УКР РУС  


 Главная > Новости > По епархиям > Киевская  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 77 посетителей

Теги
Предстоятелі Помісних Церков Церква і політика милосердя автокефалія Голодомор розкол в Україні церква і суспільство монастирі та храми України молодь Президент Віктор Ющенко українська християнська культура Археологія та реставрація церковна журналістика УПЦ КП діаспора краєзнавство 1020-річчя Хрещення Русі постать у Церкві секти іконопис Католицька Церква УГКЦ Священний Синод УПЦ Церква і медицина шляхи єднання Церква і влада забобони Києво-Печерська Лавра Доброчинність педагогіка Митрополит Володимир (Сабодан) Приїзд Патріарха Кирила в Україну Патріарх Алексій II конфлікти церква та політика комуністи та Церква Ющенко Мазепа Вселенський Патріархат вибори


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. Мешканці столиці відвідали презентацію унікальних фресок Михайлівського Золотоверхого собору

  16 июля 2008У вівторок, 15 липня, в музеї при Михайлівському Золотоверхому соборі було презентовано повернуті з музею "Ермітаж" (Санкт-Петербург) фрески, що датуються початком ХІІ століття, тобто часом заснування монастиря.

На презентації були присутні мер столиці Леонід Черновецький, його заступник Віталій Журавський, міністр культури і туризму Василь Вовкун, представники Міністерства зовнішніх справ, Посольства Російської Федерації в Україні, а також директор санкт-петербурзького музею "Ермітаж" Михайло Піотровський.

Повернення 18 стародавніх фресок відбулося з ініціативи дирекції "Ермітажу" як акт відновлення історичної справедливості. Перші чотири фрески було повернуто в 2001 році, ще сім - у 2004-му, сім останніх - тепер.

Складний і трагічний шлях подолали фрески, перш ніж потрапити до Санкт-Петербурга. У 1934-1937 роках йшло поступове знищення собору комуністами. Спочатку атеїсти розібрали дзвіницю, потім монастирський мур, архієрейський будинок, господарські споруди. Після цього вони почали паплюжити сам собор - зняли позолочені листи міді з куполів, знищили бароковий іконостас. Врешті-решт, 14 серпня 1937 року вони підірвали собор. Після вибуху з території монастиря було вивезено 20 тис. тонн руїн.

Самі фрески збереглися якимось дивом. Руйнація собору викликала широкий резонанс як серед київських фахівців з церковної архітектури та археології, так і серед іноземних спеціалістів. Серед науковців були справжні герої - професори М. Макаренко, Ф. Ернст, С. Таранушенко. За свої протести проти злочинів влади пролетаріату вони були заарештовані й розстріляні. Результатом такого супротиву стало те, що найцінніші фрески й мозаїки були зняті та переховані. Певна частина цінностей потрапила до музейної експозиції Собору святої Софії, дещо було свідомо вивезено до Москви та Санкт-Петербурга, де було більше можливостей їх зберегти.

Решта старовинних речей почала "блукати" серед колекціонерів антикваріату - є припущення, що на сьогодні у приватних колекціях може перебувати значна частина фондів Михайлівського Золотоверхого собору. Особливо хаотичним був процес вивезення й продажу антикваріату приватним особам у роки Другої світової війни. Віднайти у приватних колекціонерів і повернути цінності на Батьківщину в середині ХХ століття намагався український митрополит Іларіон (Огієнко), який опинився на еміграції. Особливо багатою на цей час була колекція церковної старовини професора Б. Жука, людини віруючої, але не готової віддати свої фонди Церкві як благодійний внесок.

Дирекція санкт-петербурзького "Ермітажу" на чолі з Михайлом Піотровським не вимагала від музею Михайлівського Золотоверхого монастиря жодної матеріальної компенсації, повернувши фрески істинному власнику.

Іван Верстюк, Київ