УКР РУС  


 Главная > Публикации > Мониторинг СМИ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 149 посетителей

Теги
Церква і влада Церква і медицина Митрополит Володимир (Сабодан) Президент Віктор Ющенко автокефалія церква і суспільство шляхи єднання постать у Церкві Мазепа конфлікти Вселенський Патріархат Католицька Церква Києво-Печерська Лавра Ющенко Археологія та реставрація 1020-річчя Хрещення Русі Патріарх Алексій II іконопис Священний Синод УПЦ Приїзд Патріарха Кирила в Україну забобони Голодомор діаспора Предстоятелі Помісних Церков молодь Церква і політика комуністи та Церква милосердя монастирі та храми України церковна журналістика вибори секти педагогіка УГКЦ розкол в Україні церква та політика краєзнавство УПЦ КП Доброчинність українська християнська культура


Рейтинг@Mail.ru


«День» (Україна): Тінь над собором«День» (Україна), Валерій Костюкевич, 1 березня 2007

Гучний скандал спалахнув у Житомирі навколо планів зведення у центрі на площі Перемоги нового бізнес-центру. За попереднім ескізним проектом, розглянутим нещодавно містобудівною радою, нова будівля, на додаток до вже існуючої житлової чотириповерхівки, майже закриє вид на південний фасад Свято-Преображенського кафедрального собору Української православної церкви (Московський патріархат), який є пам'яткою архітектури ХIХ століття національного значення. Один з головних парадоксів ситуації полягає у тому, що коли років 40 назад на площі Перемоги «посадили» згаданий чотириповерховий будинок, багато хто вважав, що це є наслідком свідомої політики безбожної комуністичної влади. І вже у роки незалежності оптимісти почали сподіватися, що згодом його знесуть, відкривши гарний вид на собор з головного майдану міста, який отримав назву Соборний. Цього разу плани побудови поруч із храмом бізнес-центру наштовхнулись на серйозний спротив - з різким публічним протестом нещодавно виступив його настоятель, протоієрей Стефан Періг. Зокрема, він заявив, що такі дії завдадуть непоправної шкоди зовнішності міста, його історичній і культурній спадщині, можуть спричинити руйнування Преображенського собору, оскільки вже зараз є чисельні тріщини в його склепіннях, арках та барабанах куполів.

Але головний архітектор Житомира Валерій Головатенко наполягає, що побудова бізнес-центру є обґрунтованою як з містобудівної, так і з архітектурної точок зору. На прес- конференції він визнав, що є ініціатором втілення даного проекту, і свою позицію обґрунтував тим, що центр міста зараз не розвивається, а тому там повинні зводитись нові будівлі, втілюватись нові планувальні рішення. За його твердженнями, суттєвого погіршення візуального сприйняття Преображенського собору, особливо після коригування проекту, не відбудеться. В. Головатенко апелював також до православної громади, вказавши, що за рахунок інвестора поруч має бути побудована недільна школа собору, і запевнивши, що тільки за цієї умови проект буде затверджений остаточно. Якщо, з його слів, православна громада відмовиться від школи, то, можливо, питання буде вирішуватися на рівні вищого церковного керівництва у столиці. Однак він визнав, що суттєву роль зіграли фінансові міркування: купівля інвестором, яким виступає фірма «Будкомплект», іншої ділянки землі у центрі «з'їла» б значну частину очікуваного кошторису проекту, який оцінюється в 50 млн. грн., і місту дісталися б набагато менші суми, ніж у випадку надання згаданого місця. А з реалізацію даного варіанту, розраховує головний архітектор, можна буде провести капітальну реконструкцію майже зруйнованого (за його словами) підземного колектора, що йде через площу Перемоги, в який спрямована підземна річка і куди стікають зливні потоки. Але, на думку автора, є питання плану, у чиї кишені потече істотна частина грошей, заощаджених інвестором?

Слід зазначити також, що в разі побудови бізнес-центру, постане питання подальшого існування на площі танку, що встановлений на честь подвигу воїнів Великої Вітчизняної війни, і від якого кожного року в День Перемоги починається урочистий марш. Це, безумовно, породить серйозну моральну проблему.

Подальша доля скандального проекту залежить від рішення депутатів міської ради. Міський голова Віра Шелудченко поки мовчить. Хоча можна з великою долею впевненості спрогнозувати, що в разі реалізації цього і подібних проектів, її опоненти на наступних виборах використають названу тему сповна, і значна частина її нинішніх ймовірних прихильників може відмовити їй у підтримці.

Але головна проблема, як на автора, в іншому. А саме, чи стане обличчя Житомира, міста, якому більше 11 століть, жертвою зневажливого ставлення до історичної архітектурної спадщини з боку будівельників і тих, хто дає їм «зелене світло»? Ставлення, яке прийшло із столиці, де зусилля незаангажованих грошима фахівців і небайдужої громадськості у боротьбі з ним поки не дали відчутного результату.

P.S. Нещодавно мер Житомира Віра Шелудченко виступила із заявою, в якій запевнювала, що дозвіл на будівництво згаданого бізнес-центру міська влада надасть лише у тому випадку, коли буде знайдене порозуміння між інвесторами, представниками конфесії Української Православної Церкви Московського Патріархату, та обов'язково з урахуванням громадської думки житомирян. При цьому вона наголосила, що жодного рішення про таке будівництво на даний час ніхто не приймав. Тобто, міський голова вирішила подбати про свій імідж в очах городян. Натомість голова Житомирської облдержадміністрації Юрій Павленко висловився на підтримку залучення значних інвестицій для зведення названого центру, які важливі також з огляду на можливість створення нових робочих місць. Те, що проти цього виступає громада собору, на його думку, не повинно заважати інвестиційним проектам. Дехто з житомирян заперечив губернаторові, що його як людину, яка приїхала нещодавно із столиці і може скоро повернутися назад, обличчя Житомира не дуже турбує.

   ВНИМАНИЕ! Публикации раздела "Мониторинг СМИ" не обязательно совпадают с точкой зрения редакции сайта "Православие в Украине", а являются отражением общественных событий и мнений с целью улучшения взаимопонимания и связей между Церковью и обществом. Статьи публикуются в редакции первоисточника.