УКР РУС  


 Главная > Новости > По епархиям > Киевская  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 73 посетителей

Теги
Католицька Церква церква та політика українська християнська культура вибори краєзнавство комуністи та Церква милосердя Патріарх Алексій II постать у Церкві забобони УПЦ КП молодь Мазепа Митрополит Володимир (Сабодан) автокефалія розкол в Україні секти церковна журналістика 1020-річчя Хрещення Русі педагогіка конфлікти іконопис діаспора Предстоятелі Помісних Церков УГКЦ Церква і влада Приїзд Патріарха Кирила в Україну Археологія та реставрація шляхи єднання Голодомор Ющенко Доброчинність Президент Віктор Ющенко Священний Синод УПЦ Церква і медицина Церква і політика Вселенський Патріархат Києво-Печерська Лавра церква і суспільство монастирі та храми України


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. Духовенство та педагоги засвідчили, що відродження віри в Україні є першочерговим завданням

  27 марта 2008У середу, 26 березня, у столичному Будинку вчителя відбулося підсумкове пленарне засідання Всеукраїнської науково-практичної конференції «Педагогіка духовності: православні традиції та сучасна освіта». Розпочав його архієрейським благословенням архієпископ Полтавський і Миргородський Филип - голова Синодального відділу релігійної освіти, катехізації та місіонерства Української Православної Церкви, ректор Полтавської місіонерської духовної семінарії. Потім до присутніх звернувся заступник мера міста Києва Віталій Журавський. На початку свого виступу він наголосив на тому, що необхідно якомога швидше прокладати шлях християнським цінностям і, відповідно, навчальним предметам християнського спрямування у школи столиці, і київська міська влада готова в цьому допомагати та надавати належну підтримку, у тому числі фінансову. В. Журавський відзначив позитивний бік і плідність тих відносин, які склалися у київської влади з Українською Православною Церквою, а також розповів про те, що особисто умовляв міністра освіти України Івана Вакарчука не зволікати з введенням предмету «Християнська етика» у шкільну програму. «Без відродження Православ'я, без відродження віри Україна неможлива!» - так закінчив свій виступ заступник київського голови.

Далі до присутніх звернувся з доповіддю владика Филип. Він окреслив коло основних проблем, які постали перед сучасною педагогікою. «Ми підійшли до того моменту, коли потрібно рішуче робити практичні кроки в обраному нами педагогічному напрямі, сутність якого полягає у вихованні свідомих людей. Яку людину можна назвати свідомою? Ту, що свідомо обирає систему життєвих морально-духовних орієнтирів. Ми не бажаємо робити з українського народу пасивну біомасу, яку можна вести то в один, то в інший бік!» - зазначив голова Синодального відділу. Згадавши проблему викладання предметів християнського змісту, він зауважив, що, на жаль, дуже часто у предметі під назвою «Християнська етика» викладається щось дуже далеке від справжнього християнського віровчення. Владика Филип підкреслив актуальність проблеми виховання кваліфікованих викладачів предметів духовно-морального змісту в школах і вищих навчальних закладах, які зможуть подолати пануючий сьогодні старий радянський стереотип, ніби Церква в освіті - це небезпечно. Наприкінці свого виступу священнослужитель наголосив: «Лише на християнському фундаменті ми зможемо побудувати ту затишну оселю, де кожна людина, незалежно від її релігійних і політичних поглядів, почуватиметься комфортно».

Дуже цікавим був виступ академіка-секретаря Академії педагогічних наук України, доктора педагогічних наук Ольги Сухомлинської - доньки відомого українського педагога Василя Сухомлинського (1918-1970), чиє 90-річчя ми відзначаємо цього року. Ольга Сухомлинська у своїй доповіді зазначила: «Виховна функція - це функція, яку повинні виконувати не тільки педагоги, а й усе суспільство. Виховання - це духовність, а духовність - це пошук ідеалу, тому педагогіка мусить бути наукою про ідеали й ідеальне. Людський ідеал має сенс тільки тоді, коли ми його реалізуємо. Українська держава сьогодні, на жаль, усунулася від виховання людини, від формулювання загальнокультурних стратегій духовно-морального поступу нації, дозволивши запанувати релятивізму як моральній ідеології. По телебаченню, у кінофільмах і телесеріалах людям показують ідеал гедоністичної людини, яка прагне лише задоволень і легкого, безпроблемного життя, у якому не треба працювати - ця спокуса, особливо страшна для дітей і молоді, прийшла на заміну радянській пропаганді з її марксистсько-ленінською мораллю. Усе це потрібно викорінювати».

