УКР РУС  


 Главная > Новости > > По регионам > Европа  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 107 посетителей

Теги
Вселенський Патріархат церква і суспільство Церква і політика монастирі та храми України забобони Києво-Печерська Лавра Доброчинність Священний Синод УПЦ Археологія та реставрація комуністи та Церква Патріарх Алексій II діаспора молодь автокефалія Мазепа краєзнавство Церква і влада УГКЦ 1020-річчя Хрещення Русі УПЦ КП церковна журналістика шляхи єднання Предстоятелі Помісних Церков Католицька Церква церква та політика Митрополит Володимир (Сабодан) Президент Віктор Ющенко українська християнська культура Приїзд Патріарха Кирила в Україну секти конфлікти вибори педагогіка постать у Церкві розкол в Україні Церква і медицина милосердя Ющенко Голодомор іконопис


Рейтинг@Mail.ru


БОЛГАРИЯ. После полувековой реставрации открылась Боянская церковь – памятник ЮНЕСКОХрам святих Миколая та Пантелеймона в Софії (Болгарія), більше відомий як Боянська церква, 4 грудня відкрився після 50-літньої реставрації. В урочистій церемонії відкриття взяв участь Президент Болгарії Георгій Пирванов.

Востаннє церква добудовувалася в XIX ст., а в XX-ому декілька разів реставрувалася. Зміцнення будівлі цементом і використання оливи й лаків для покриття фресок у першій половині минулого сторіччя зашкодили пам'ятці: цемент утримує багато вологи, а через «захисне» покриття фрески поступово втратили яскравість кольорів. Відновлення церкви розпочалося в 1954 році. Предметом дискусії між болгарськими та іноземними експертами стали методи й засоби реставрації розписів. Суперечки й відсутність фінансування призвели до того, що протягом багатьох лет церква, включена в список світової культурної спадщини ЮНЕСКО, була закрита для відвідування.

Наприкінці минулого року директор Національного історичного музею Божидар Дімітров, під керівництвом якого знаходиться пам'ятник, і представники будівельної промисловості подали одне одному руку для нової відбудовної акції. Приводом стало присудження призу «Вічний будинок» на національному конкурсі «Будинок року» саме Боянській церкві. Почався збір коштів на її відновлення, й одним з перших дарувальників стала група «Євромаркет констракшн». Головний менеджер фірми Боряна Радева заявила з цього приводу: «Нас надихнула ця багатовікова спадщина й те, що після нас вона залишиться поколінням. Тому ми й вирішили стати спонсорами реставрації. Справа ця виявилася дуже складною і, якби не професійні поради професора Дімітрова, навряд чи б усе було так злагоджено. А храм, який значиться під номером 42 у списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО, є відтепер справжньою гордістю Болгарії». Про відновлення стінописів говорив і реставратор Володимир Цвєтков: «Ми очищуємо, забираємо цемент, витягаємо солі, яких чимало нашарувалося за багато століть. Адже храм стоїть уже 1000 років! Потім - колоритна реінтеграція, коли будуть додані всі частини фресок, яких не вистачає. Зробити це треба так, щоб після включення ультрафіолетової підсвітки не було видно різниці. Водночас наші матеріали можна буде згодом, коли розроблять нові технології, усунути й заповнити новими». Завершити реставрацію вдалося завдяки приватним пожертвуванням будівельних компаній, банків і звичайних громадян. Вартість робіт становила близько 80 тис. євро.

Історична довідка

Боянська церква, відома як один з найбільш досконалих і повністю збережених пам'ятників східноєвропейського середньовічного мистецтва, знаходиться за 8 км від Софії, у селі Бояна біля підніжжі гір Вітоша. Храм складається з трьох прибудов, зведених у різні епохи. Невелика однокупольна східна церква була побудована у Х столітті згідно з місцевими традиціями, потім на початку ХІІІ сторіччя розширена Себастократором Калояном, який наказав установити поруч з нею двоповерхову будівлю. Напис на північній стороні нижнього поверху свідчить: «Споруджена на кошти та з великою любов'ю Калояна». Нижній поверх був гробницею місцевих бояр і безпосередньо пов'язаний з каплицею, а верхня частина - церква. Фрески в другому храмі, виконані в 1259 році, є одними з найцінніших середньовічних зображень. Ансамбль закінчений третьою церквою, побудованою в ХІХ ст.

Боянська церква здобула світову популярність, насамперед, завдяки унікальним стінописам 1259 року невідомого іконописця. Сценами або окремо відтворені 240 фігур, 89 сцен і композицій. Серед них найдавнішими вважаються зображення святого Іоанна Рильського Чудотворця (небесного заступника Болгарії), святої Пєтки (Параскеви) Тирновської, ктиторів і володарів Другого болгарського царства царя Костянтина-Асена Тихого та цариці Іоанни, Калояна й Десіслави, які були ктиторами церкви.

Рішенням ЮНЕСКО з жовтня 1979 року в Луксорі (Єгипті) Боянська церква була включена в Список світової культурної спадщини ЮНЕСКО під номером 42.

Infolife.com.ua / Седмиця.ru