УКР РУС  


 Главная > Публикации > Слово пастыря  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 286 посетителей

Теги
розкол в Україні Митрополит Володимир (Сабодан) Священний Синод УПЦ церковна журналістика секти церква та політика комуністи та Церква монастирі та храми України забобони Президент Віктор Ющенко Предстоятелі Помісних Церков 1020-річчя Хрещення Русі Церква і політика Церква і медицина іконопис Києво-Печерська Лавра Доброчинність краєзнавство УГКЦ церква і суспільство Католицька Церква педагогіка Церква і влада Голодомор Археологія та реставрація автокефалія вибори Патріарх Алексій II Вселенський Патріархат Приїзд Патріарха Кирила в Україну конфлікти молодь Ющенко шляхи єднання діаспора милосердя українська християнська культура УПЦ КП Мазепа постать у Церкві


Рейтинг@Mail.ru


Великий ЧетвергБогослужіння Великого Четверга присвячене спомину Таємної Вечері, коли була звершена перша Євхаристія й апостоли причастилися Тіла і Крові Христових. За вечірнім богослужінням цього дня згадується молитва Ісуса Христа в Гефсиманському саду, зрада Його Іудою і взяття під варту.

На Утрені Великого Четверга після шестопсалмія і «Аллілуія» співається тропар: «Єгда славнії учениці на умиванні Вечері просвещахуся...», український переклад якого звучить так: «Коли славні учні під час умивання на вечері просвіщалися, тоді Іуда нечестивий, хворий на сріблолюбство, нахмурився і беззаконним суддям Тебе, Праведного Судію, зраджує. Дивися, любитель стяжань, на задушення Того, Хто через них стяжав! Біжи від ненаситної душі, яка на таке проти Вчителя насмілилася! Господи, до всіх благий, слава Тобі!

У Великий Четвер звершується Літургія святителя Василія Великого, яка об'єднується з Вечірньою на знак того, що Таємна Вечеря була зроблена Господом саме ввечері. Під час Літургії кілька разів повторюється пісня: «Вечері Твоєя тайния днесь, Сине Божий, причасника мя прими...»: «Вечері Твоєї таємничої учасником цього дня, Сине Божий, мене прийми. Бо не повідаю я таємниці ворогам Твоїм, не дам Тобі поцілунку, такого, як Іуда. Але як розбійник сповідатиму Тебе: «Згадай мене, Господи, в Царстві Твоєму».

Цього дня в деяких Помісних Церквах патріарх (Вселенський Патріарх у Константинополі, Московський Патріарх у Москві) освячує миро - особлива благовонна олія, що складається з безлічі рослинних компонентів і вживається для здійснення Таїнства Миропомазання - зішестя на людину, яка хрестилася, Духу Святого.

У Великий Четвер увечері служиться послідування Святих і Спасительних Страстей Господа нашого Ісуса Христа. Під час цієї служби читаються дванадцять Євангелій, тобто 12 уривків зі всіх чотирьох Євангелій, де йдеться про страждання Христа перед розп'яттям, починаючи з останньої бесіди Його з учнями за Таємною Вечерею і закінчуючи похованням Його в саду Йосифа Аримафейського і приставлянням військової варти до Його труни. Під час читання Євангелій всі, хто моляться, стоять із запаленими свічками, показуючи цим, з одного боку, те, що слава і велич не залишили Господа і під час Його страждань, а з другого боку - гарячу любов до свого Спасителя. Читаються такі уривки з Євангелія:

1-е Євангеліє: Від Іоанна 13:31-18:01
2-е Євангеліє: Від Іоанна 18:01-28
3-е Євангеліє: Від Матвія 26:57-75
4-е Євангеліє: Від Іоанна 18:28-19:16
5-е Євангеліє: Від Матвія 27:03-32
6-е Євангеліє: Від Марка 15:16-32
7-е Євангеліє: Від Матвія 27:34-54
8-е Євангеліє: Від Луки 23:32-49
9-е Євангеліє: Від Іоанна 19:25-37
10-е Євангеліє: Від Марка 15:43-47
11-е Євангеліє: Від Іоанна 19:38-42
12-е Євангеліє: Від Матвія 27:62-66

Після 8-го Євангелія читається Канон, згодом виконується піснеспів, в якому згадується прощення Ісусом Христом розбійника, який був розіп'ятий разом із Ним і в останню хвилину перед смертю покаявся. Цей спів виконується раз на рік: «Розбійника розсудливого того ж дня Ти раю удостоїв, Господи. І мене древом Хресним просвіти і врятуй мене».

Існує звичай нести після богослужіння з собою запалену свічку (з якою простояли всю службу), і на порозі дверей до свого будинку вгорі накреслити димом від вогню хрест. Для цього слід заздалегідь підготувати закритий від вітру ліхтарик.