УКР РУС  


 Главная > Новости > > По регионам > СНГ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 77 посетителей

Теги
церква і суспільство педагогіка українська християнська культура забобони автокефалія Ющенко Приїзд Патріарха Кирила в Україну вибори Митрополит Володимир (Сабодан) комуністи та Церква Вселенський Патріархат Президент Віктор Ющенко церковна журналістика Церква і медицина Доброчинність УПЦ КП Голодомор милосердя шляхи єднання Мазепа діаспора Києво-Печерська Лавра конфлікти розкол в Україні монастирі та храми України Священний Синод УПЦ постать у Церкві церква та політика секти Патріарх Алексій II 1020-річчя Хрещення Русі молодь УГКЦ іконопис Католицька Церква краєзнавство Археологія та реставрація Церква і влада Предстоятелі Помісних Церков Церква і політика


Рейтинг@Mail.ru


МОСКВА-КОНСТАНТИНОПОЛЬ. Москва предложила Константинополю сесть за стол переговоровГолова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату (ВЗЦЗ МП) митрополит Смоленський і Калінінградський Кирилл (Гундяєв), перебуваючи 14 жовтня в Лондоні, заявив, що життя Сурожської єпархії, яка об'єднує парафії Руської Православної Церкви (РПЦ) у Великобританії та Ірландії, «налагоджується». Перехід деяких священнослужителів і парафій під юрисдикцію Константинопольського Патріархату він назвав результатом «нездатності адаптуватися до нової ситуації в руській православній общині на Британських островах, пов'язаної з прибуттям безлічі емігрантів із країн Східної Європи».

Однак «рани», за словами митрополита Кирила, загоюються. Зокрема, 6 жовтня Священний Синод РПЦ призначив новим керуючим єпархії замість опального єпископа Василія (Осборна) архімандрита Єлисея (Ганабу), тепер уже колишнього начальника Руської духовної місії у Єрусалимі. Зведення архімандрита у сан єпископа відбудеться найближчим часом у Москві.

Доки митрополит Кирилл брав участь в урочистостях, присвячених 50-річчю кафедрального Успенського собору Сурожської єпархії, очолюваний ним Відділ підготував до відправки лист Константинопольському Патріарху Варфоломію I з пропозицією розглянути ситуацію стосовно єпископа Василія «в рамках двосторонніх переговорів». Рішення запросити представників Константинопольського Патріархату за стіл переговорів було ухвалене 6 жовтня на черговому засіданні Священного Синоду РПЦ, на яке колишній глава Сурожської єпархії не прибув, не дивлячись на офіційне запрошення.

Василій (Осборн), прийнятий в юрисдикцію Константинопольського Патріархату на початку червня без відпускної грамоти від Патріарха Олексія II, не вважає потрібним підкорятися розпорядженням «колишнього священоначалія» і з'являтися до Москви.

Як повідомив заступник голови ВЗЦЗ МП єпископ Єгор'євський Марк (Головков), «двосторонні переговори» передбачають скликання спеціальної комісії за участю представників Москви і Константинополя. Це нормальна практика. Зокрема, у рамках такого роду комісії у середині 90-х років вирішується питання про розподіл православних парафій в Естонії між двома Патріархатами. Інша справа, чи згодиться Константинопольській Патріархат брати участь в «консультаціях» з питання, у якому він вважає свої дії абсолютно правомочними?  Для Москви «справа єпископа Василія» носить принциповий характер. Приймаючи ієрарха під свою юрисдикцію на початку червня, Священний Синод Константинопольського Патріархату застосував на практиці низку правил IV Вселенського Собору, фактично закріплюючих за Константинопольською кафедрою статус «арбітра» і «вищого авторитету» в православному світі. Заміна одного єпископа іншим для РПЦ не проблема. Однак запит відпускних грамот - це практичне закріплення принципу рівноправності помісних Православних Церков. У випадку з єпископом Василієм цей принцип, загалом, був порушений.

У Московському Патріархаті відзначають, що починаючи з 2003 року під юрисдикцію Константинополя перейшли без відпускних грамот (не враховуючи єпископа Василія) 19 священнослужителів РПЦ (одному з них, протоієрею Георгію Ашкову, така грамота по особистому клопотанню митрополита Крутицького і Коломенського Ювеналія (Пояркова) була дана Священним Синодом 6 жовтня). 17 із них - клірики Сурожської єпархії. Для Москви це - пряме підтвердження «недружності» Варфоломія I.

Єпископ Василій (Осборн) викликаний на зимову сесію Священного Синоду РПЦ. Якщо він втретє (єпископ Василій не був на засіданнях Синоду 17 липня і 6 жовтня) проігнорує виклик, його чекає архієрейський суд. Втім, єпископ Марк (Головков) вважає, що на наступному засіданні Синоду жорстких рішень у справі єпископа Василія» можуть і не прийняти. Все залежить від позиції Константинополя відносно скликання спільної комісії. Заступник голови ВЗЦЗ дивиться на ситуацію з оптимізмом і вважає, що всі рішення ухвалюватимуться «з користю для справи».

Станіслав Мінін / «НГ-релігії»