньої «розкрученості» у всесвітній мережі Інтернет (індекс показує популярність сайту в Інтернеті взагалі, а не тільки в її українському сегменті).

Сайти єпархій та церковних установ

П’ять Синодальних відділів УПЦ (крім місії «Духовна просвіта») мають свої сторінки в Інтернеті:

1.   Синодальний місіонерський відділ
2.   Місія УПЦ соціальної допомоги дітям
3.   Синодальний відділ благодійності та соціального служіння УПЦ
4.   Синодальний відділ по взаємодії зі Збройними силами та іншими військовими формуваннями України
5.   Видавничий відділ

Із 41 єпархії УПЦ інтернет-сторінки мають тільки 22. При цьому Одеська єпархія має не тільки свій офіційний сайт, а ще й окремий сайт власного Відділу релігійної освіти, катехизації і місіонерства. Половина єпархій не має своїх представництв в Інтернеті, і серед таких - навіть найбільш розвинена та центральна Київська.

Більшість існуючих єпархіальних сайтів регулярно оновлюються.

Серед навчальних закладів УПЦ професійні сайти мають Київські духовні школи та Полтавська місіонерська духовна семінарія. Сторінки Одеської та Почаївської семінарій розміщені на безкоштовних російських серверах хостингу та потребують вдосконалення.

Сайти монастирів

Свої представництва у всесвітній мережі мають дві з чотирьох українських Лавр (Києво-Печерська та Почаївська), а про Святогірську Лавру створено неофіційну сторінку. Сайти Лавр добре розвинені, регулярно оновлюються та відображають певною мірою життя цих монастирів. Сайту Почаївської Лаври бракує стрічки власних новин.

Серед інших сайтів цієї категорії популярні сторінки Мгарського монастиря на Полтавщині, що видає свій щомісячний журнал «Мгарський колокол», архів якого публікується на сайті монастиря. Сайт Іонинського монастиря відображає всю палітру багатогранної місіонерської активності цієї столичної обителі. Вартий уваги сайт монастиря святого Сави Освяченого в Мелітополі, який розповідає не тільки про суто монастирське життя, а ще й про унікальний досвід роботи власного реабілітаційного центру. Користується попитом і сайт Благовіщенського монастиря у Бортничах під Києвом (мабуть, завдяки поширеної в цьому монастирі практиці «вичиток»).

Парафіяльні сайти

Серед сайтів православних соборів, храмів та громад варто відзначити сайти Воскресенського кафедрального собору у Києві, на якому можна дізнатися про стан будівництва головного кафедрального собору УПЦ, Воскресенського храму в селі Зазим'я на Київщині та київської громади святої Єкатерини. Ці сайти мають привабливий та зручний дизайн, актуальну та важливу інформацію, що оновлюється регулярно, та зворотний зв'язок із читачем.

Інтернет-видання та церковні ЗМІ

Серед українських православних неофіційних інтернет-видань найбільш популярні згадувані вище портал «Православіє в Україні», сайт громадського об'єднання «Єдіноє отєчєство» та інтернет-журнал «Київська Русь - для тих, хто прагне вірити розумно». Серед цих трьох сайтів таким, що найчастіше відстоює точку зору, найбільш далеку від офіційної, є сайт «Єдіного отєчєства».

Сайт дніпропетровського центру православної культури «Лествиця» заслуговує на увагу завдяки гарному мультимедіа-архіву.

Найбільш «стильним» чи навіть «клубним» виданням для православної молоді можна вважати інтернет-версію видання «Отрок.ua».

Взірцем регіонального ЗМІ районного масштабу слід назвати православний портал півдня Луганщини «Светилен», однойменний із регіональною газетою.

Найбільш цікавим відкриттям 2008 року є сайт постійно діючого семінару при столичній Єкатеринінській парафії «Українська християнська культура» та однойменний альманах.

Інші категорії сайтів

Серед інших категорій українських православних сайтів слід зазначити найбільш гарно представлену в Інтернеті паломницьку службу «Путник», що при Воскресенському храмі в селі Зазим'я Київської обл. Цікавою ініціативою є міжнародний клуб православних літераторів «Омілія». Серед молодіжних сайтів найбільш динамічним є київський «Притвор», який містить дайджест публікацій, дошку оголошень та анонсів, куди кожен відвідувач може додавати свої записи, та молодіжний форум.

У чому православний Інтернет суттєво відстає від світського - це в електронній комерції. Так, на щастя, ми не маємо сайтів, що приймали би платню за «молитви онлайн», але майже не маємо і такого затребуваного сьогодні сервісу як інтернет-магазини. Тільки один існуючий онлайн-магазин «Центру православної книги» навряд чи відомий широкому загалу та не може задовольнити весь попит на православну літературу в мережі.

Висновки

В українському православному Інтернеті представлено сьогодні досить багато інформації на різні смаки, але все ж таки залишаються значні пробіли. Так, власних сторінок не має половина єпархій УПЦ, більшість Синодальних відділів та значна частина духовних шкіл. Можна було б створити централізований хостинг та шаблони для створення сайтів тих єпархій, які мають певні труднощі з пошуком вебмайстрів та дизайнерів. Від самої такої єпархії треба було б мати лише редактора для оновлення інформації. Не має також бази даних православних парафій - а це було б дуже популярне джерело довідкових даних не тільки для церковної, а й для світської аудиторії.

Відсутня постійна площадка для виважених церковно-громадських дискусій, і такі теми час від часу піднімаються лише на сайтах інших конфесій чи у світських виданнях, таких як «РІСУ», «Дзеркало тижня», «Радіо Свобода», «Україна молода» тощо. Час від часу з'являються та зникають сайти, що шукають «єдиної» чи «помісної» Церкви в Україні - за останні чотири роки були створені та зникли сайти «Єдина Церква» (ec.org.ua) та «Помісність» (pomisna.com.ua). Існує бажання діалогу серед тих, хто вважає себе приналежним до тієї чи іншої української православної конфесії, і варто було б створити простір для пошуку справжнього примирення розділеного українського православ'я.

Також потребують розвитку в мережі Інтернет такі сфери діяльності як паломницькі послуги та онлайн-торгівля.

Із розвитком Інтернету в Україні гарну перспективу мають також добре розвинені регіональні сайти, яких сьогодні ще дуже мало. На таких сайтах було б доцільно не копіювати новини центральних видань, а описувати власні, суто регіональні та місцеві події. Авторами таких сайтів могли б бути самі читачі. Вони ж разом із священиками своєї єпархії спілкувалися б у місцевому форумі.