УКР РУС  


 Главная > Новости > По епархиям > Киевская  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 313 посетителей

Теги
1020-річчя Хрещення Русі шляхи єднання Церква і влада розкол в Україні Церква і медицина діаспора церковна журналістика Митрополит Володимир (Сабодан) Києво-Печерська Лавра Приїзд Патріарха Кирила в Україну педагогіка секти Вселенський Патріархат вибори Мазепа Голодомор молодь Патріарх Алексій II забобони українська християнська культура Президент Віктор Ющенко церква і суспільство Предстоятелі Помісних Церков краєзнавство церква та політика постать у Церкві милосердя УГКЦ автокефалія Католицька Церква Ющенко Священний Синод УПЦ Археологія та реставрація іконопис конфлікти монастирі та храми України УПЦ КП Доброчинність комуністи та Церква Церква і політика


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. У столиці проходить виставка галицьких ікон XVII–XVIII століть

  17 April 2008У виставковому залі «Хлібня» на території Національного заповідника «Софія Київська» до уваги шанувальників іконописної майстерності та віруючих презентована експозиція галицьких ікон XVII-XVIII століть. Роботи галицьких іконописців цього періоду є свідченням того, що українська духовність перебувала в повномасштабному діалозі із загальноєвропейськими духовними та мистецькими тенденціями. Українська культура, що не зазнала руйнівного антирелігійного впливу західноєвропейського Ренесансу, у цей час залишалася насиченою християнською духовністю, а тому найбільш показовими її артефактами в цей період слід вважати саме шедеври церковно-релігійного мистецтва.

Галицька ікона XVII-XVIII століть вирізняється особливою емоційністю, специфічною антропологічною естетикою, екстравертністю святих образів, їх зверненістю до глядача, до людини в молитві. Способи зображення деяких складних догматичних сюжетів (Таємна вечеря, Успіння Божої Матері, Деісус) демонструють повноту богословського розуміння іконописцями глибинної проблематики цих тем, а тому дають можливість припустити, що в той час у Галичині існували розвинені й усталені школи іконопису, де навчали не лише художній майстерності, а й богослов'ю ікони.

Свіжість, натуралістичність облич на іконах показує ту увагу, яку звертали на зовнішність давні українські майстри релігійного живопису. Православне богослов'я має дуже багато духовних описів різноманітних внутрішніх станів, містичних переживань, і через це увага до зовнішності - людської, природної, храмової - трохи розсіювалася, основний акцент припадав на проблематику внутрішності. Галицька ікона на противагу цим богословським акцентам відзначається особливою чуттєвістю, захопленням тілесним проявом людського буття, рішучою відмовою визнавати духовну первинність в інтровертному самозахопленні внутрішніми переживаннями. Але ця чуттєвість не має нічого спільного з чуттєвістю західноєвропейського ренесансового мистецтва - це зовсім інша форма художнього усвідомлення тілесного аспекту буття, і цілком сміливо можна говорити про її локальну автентичність. Галицькі художники на своєму шляху до вершин іконографічної майстерності віднайшли власні коріння естетики чуттєвості, не звертаючись до ренесансової філософії тілесності, і в цьому полягає визначна мистецька цінність їхніх творів.

Виставка триватиме до 15 травня.

Іван Верстюк, Київ