Захоплені оплески присутніх викликав виступ гостя з Росії - завідувача кафедри народної художньої культури Ростовської філії Санкт-Петербурзького державного університету культури та мистецтва Ігоря Стародубцева. Адже він виголосив свою доповідь чистою українською мовою, підкресливши, що до української аудиторії вважає коректним промовляти лише українською мовою.

Були зачитані висновки роботи чотирьох наукових секцій конференції. Підсумовуючи роботу першої секції «Православна педагогіка як педагогіка духовності: традиції та сучасність», протоієрей Богдан Огульчанський зазначив, що однозначно необхідним є поширення інформації про діяльність Всеукраїнського православного педагогічного товариства, створення бібліографії педагогічної літератури християнського спрямування, масове відкриття недільних шкіл.

Висновки роботи другої секції «Сімейне та позакласне виховання дітей» оприлюднила Ірина Ковальчук, секретар Синодального відділу релігійної освіти, катехізації та місіонерства Української Православної Церкви. Вона наголосила на доречності створення батьківських комітетів при школах, через які батьки могли б чітко викладати свою позицію щодо організації навчання перед керівництвом і педагогічним колективом шкіл. Пані Ірина попередила про потребу захисту дітей від деструктивних інформаційних впливів і негативних явищ, поширених у навколишньому середовищі. Крім того, було сказано про доцільність проведення регулярних науково-методичних семінарів для вчителів недільних шкіл.

Роботу третьої секції «Сучасний стан викладання християнських духовно-моральних курсів у середній школі: теоретичні підходи, методичне забезпечення, розробки та напрацювання» підсумував Олександр Дроздовський, директор середньої загальноосвітньої школи № 4 м. Біла Церква (Київська область). Обговорення даних питань довело однозначну необхідність найповнішого ознайомлення школярів із Божими заповідями та українськими християнськими традиціями. Право викладати курси християнського змісту потрібно сміливо та рішуче відстоювати перед Міністерством освіти та науки і його структурними підрозділами на регіональному рівні. Олександр Дроздовський повідомив про загальну стурбованість потребою створення електронного каталогу праць з описом педагогічного досвіду, а також висловив рекомендацію єпархіальним управлінням Української Православної Церкви тісніше та масштабніше співпрацювати з регіональними відділеннями освіти.

Секретар Хмельницької єпархії протоієрей Олександр Дацюк повідомив про висновки роботи четвертої секції «Вища школа та викладання предметів духовно-морального змісту: проблеми та шляхи їхнього вирішення». Насамперед він відзначив потребу у взаємодії Церкви із засобами масової інформації, особливо з телебаченням, щоб критерії християнської етики та моралі приймалися до уваги керівництвом популярних телеканалів при формуванні ними ефірної програми, підборі фільмів і телепередач для масового показу. Висловивши потребу у формуванні кваліфікованих педагогічних кадрів, отець Олександр зауважив на необхідності створення ради для редагування наукових робіт з християнської педагогіки, а завершив свій підсумковий виступ закликом поширювати ідеї християнської педагогіки.

Закінчилася конференція прийняттям резолюції, до якої було внесено найголовніші підсумки роботи наукових секцій, для подання в Міністерство освіти та науки України. Слід також відзначити чудовий виступ під час підсумкового пленарного засідання хору регентського відділення Інституту мистецтв при Київському національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України протодиякона Димитрія Болгарського, який своїм неперевершеним виконанням стародавніх молитовних піснеспівів надихнув учасників конференції на плідну й конструктивну працю.

Іван Верстюк, Київ