УКР РУС  


 Главная > Новости > По епархиям > Киевская  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 85 посетителей

Теги
педагогіка милосердя церква і суспільство Церква і медицина діаспора УПЦ КП Приїзд Патріарха Кирила в Україну іконопис Президент Віктор Ющенко українська християнська культура комуністи та Церква краєзнавство Католицька Церква вибори УГКЦ Вселенський Патріархат Мазепа шляхи єднання Ющенко Предстоятелі Помісних Церков розкол в Україні Патріарх Алексій II автокефалія секти монастирі та храми України Голодомор молодь постать у Церкві конфлікти церква та політика 1020-річчя Хрещення Русі Археологія та реставрація Митрополит Володимир (Сабодан) Священний Синод УПЦ Церква і влада Доброчинність забобони церковна журналістика Церква і політика Києво-Печерська Лавра


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. Пролунали останні виступи Першої Пасхальної хорової асамблеї

  03 мая 2009Виступом із циклу «Традиції Великодніх піснеспівів» завершилася цьогорічна Перша Пасхальна хорова асамблея, що впродовж двох тижнів - із 20 квітня по 3 травня - демонструвала слухачам цікаві та часом несподівані зразки творчості вітчизняних хорових колективів.

За цей час поціновувачі хорового співу мали змогу познайомитися з пісенними традиціями древніх часів та сьогодення, творами композиторів Середньовіччя та наших сучасників, і все це - у виконанні майстерних колективів - від камерних хорів до академічних хорових капел.

У неділю, о 14.00, перед глядачами виступали хори Київських духовних академії та семінарії під управлінням ігумена Романа (Підлубняка) та Регентського відділення Інституту мистецтв Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова (диригент - протодиякон Димитрій Болгарський, хормейстер - Жанна Гончаренко).

Ці колективи - у православній спільноті України знані й шановані. Хор КДАіС супроводжує архієрейські богослужіння в Києво-Печерській Лаврі - у Трапезному храмі та Успенському соборі, й про його майстерність лаврські парафіяни давно вже склали уявлення. Хор під управлінням протодиякона Димитрія Болгарського - також «на слуху». Багаторазовий лауреат міжнародних фестивалів та конкурсів, постійний учасник міжнародних богословських, музичних конференцій, благодійних духовних концертів. Його диригент - кандидат мистецтвознавства, кандидат богослов'я, заслужений діяч мистецтв України, професор протодиякон Димитрій Болгарський регентує також чоловічим хором Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря, а окрім цього ще є учасником ансамблю церковних півчих «Стрітення». До речі, на Першій Пасхальній хоровій асамблеї цей колектив виступав також і здобув серед глядачів дуже схвальні відгуки.

Тож, на недільний концерт у Трапезному храмі зібралися давні «фани» цих колективів.

Хор під управлінням ігумена Романа (Підлубняка) представив піснеспіви, які традиційно виконує за богослужіннями. Це «С нами Бог» соловецького розспіву, пасхальний концерт «Днесь всякая тварь» композитора Дегтярьова, стихира на стиховні, гл. 4. Подобен: «Дал еси знамение» тощо. Особливої святкової урочистості концерту надала стихира святому князеві Володимиру. Для хористів цей твір - один із найулюбленіших: його часто співають на святах, адже Хреститель Русі - особливо шанований у Києві святий. Тож і ця велична урочиста стихира будь-якому концертові додає особливої урочистості та величі.

Хор протодиякона Димитрія Болгарського запропонував слухачам пасхальні піснеспіви різних часів і традицій. Це й древній римський твір «Алілуя» V сторіччя; й розспів староболгарської співочої традиції ХVІ століття «Христос Анести»; й 1-а та 9-а пісні Великоднього канону «Воскресения день, Светися светися» візантійського розспіву та часів українського бароко (композитор Артемій Ведель). Також прозвучали «Христос Воскрес» М. Вербицького та старовинний кант «Земле Руська» ХVІІ століття. Представляючи глядачам цей кант, отець Димитрій зазначив, що приспів - «Земля наша святая, Воскорбих, крепися, и в Православной вере Паче укрепися» - є актуальним не лише для ХVІІ століття, а й для нинішніх часів.

Та, здається, найбільше глядачам сподобалася «Віватна сюїта» XVIII ст. «Цей твір виконувався у присутності та на честь імператора та імператриці, на честь Патріарха, - сказав отець Димитрій. - А сьогодні ми співаємо його на честь усіх вас, тут присутніх!» Аплодували слухачі щиро й з захопленням - по-перше, майстерність виконавців викликала щирий захват, а по-друге, кому ж не сподобається, коли на його честь співають імператорське «Віват!» та «Многая літа».

Останній - заключний акорд Пасхальної хорової асамблеї - прозвучав увечері під час заключного концерту у Великому залі Київської музичної академії імені Чайковського. Читайте про це у матеріалі Вікторії Кочубей >>>

Автор: Юлия Коминко