УКР РУС  


 Главная > Этот день в истории > Этот день в истории  
ОпросыНаш баннер

 Посмотреть варианты
 баннеров и получить код

Электронная почта редакции: info@orthodoxy.org.uaСейчас на сайте 60 посетителей

Теги
милосердя конфлікти забобони Патріарх Алексій II іконопис церква і суспільство церковна журналістика Вселенський Патріархат Приїзд Патріарха Кирила в Україну Доброчинність комуністи та Церква Митрополит Володимир (Сабодан) Священний Синод УПЦ педагогіка Археологія та реставрація Голодомор українська християнська культура Предстоятелі Помісних Церков Церква і медицина секти УГКЦ церква та політика молодь монастирі та храми України розкол в Україні вибори Президент Віктор Ющенко УПЦ КП постать у Церкві краєзнавство шляхи єднання Мазепа Католицька Церква Церква і влада 1020-річчя Хрещення Русі Церква і політика Ющенко діаспора Києво-Печерська Лавра автокефалія


Рейтинг@Mail.ru


27 липня 1876 року народився анатом Володимир Петрович ВоробйовПрофесія лікаря - це подвиг, вона вимагає самовідданості, чистоти душі і чистоти помислів

Антон Чехов

 

Сьогодні виповнюється 130 років від дня народження видатного анатома Володимира Петровича Воробйова. Він увійшов в історію вітчизняної та світової науки як вчений-мислитель, вчений-новатор, прекрасний лектор і педагог, як засновник великої анатомічної школи.

Народився Володимир Воробйов в Одесі. Ще змалку він почав цікавитись наукою. Навчаючись у Рішельєвській гімназії - найстарішому «привілейованому» середньому навчальному закладі, юнак зачитувався працями вітчизняних біологів - О.О.Ковалевського, І.І.Мечникова та інших. На вибір майбутньої професії також вплинули часті захоплюючі бесіди з дядьком - досвідченим лікарем Ф.І. Вдовиківським.

Тож після закінчення середньої освіти, Володимир виїжджає до Харкова і вступає на медичний факультет університету. З першого курсу юнак починає поглиблено вивчати анатомію під керівництвом О.К. Бєлоусова, який блискуче читав лекції, супроводжуючи їх чудовими анатомічними ілюстраціями. Своєю майстерністю і науковою ерудицією викладач заохочував багатьох студентів глибше пізнати цю науку. Захопився нею і Володимир. Тож навчаючись на другому курсі, студент вже почав працювати на посаді препаратора - це був безпрецедентний випадок у практиці анатомічних кафедр університетів Росії.

За порадою свого вчителя Володимир Воробйов близько двох років завзято працював над науковою темою «Судини сухожиль стопи». Добре оволодівши у процесі роботи складними методиками анатомічних досліджень, він отримав нові дані про судини сухожиль. За ці відкриття факультетська конкурсна комісія присудила студенту золоту медаль. Другу золоту медаль Воробйов одержав за працю «Вивихи кісток зап'ястя». Під час навчання Володимир також отримав премією імені професора М.М. Олексієнка за роботу на тему «Порівняльна анатомія воріт печінки».

Після закінчення університету й отримання диплому лікаря, Володимир Петрович багато працює, опановує анатомічну техніку, удосконалює свою педагогічну майстерність. Він захистив докторську дисертацію й почав читати студентам курс анатомії. Того ж року його запросили вести курс анатомії в зуболікарській школі, а згодом - на Вищих жіночих курсах Товариства трудящих жінок. Після смерті О.К. Бєлоусова кафедрою фактично керував В.П. Воробйов.

Також вчений брав участь у роботі XVI Міжнародного медичного конгресу в Будапешті. Вже тоді його ім'я стало широко відомим не лише в Росії, а далеко за її межами. Тож Володимира Петровича обирають завідувачем кафедри анатомії на медичному відділенні Вищих жіночих курсів, що були організовані Харківським медичним товариством. З великою енергією взявся він за роботу: обладнав препарувальню, аудиторію, створив навчальний анатомічний музей, також організував своєрідну муляжну майстерню.

У 30-ті роки на кафедрі Харківського медичного інституту за ініціативою В.П. Воробйова був організований перший в історії анатомії музей становлення людини.

Уже на перших кроках своєї наукової діяльності Володимир Петрович звернув увагу на те, що вивчення будови органів і систем тіла людини та тварин вирішуються методологічно вірно лише за умови, що ці органи і системи пізнаються в цілому. Він вперше визначив значення пограничних областей макро-мікроскопічного і розробив методи його дослідження.

У творчих пошуках, у боротьбі за затвердження функціонального й еволюційного напрямку в анатомії склалася наукова школа В.П. Воробйова. Його учні очолили кафедри та створили свої наукові школи. Багато в чому вони розвинули ідеї свого вчителя, зробивши значний внесок у вітчизняну та світову практику.

Крім роботи на кафедрі, він багато працював у Всеукраїнському інституті експериментальної медицини імені І.І. Мечникова. Обрання його на посаду наукового керівника цього інституту було підтримане О.М. Горьким і науковою громадськістю України. Очолюваний В.П. Воробйовим морфологічний відділ установив широкі зв'язки з фізіологами і клініцистами. В новому інституті налагоджувалась інтеграція дисципліни, що дозволило опрацювати комплекс нових методів дослідження, дуже важливих для практики.

Також Володимир Воробйов завжди цікавився проблемою бальзамування й вивчав методи зберігання анатомічних препаратів у відкритому вигляді, удосконалив ті, що вже існували.

У ті роки Володимир Петрович багато працював над створенням навчальних посібників. У 1932 році вийшов 1-й том «Анатомії людини», ініціатором створення якої був В.П. Воробйов. У цьому унікальному колективному дослідженні взяли участь майже всі анатоми країни. Він написав вступні частини, які мають настановне значення. З 1934 року Володимир Петрович розпочав роботу над першим вітчизняним атласом анатомії людини, який після смерті вченого завершив його учень Р.Д. Синельников.

В.П. Воробйов відомий не лише як видатний учений, а й як активний громадський діяч. Йому було присвоєно звання заслуженого професора СРСР, згодом академіка АН УРСР. У 1927 році Володимиру Петровичу присудили премію ім.В.І.Леніна, а в 1934 р. нагородили орденом Леніна.