УКР РУС  


 Головна  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 78 відвідувачів

Теги
діаспора Мазепа Вселенський Патріархат Доброчинність церковна журналістика іконопис секти молодь краєзнавство Ющенко шляхи єднання вибори милосердя Патріарх Алексій II Священний Синод УПЦ забобони Митрополит Володимир (Сабодан) церква та політика 1020-річчя Хрещення Русі Католицька Церква комуністи та Церква педагогіка монастирі та храми України Предстоятелі Помісних Церков Президент Віктор Ющенко Археологія та реставрація УПЦ КП розкол в Україні автокефалія Києво-Печерська Лавра українська християнська культура Приїзд Патріарха Кирила в Україну Церква і політика УГКЦ конфлікти Церква і влада постать у Церкві Голодомор церква і суспільство Церква і медицина


Рейтинг@Mail.ru


31 грудня 1877 року народився письменник, актор, мистецтвознавець, режисер Гнат Мартинович ХоткевичСвоєї мови рідної і свого рідного звичаю вірним серцем держітеся
Пантелеймон Куліш

Прямий нащадок литовських гетьманів Гнат Хоткевич народився у Харкові 31 грудня 1877 року. Дитячі роки він провів в селі Дергачі біля Харкова. Звідси виніс свої перші враження про життя трудового народу, а від кобзарів-бандуристів, співом яких захоплювався, дізнавався про визначні події і славетні імена Української історії. Невідомо - де і коли він отримав високу музичну освіту. Його абсолютний слух, визначні вокальні дані, віртуозне володіння бандурою, фахова гра на фортепіано, віолончелі, скрипці, обізнаність у світовій класичній спадщині, володіння мистецтвом композиції - навіть цей перелік не повною мірою характеризує його музичні досягнення.

Потяг до інженерного конструювання приводить Гната Хоткевича до Харківського технологічного інституту. Він добре навчається, але за участь у студентських заворушеннях його висилають з Харкова. І тоді з бандурою - тай до Миколи Лисенка. І став солістом - бандуристом у його хорі. Почалася цікава мистецька мандрівка по Україні...

У студентах Хоткевича відновлено. Захистив диплом. І Хоткевич стає скромним інженером у Харкові, але має змогу діяти...
Гнат Хоткевич не терпів нав'язування кимось ідей, думок, волі. Усе що він творив у житті, творив не за наказом, не з кон'юнктурних потреб, не на замовлення, а за власним бажанням. Втрата волі, залежність від людей чи від обставин була для нього страшнішою, аніж матеріальні нестатки чи навіть злидні.

Ще в студентські роки захопився Хоткевич сценою, організовує вистави для селян. На цей час припадають і перші проби пера. Перше оповідання «Грузинка» Г.Хоткевич опублікував у львівському журналі «Зоря» в 1897 році, в 1899 році під псевдонімом «Гнат Галайда» виходить книжка «Добром усе переможем».

У 1902 році вперше в історії кобзарства Хоткевич організовує виступ кобзарів і лірників на 12-му археологічному з'їзді у Харкові. Організовує в Харкові робітничий аматорський театр.
1905 рік... Г. Хоткевич емігрує в Галичину. Шість років він провів еміграції, ці роки були досить плідними для нього, та увесь час його тягнуло у рідні краї, до родини. З під його пера виходять «Гуцульські акварелі», «Камінна душа», «Авірон», трилогія «Лихоліття», п'єса «Довбуш». В 1909 році Г. Хоткевич організовує перший у цьому краї драматичний гурток, який згодом розрісся у справжній Гуцульський театр. Не забуває Гнат Мартинович і про бандуру. Він майже весь час концертує. В 1907 році виходить його перший підручник гри на бандурі.

За життя небагато квітів лягло до ніг Г. Хоткевича. Хіба що від удячних слухачів цього чарівної бандури, де він був не тільки творцем і новатором, а й неперевершеним виконавцем. Хоткевич є автором понад 600 музичних творів - романсів, хорів, струнних квартетів, творів великого формату для бандури та оркестру бандур. Його «Поема про Байда», «Буря на Чорному морі», «Невільничий ринок у Кафі», «Осінь», «Софрон», «Нечай», «А в полі корчомка», «Про смерть козака бандуриста», «Про Богдана Хмельницького» які сьогодні вважаються народними.