УКР РУС  


 Главная > Новости > По епархиям > Киевская  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 50 посетителей

Теги
Мазепа Католицька Церква Церква і медицина Доброчинність Митрополит Володимир (Сабодан) УПЦ КП іконопис комуністи та Церква Ющенко Предстоятелі Помісних Церков розкол в Україні діаспора Священний Синод УПЦ Церква і влада Голодомор педагогіка Церква і політика вибори 1020-річчя Хрещення Русі Приїзд Патріарха Кирила в Україну молодь милосердя секти церковна журналістика забобони постать у Церкві шляхи єднання Президент Віктор Ющенко монастирі та храми України автокефалія Києво-Печерська Лавра краєзнавство Патріарх Алексій II конфлікти Вселенський Патріархат церква і суспільство українська християнська культура церква та політика УГКЦ Археологія та реставрація


Рейтинг@Mail.ru


КИЕВ. Выдающиеся архитекторы столицы затрудняются решить судьбу Десятинной церквиНа сьогодні найголовнішим для архітекторів столиці є питання про долю славетної Десятинної церкви. Хтось пропонує побудувати на території, де розташовані стародавні фундаменти, храм на згадку про стародавню святиню, хтось - створити над залишками будівлі музей, щоб туристи могли оглядати найголовніший експонат з різних боків, а комусь видається доцільним обгородити весь район, де знаходяться фундаменти «Десятинки» і таким чином створити справжній музейний комплекс. Ці та інші варіанти вирішення долі стародавньої пам'ятки історії нашого народу обговорили у п'ятницю, 17 лютого, учасники круглого столу «Пам'яткознавчі дискусії».

Найбільш цікавими були аргументи прихильників будівництва по вулиці Десятинній православного храму. Для обґрунтування позиції вони як приклад назвали два міста, що найбільше постраждали під час Другої Світової війни - Мюнхен та Варшаву. Німці тривалий час не відновлювали своє місто, хоча внаслідок бомбардувань воно перетворилося на руїни. А поляки, навпаки, не лише подбали про відновлення житлових масивів Варшави, але й заново звели всі пам'ятники духовності та культури польського народу, керуючись тією проектною документацією, що збереглася в бункерах і сховищах. До речі, деякі будівлі довелося зводили за спогадами місцевих жителів, які змогли вижити під час війни. Все це, на думку учасників круглого столу, свідчить, наскільки важливою для поляків є історична спадщина.

Ті архітектори, які наголошували на необхідності будівництва навколо фундаментів музейного комплексу, впевнені у неможливості відновити Десятинну церкву хоча б тому, що сучасні вчені дуже мало знають про її зовнішній вигляд. Дехто говорив, що зовсім не обов'язково прагнути відновити первинний вигляд стародавньої пам'ятки духовності. Достатньо лише збудувати на цій території невеличкий храм, аби люди могли підносити свої молитви на цьому святому місці. До того ж, це зможе принести велику користь і краєзнавцям - по всій території України чимало храмів зведено на місці історичних пам'яток. Церковнопарафіяльне життя таких громад не обмежується участю у богослужіннях. Обов'язково тут є недільні школи, а найактивніші парафіяни ретельно вивчають місцевість навколо храму, досліджують історичні джерела в книгосховищах, друкують матеріали про свої знахідки в пресі. До речі, саме на такому благодатному ґрунті поставали церковно-археологічні музеї.

Прихильники створення музейного комплексу на фундаментах Десятинної церкви висловили думку, що будівництво храму на цій території може зіпсувати унікальний природний ландшафт. На це їм відповіли, що сьогодні не достатньо дбати лише про ландшафт, окрім того історія людства не знає жодного випадку, коли будівництво православного храму чи монастиря супроводжувалося руйнацією.

Таким чином, до кінця круглого столу доля Десятинної церкви так і не була вирішена, але завдяки цьому заходу стало відомо, що думають з цього приводу видатні вітчизняні архітектори.

Олександр Андрущенко

Фото Віталія Сидоркіна