УКР РУС  


 Головна  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 67 відвідувачів

Теги
Голодомор УГКЦ Вселенський Патріархат діаспора розкол в Україні Священний Синод УПЦ УПЦ КП 1020-річчя Хрещення Русі Ющенко Приїзд Патріарха Кирила в Україну Церква і влада Митрополит Володимир (Сабодан) Києво-Печерська Лавра монастирі та храми України краєзнавство Церква і політика шляхи єднання милосердя Президент Віктор Ющенко молодь Церква і медицина церква та політика Католицька Церква педагогіка Патріарх Алексій II Доброчинність церковна журналістика церква і суспільство Предстоятелі Помісних Церков Археологія та реставрація забобони комуністи та Церква українська християнська культура конфлікти вибори іконопис автокефалія секти постать у Церкві Мазепа


Рейтинг@Mail.ru


12 листопада – народився Білий Михайло Ульянович - вчений-фізик, ректор Київського національного університету ім. Т. ШевченкаДобра, тобто справжня людина, завжди виносить добре із доброго скарбу серця.

Григорій Сковорода

Мимоволі захоплюєшся людьми, які попри усі труднощі та негаразди, що випали на їхню долю, продовжували з оптимізмом дивитися у майбутнє та звершувати великі справи. До таких належав видатний український фізик - Михайло Ульянович Білий, день народження якого ми сьогодні згадуємо.
Михайло Ульянович походив з Чернігівської області. Перiод шкiльного навчання спiвпав з суворими тридцятими роками. На змiну їм прийшли жорстокi роки Великої Вітчизняної вiйни. Безпосередня участь Бiлого в боях на її фронтах завершилась тяжким пораненням.

Подальші роки міцно пов'язанi з Київським національним унiверситетом: успiшно закiнченi навчання на фізичному факультеті (1948) та в аспiрантурi (1951). В 1956 роцi молодому вченому присвоєно звання доцента, а в 1965 році - звання професора. 26 грудня 1969 року Михайло Бiлий був обраний членом-кореспондентом НАН України із спецiальностi "оптика та спектроскопiя".
Ще пiд час навчання в аспiрантурi ним було закладено основи нового наукового напрямку - люмiнесценцiя розчинiв електролiтiв. Розроблений оригiнальний метод спектрофотометричного вивчення складу комплексiв дає для iонiв важких металiв в розчинах електролiтiв парадоксальний результат: здавалося б непохитний принцип ступеневого комплексоутворення порушується в процесi виникнення в розчині комплексiв iонiв важких металiв. Всебiчне вивчення причин цього феномена дозволило відкрити нове явище, яке полягає в iстотнiй перебудовi комплексу за час життя центрального iона в збудженому електронному станi - ліганди із зовнішньої сфери комплексу встигають за долі мікросекунди перейти у внутрішню його сферу. Вiдомий ефект Яна Теллера можна розглядати як частковий випадок менш радикальної подібної перебудови.

Значний прогрес в дослiдженнi люмiнесценцiї розчинiв електролiтiв був досягнений завдяки тому, що Бiлим була розроблена методика переведення розчинiв електролiтiв в склоподiбний стан. Це дозволило вiдкрити iснування люмiнесценцiї багатьох розчинiв, активованих iонами важких металiв, значно розширити iнформативнiсть дослiджень i розробити високочутливi методи люмiнесцентного аналiзу, якi дають змогу контролювати наявнiсть мiкродомiшок в матерiалах, що потребують особливої чистоти.

Школа професора Білого є авторитетною та знаною не тільки в Україні, але і за її межами. Михайлом Бiлим розробленi новi ефективнi методи експериментальних дослiджень люмiнесценцiї.

Крім цього, приоритетнi науковi дослiдження виконанi пiд керiвництвом Михайла Бiлого в областi оптики металiв. Особливу увагу було придiлено вивченню оптичних властивостей металiв, що знаходяться в аморфному станi, та процесам генерацiї другої гармонiки в поверхневому шарi металiв.

З розвитком цивілізації росте необхiднiсть детального вивчення впливу на живi органiзми рiзноманiтних техногенних факторiв, наприклад електромагнiтного випромiнювання. Михайло Ульянович Бiлий багато уваги придiлив вивченню дiї електромагнiтного випромiнювання мілiметрового дiапазону на людину. В створенiй ним лабораторiї "Фiзичнi методи ранньої медичної дiагностики" проведенi дослiдження вибiрної дiї електромагнiтного випромiнювання мiлiметрового дiапазону нетеплової iнтенсивностi на функцiональний стан органiзму.

Експериментально доведено існування селективного впливу електромагнiтного поля на перебіг захворювання в окремих органах. Цей вплив вiдбувається через бiологiчно активнi зони на iнформацiйно-командному рiвнi. Зараз цей метод широко використовується для терапiї i дiагностики багатьох важких захворювань.

Бiльше 350 наукових праць, що надрукованi як в нашiй країні, так i за рубежем, характеризують науковi досягнення професора Михайла Бiлого. Серед них монографiї, пiдручники, учбовi посiбники, понад 30 наукових винаходiв.

Iнтенсивна наукова робота Бiлого була безпосередньо пов'язана з його дiяльнiстю по пiдготовцi молодих спецiалiстiв i науково-педагогiчних кадрiв вищої кваліфікації. Михайло Бiлий гармонiчно поєднував талант вченого, чуйнiсть педагога, енергiю органiзатора.

Особливо яскраво талант i енергiя організатора виявились, коли Михайло Бiлий був ректором Київського унiверситету (1970-1985). За його iнiцiативою та при безпосередній участi розгортається будiвництво нових учбових корпусiв, гуртожиткiв для студентiв, житлового масиву для викладачiв - виникає нове унiверситетське мiстечко.

Багатогранна i науково-громадська дiяльнiсть Михайла Бiлого. Неодноразово вiн обирався депутатом Верховної Ради України, був її головою (1972-1980). Заслуги Бiлого перед Україною вiдзначенi орденами та багатьма медалями. Наукові досягнення та звершення видатного вченого Михайла Ульяновича Білого набагато років залишаться в скарбниці людської пам'яті.