УКР РУС  


 Главная > Новости > > По регионам > СНГ  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 153 посетителей

Теги
монастирі та храми України шляхи єднання розкол в Україні 1020-річчя Хрещення Русі молодь УГКЦ Доброчинність Патріарх Алексій II комуністи та Церква Католицька Церква українська християнська культура Приїзд Патріарха Кирила в Україну церква та політика секти постать у Церкві Митрополит Володимир (Сабодан) Церква і влада Священний Синод УПЦ Вселенський Патріархат Ющенко вибори Археологія та реставрація Києво-Печерська Лавра педагогіка краєзнавство Голодомор милосердя конфлікти діаспора церква і суспільство Церква і політика церковна журналістика Президент Віктор Ющенко автокефалія Мазепа Предстоятелі Помісних Церков забобони іконопис Церква і медицина УПЦ КП


Рейтинг@Mail.ru


РОССИЯ. На дне реки Волхов найдены останки древнейшего в России «Великого моста»Підводні археологи виявили на дні ріки Волхов залишки найдавнішого в Росії «Великого мосту». Як повідомили в Новгородському облкомітеті з питань культури, кіно й туризму, в результаті підводних археологічних робіт на дні ріки Волхов у Великому Новгороді фахівці встановили точне місце розташування так званого «Великого мосту».

Згідно з літописними джерелами, цей грандіозний дерев'яний міст був побудований у Великому Новгороді в XI-XIII століттях і проіснував до XVII століття, коли був замінений мостом на кам'яних опорах. Вигнутий середньовічний міст, що об'єднував Новгородський кремль та Ярославове дворище, що знаходилися на різних берегах річки, можливо, був найдавнішою постійною гідротехнічною спорудою слов'ян.

«Великий міст» протягом кількох століть був пристанню для кораблів і місцем торгівлі, християнської проповіді та народних гулянь.

Для підтвердження збережених на сьогодні архівних даних фахівці за допомогою найсучаснішої апаратури провели багаторазові дослідження волховського дна на найбільш імовірній ділянці розташування «Великого мосту». У результаті досліджень приблизно на 50 метрів вище за течією річки від сучасного пішохідного мосту, що зв'язує Кремль та Ярославове дворище, їм вдалося виявити на дні ріки донні утворення, схожі на опори моста, так звані «городні».

Фахівці виявили, за їхніми припущеннями, 6 та 7 «городні» мосту. Водолазні роботи тривали декілька місяців. Дослідження дна річки проводила група аквалангістів з Новгородського клубу підводного плавання. Водолази заклали на дні ріки 3 шурфи. Знявши більш пізні донні відкладення, аквалангісти досягли так званого «материка» і виявили на дні шурфів палі різної довжини, виготовлені з різних порід дерева. Водолази зробили кілька десятків зпилень, які відправили на лабораторні аналізи.

Результати радіовуглецевого аналізу засвідчили, що найдавнішими з убитих у дно Волхова паль виявилися порівняно короткі дубові палі. Експерти приблизно датували їхнім кінцем XIII - початком XIV століть. Більш довгі палі з інших порід дерева, на думку вчених, були вбиті в дно ріки пізніше, під час проведення на мосту ремонтних робіт. Приблизно півтораметрові й дуже міцні дубові палі забивалися древніми мостобудівниками в глибину приблизно на 1 метр.

Для рівномірного розподілу навантаження та для додаткової стійкості мосту вертикальні колоди хрест-навхрест фіксувалися товстими дошками. Після цього на пальовій підставі зводилися надводні опори мосту. Археологи встановили, що «Великий міст» не мав так званих «зрубових» конструкцій, як раніше припускали деякі вчені.

Історикам залишається лише догадуватися, чи мав міст посередині розбірну частину для пропуску кораблів вверх по Волхову. Вчені вважають, що, можливо, цієї «розвідної» частини на «Великому мосту» не було, й кораблі, які плили знаменитим шляхом «з варяг у греки», огинали Великий Новгород по річці Малий Волховець.

Підводні дослідження на ріці Волхов повністю завершилися. Археологічні роботи проводилися в рамках реалізації в Російській Федерації міжнародного проекту науково-дослідного фонду ІНТАС (Брюссель, Бельгія). Крім Росії дослідження в місцях передбачуваного розташування середньовічних мостів велися в Італії, Франції та Вірменії.

Православ'я.ru