УКР РУС  


 Главная > Новости > Церковь и культура  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 49 посетителей

Теги
українська християнська культура Вселенський Патріархат Патріарх Алексій II Католицька Церква Церква і влада Голодомор діаспора монастирі та храми України 1020-річчя Хрещення Русі церква і суспільство вибори церковна журналістика Президент Віктор Ющенко молодь Церква і медицина конфлікти Священний Синод УПЦ постать у Церкві Ющенко забобони автокефалія Приїзд Патріарха Кирила в Україну УПЦ КП секти УГКЦ розкол в Україні Мазепа церква та політика комуністи та Церква милосердя краєзнавство Археологія та реставрація шляхи єднання педагогіка Доброчинність Предстоятелі Помісних Церков іконопис Церква і політика Києво-Печерська Лавра Митрополит Володимир (Сабодан)


Рейтинг@Mail.ru


ЛУЦЬК. У Музеї волинської ікони відкрилася виставка «Достойно величати Тебе, Богородице!»

  16 мая 2008У четвер, 15 травня, у Музеї волинської ікони відкрилася виставка «Достойно величати Тебе, Богородице!». Це перший спільний проект Волинського краєзнавчого музею та Національного художнього музею України (Київ). Уперше на виставці представлені 78 ікон Богородиці XVII-XIX ст. з колекції Національного художнього музею.

На запрошення організаторів виставки та з благословення митрополита Луцького і Волинського Нифонта у виставці взяв участь клірик Свято-Покровського храму Луцька протоієрей Валентин Марчук. У вітальному слові отець Валентин передав благословення правлячого архієрея та зауважив, що завжди приємно перебувати там, де багато древніх ікон. «Кожна ікона - це особлива благодатна зустріч іконописців із Богом. Це історія нашого народу. Пресвята Богородиця - заступниця всього роду християнського, і сьогодні на виставці ми бачимо, скільки різних ікон на Її честь написано», - додав священнослужитель. Прикрасою відкриття виставки став виступ хору студентів Волинської духовної семінарії, який виконав кілька піснеспівів на честь Пресвятої Богородиці.

Національний художній музей володіє великою колекцією іконопису, яка була зібрана упродовж XX ст. Її основу заклали перші працівники музею, відомі історики М. Біляшівський і Д. Щербаківський. Колекція складається переважно з ікон Київщини, Чернігівщини, Волині, Поділля та Слобожанщини.

Зображення Богоматері та Христа займають головне місце серед різноманіття іконописних сюжетів. Виставка присвячена іконам Богородиці - надзвичайно важливій складовій не лише церковного, а й особистого життя українців протягом століть, яке проходило в сокровенному спілкуванні із Заступницею, Матір'ю не лише Бога, а й людей.

Виставка є відображенням структури музейної колекції Богородичних ікон і складається з трьох розділів. Перший із них знайомить з українськими чудотворними іконами Богоматері та іконами тронної Богоматері. Тут можна побачити списки чудотворних ікон Богородиці: Почаївської, Володимирської, Іллінської, Ченстоховської та ін. Монументальністю та урочистістю відзначаються ікони Богоматері на престолі з пристояними (тронної Богоматері). Привертає увагу ікона «Богоматір з немовлям» відомого українського живописця Володимира Боровиковського, яка є свідченням неканонічного творчого підходу до трактування іконописного сюжету.

Другий розділ виставки «Земне життя Богоматері» представляє ікони, що ілюструють життєвий шлях Богородиці: «Зачаття Марії», «Різдво Богородиці», «Зішестя Святого Духа», «Успіння Богоматері» та ін. Досконалістю композицій, вишуканістю форм, красою пропорцій постатей відзначаються ікони із Свято-Успенського собору Києво-Печерської Лаври. Вони написані з ювелірною довершеністю орнаменту на вбранні (золоте та срібне лесування на драперіях коштовних тканин). Серед експонатів - ікона «Різдво Христове» відомого художника Михайла Несторова, який брав участь у розписі Володимирського собору в Києві. До розділу включений також сюжет коронування Богородиці - як закономірне завершення Її життя.

Розділ виставки «Образ та іконографія Богоматері» демонструє іконографічну різноманітність образу Пречистої Діви в українському іконописі. Тут представлені ікони Богородиці Одигітрії та Богородиці Замилування, символічні ікони «Богородиця Нев'янучий Цвіт», «Богородиця Всіх скорботних Радість», «Богородиця Живоносне Джерело», «Неопалима Купина» та ін. Сюжет Покрову Богородиці представлений іконою із Покровської церкви міста Переяслав-Хмельницького, яка є копією XIX ст. з оригіналу 1708 року. У ній замість канонічної композиції, відомої з XII ст., автор використовує європейську композиційну схему, заповнюючи іконну площину портретними зображеннями Петра І, Катерини ІІ, Івана Мазепи, Феофана Прокоповича. Художник Віктор Васнецов у 1907 році створив авторську композицію Покрову в стилі модерн, використавши суздальський варіант іконографії.

Виставка «Достойно величати Тебе, Богородице!» з фондів Національного художнього музею України відображає лише маленьку частинку багатої української іконографічної спадщини образу Богоматері.

Прес-служба Волинської єпархії