УКР РУС  


 Главная > Новости > По епархиям > Киевская  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 182 посетителей

Теги
українська християнська культура Ющенко постать у Церкві милосердя розкол в Україні Церква і влада Приїзд Патріарха Кирила в Україну конфлікти церква та політика Вселенський Патріархат Археологія та реставрація Голодомор вибори церковна журналістика Церква і політика УГКЦ молодь УПЦ КП діаспора автокефалія Києво-Печерська Лавра секти Католицька Церква Церква і медицина Митрополит Володимир (Сабодан) монастирі та храми України 1020-річчя Хрещення Русі забобони Патріарх Алексій II церква і суспільство краєзнавство іконопис Мазепа комуністи та Церква Предстоятелі Помісних Церков шляхи єднання педагогіка Священний Синод УПЦ Доброчинність Президент Віктор Ющенко


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. На фундаменті Свято-Микільської церкви XII століття вперше за багато століть відслужено Літургію

  22 декабря 2008У день пам'яті святителя Миколая Чудотворця, 19 грудня, відродилося богослужбове життя ще на одному з багатьох святих місць Києва - вулиці Юрківській, що на Подолі.

П'ять років тому археологи віднайшли на цьому місці фундаменти давньоруського храму. На думку науковців, саме про цей храм є згадка в одному з літописів - він був присвячений святителю Миколаю Чудотворцю та споруджений одним із князів родини Святослава Ярославовича в північно-західній частині стародавнього Подолу. Церква розміщувалася з південно-східного боку території садиби колишнього Йорданського монастиря, на важливій ділянці перетину доріг у Вишгородському та Білогородському напрямках. У XV столітті церкву з невідомих причин було зруйновано, а територію передано під цвинтар.

У день престольного свята давньоруської церкви настоятель Свято-Феодорівського храму, що на Лук'янівці, священик Петро Семащук звершив у наметі, встановленому на місці віднайденої святині, Божественну літургію та молебень до святителя Миколая. Зі слів отця Петра та стендів, розміщених на стінах імпровізованого храму, жителі навколишніх будинків могли дізнатися про історію Миколаївського храму та побачити фотографії розкопок.

Фундаменти Свято-Микільської церкви були виявлені під час розкопок Подільської експедиції Інституту археології НАН України під керівництвом кандидата історичних наук М.А. Сагайдака в 2003 році. Цінні археологічні знахідки, винайдені на місці храму, зберігаються у фондах Інституту археології Національної академії наук.

Залишки Микільської церкви є повністю автентичною спорудою, що зберегла свою форму та структуру. Вона безпосередньо пов'язана з прийняттям і розвитком християнства в Давній Русі. Одночасно церква представляє новий етап розвитку давньоруської архітектури, що прийшов на зміну архітектурним формам ХІ столітя. Цей архітектурний період представлений у Києві такими відомими зразками зодчества, як Софія Київська або Успенський собор Києво-Печерської Лаври.

Храм, залишки якого знаходяться на глибині від 3 до 5 метрів, являв собою трьохнефову чотирьохстовпну церкву довжиною близько 20 та шириною 14 метрів, змуровану в техніці пошарової кладки з давньоруської цегли - плінфи на вапняно-цим'янковому розчині. Стіни церкви збереглися на висоту до одного метру, а їхня товщина сягає понад півтора метри.

Археологи знайшли велику кількість архітектурних деталей: фрагменти штукатурки з залишками фресок, фрагменти полив'яних плиток від підлоги, плінфу різних розмірів. Знайдено фрагменти дзвона та численні фрагменти кераміки давньоруських та пізніших часів, які можуть багато розповісти про храм і життя наших предків.

Павло Сердюк