УКР РУС  


 Главная > Новости > По епархиям > Киевская  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 57 посетителей

Теги
вибори церква та політика Католицька Церква Археологія та реставрація УПЦ КП комуністи та Церква Києво-Печерська Лавра УГКЦ милосердя іконопис Предстоятелі Помісних Церков Вселенський Патріархат секти краєзнавство церква і суспільство забобони Мазепа Церква і влада шляхи єднання Патріарх Алексій II педагогіка Приїзд Патріарха Кирила в Україну 1020-річчя Хрещення Русі церковна журналістика Церква і медицина Митрополит Володимир (Сабодан) розкол в Україні молодь Священний Синод УПЦ монастирі та храми України діаспора Церква і політика Доброчинність Ющенко Голодомор постать у Церкві українська християнська культура конфлікти автокефалія Президент Віктор Ющенко


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. У столиці проходить виставка галицьких ікон XVII–XVIII століть

  17 April 2008У виставковому залі «Хлібня» на території Національного заповідника «Софія Київська» до уваги шанувальників іконописної майстерності та віруючих презентована експозиція галицьких ікон XVII-XVIII століть. Роботи галицьких іконописців цього періоду є свідченням того, що українська духовність перебувала в повномасштабному діалозі із загальноєвропейськими духовними та мистецькими тенденціями. Українська культура, що не зазнала руйнівного антирелігійного впливу західноєвропейського Ренесансу, у цей час залишалася насиченою християнською духовністю, а тому найбільш показовими її артефактами в цей період слід вважати саме шедеври церковно-релігійного мистецтва.

Галицька ікона XVII-XVIII століть вирізняється особливою емоційністю, специфічною антропологічною естетикою, екстравертністю святих образів, їх зверненістю до глядача, до людини в молитві. Способи зображення деяких складних догматичних сюжетів (Таємна вечеря, Успіння Божої Матері, Деісус) демонструють повноту богословського розуміння іконописцями глибинної проблематики цих тем, а тому дають можливість припустити, що в той час у Галичині існували розвинені й усталені школи іконопису, де навчали не лише художній майстерності, а й богослов'ю ікони.

Свіжість, натуралістичність облич на іконах показує ту увагу, яку звертали на зовнішність давні українські майстри релігійного живопису. Православне богослов'я має дуже багато духовних описів різноманітних внутрішніх станів, містичних переживань, і через це увага до зовнішності - людської, природної, храмової - трохи розсіювалася, основний акцент припадав на проблематику внутрішності. Галицька ікона на противагу цим богословським акцентам відзначається особливою чуттєвістю, захопленням тілесним проявом людського буття, рішучою відмовою визнавати духовну первинність в інтровертному самозахопленні внутрішніми переживаннями. Але ця чуттєвість не має нічого спільного з чуттєвістю західноєвропейського ренесансового мистецтва - це зовсім інша форма художнього усвідомлення тілесного аспекту буття, і цілком сміливо можна говорити про її локальну автентичність. Галицькі художники на своєму шляху до вершин іконографічної майстерності віднайшли власні коріння естетики чуттєвості, не звертаючись до ренесансової філософії тілесності, і в цьому полягає визначна мистецька цінність їхніх творів.

Виставка триватиме до 15 травня.

Іван Верстюк, Київ