УКР РУС  


 Головна  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 741 відвідувачів

Теги
Ющенко комуністи та Церква церковна журналістика Патріарх Алексій II 1020-річчя Хрещення Русі монастирі та храми України педагогіка забобони молодь Католицька Церква автокефалія конфлікти Митрополит Володимир (Сабодан) милосердя церква та політика Києво-Печерська Лавра Голодомор постать у Церкві Церква і влада розкол в Україні Предстоятелі Помісних Церков Президент Віктор Ющенко Доброчинність краєзнавство іконопис Вселенський Патріархат УПЦ КП церква і суспільство секти Церква і медицина українська християнська культура вибори Приїзд Патріарха Кирила в Україну Священний Синод УПЦ Церква і політика діаспора Мазепа УГКЦ шляхи єднання Археологія та реставрація


Рейтинг@Mail.ru


10 листопада 1893 року - помер український поет-байкар Леонід ГлібовПоет - це людина, що палко любить слово, як найгострішу зброю...

Максим Рильський

Чи знайдеться на Україні така людина, котра хоча б раз у житті не чула пісню «Стоїть гора високая»? Мабуть, що ні. І з огляду на красу і розповсюдженість цієї пісні багато хто з вас відповіли б, що ця пісня є народною. Та в цьому разі ви би помилилися, адже автором її є відомий український поет-байкар Леонід Іванович Глібов, день смерті якого згадуємо сьогодні.

Леонід Глібов походив з Полтавщини. Початкову освіту він здобув дома за допомогою матері, потім вступив до Полтавської гімназії, де почав писати вірші і де виходить його перша
збірка російською мовою «Стихотворения Леонида Глебова» (1847).

До жанру байки Глібов звертається під час навчання у Ніжинському ліцеї вищих наук, тоді ж деякі з них друкує у газеті «Черниговские губернские ведомости».

Після закінчення ліцею (1855) Глібов працює вчителем історії та географії в Чорному Острові на Поділлі, а з 1858року - у Чернігівській чоловічій гімназії, гаряче захищає прогресивні педагогічні методи.

Навколо сім'ї Глібова групується чернігівська інтелігенція. 1861року письменник стає видавцем і редактором новоствореної газети «Черниговский листок». На сторінках цього тижневика часто
з'являлися соціально гострі, спрямовані проти місцевих урядовців, поміщиків-деспотів, проти зловживань судових органів, матеріали. За зв'язки з членом підпільної організації «Земля і воля» Іваном Андрущенком у 1863році Глібова було позбавлено права вчителювати, встановлено над ним поліцейський нагляд.

Два роки поет живе у Ніжині, а 1865року повертається у Чернігів і деякий час працює дрібним чиновником у канцелярії губернатора. З 1867року він стає управителем земської друкарні, продовжує активну творчу працю, готує збірки своїх байок, друкує фейлетони, театральні огляди, публіцистичні статті, поезії російською мовою, твори для дітей.

Широке визнання в українській літературі Глібов здобув як байкар. Усього він написав понад сотню творів цього жанру. Перша збірка «Байки Леоніда Глібова», що містила 36 творів, вийшла у Києві 1863року, але майже весь тираж її був знищений у зв'язку з валуєвським циркуляром. У 1872 році вдалося видати другу, доповнену в порівнянні з першою, книгу байок, а 1882 оку-третю, що була передруком попередньої. Спроби надрукувати інші збірки Глібову не вдалися - перешкоджали цензурні заборони. Уже в радянський час стало можливим видання усього творчого доробку видатного письменника та байкаря.

Леоніда Глібова називають українським Езопом. Своїм талантом він умів заставити людей, не ображаючи їх почуттів, посміятися над собою і таким чином визнати свої помилки. Під його пером гумор перетворювався на велику зброю, за допомогою якої здобувалася справедливість.