УКР РУС  


 Главная > Публикации > Красота Православия  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 311 посетителей

Теги
секти Католицька Церква церковна журналістика церква та політика Предстоятелі Помісних Церков Президент Віктор Ющенко 1020-річчя Хрещення Русі постать у Церкві вибори діаспора молодь Доброчинність церква і суспільство Археологія та реставрація Церква і влада УГКЦ милосердя Мазепа Києво-Печерська Лавра українська християнська культура Митрополит Володимир (Сабодан) комуністи та Церква Священний Синод УПЦ монастирі та храми України Церква і медицина Ющенко Приїзд Патріарха Кирила в Україну шляхи єднання краєзнавство Вселенський Патріархат іконопис Церква і політика УПЦ КП забобони автокефалія Голодомор Патріарх Алексій II педагогіка конфлікти розкол в Україні


Рейтинг@Mail.ru


Історія Стрітенського храму

  06 августа 2007


Виктория Сидорова

Нову теплу кам'яну церкву вартістю 60 тисяч рублів золотом заклали в Прилуках на Базарній площі в 1883 році. Як тоді зазначалося в одному з документів, церква «своею красотою, благолепием и удобствами будет прекрасным памятником усердия жителей города Прилук, в каковом городской голова Дедин (Іван Васильович) имеет почетную долю участия и как жертвователь, и как ходатай и представитель общества». Будівництво закінчено 1889 року.

5 липня 1929 року за постановою президії окрвиконкому від 12 квітня зі Стрітенського собору було знято хрести. У постанові йшлося про те, що:

- більше 60% мешканців міста визнали за необхідне відібрати Стрітенський собор у громади віруючих для використання його під музей та книгозбірню;

- близько 50 головних фундаторів вийшло із релігійної громади;

- релігійна громада не виконує умов про ремонт приміщення собору, а це в свою чергу загрожує повному зруйнуванню приміщення.

І остаточний вирок: «...вилучити Стрітенський собор з користування громади віруючих, передавши його міськраді для використання приміщення собору під музей та книгозбірню».

1930 року в соборі було створено краєзнавчу експозицію та фондосховище.

1941 року, рішенням німецької окупаційної влади, Стрітенську церкву передано віруючим, а музей перебрався до старовинного будинку Табачникова на Переяславській вулиці.

11 грудня 1959 року Прилуцький міськвиконком закрив Стрітенську церкву і знову передав її на баланс Прилуцькому краєзнавчому музею.

У 1960 році було проведено реконструкцію церкви і в наступному році відкрито експозицію. У 1978-1991 роках проведено капітальний ремонт і реконструкцію.

У церкві облаштовано три поверхи й підвальне приміщення. Після ремонту до собору було переведено фонди, й на першому поверсі з 1991 року розгорнулася історична експозиція.

Нині експозицію демонтовано, а приміщення храму передано Густинському Свято-Троїцькому монастирю.

Автор: Виктория Сидорова