УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 117 відвідувачів

Теги
Вселенський Патріархат УГКЦ Приїзд Патріарха Кирила в Україну шляхи єднання Католицька Церква 1020-річчя Хрещення Русі монастирі та храми України Доброчинність постать у Церкві церковна журналістика секти Митрополит Володимир (Сабодан) Церква і політика конфлікти Церква і медицина розкол в Україні Священний Синод УПЦ Києво-Печерська Лавра краєзнавство молодь УПЦ КП церква і суспільство забобони Предстоятелі Помісних Церков Ющенко діаспора комуністи та Церква педагогіка Патріарх Алексій II вибори українська християнська культура Археологія та реставрація милосердя іконопис автокефалія Церква і влада Президент Віктор Ющенко Мазепа церква та політика Голодомор


Рейтинг@Mail.ru


«Відлуння віків» (Украина): Археологічний сезон-2007. Розкопки Десятинної церкви у Києві. Інтерв’ю з Глібом Івакіним, доктором історичних наук, заступником директора Інституту археології НАН України«Відлуння віків» (Украина), Іван Дивний, 29 серпня 2007

– Глібе Юрійовичу, минулого року приблизно в цю саму пору ми говорили з членом вашої експедиції Віталієм Козюбою і йшлося про те, що якась системна підтримка розкопок була майже відсутня. А як цього сезону?

     – Сьогодні, мабуть, ще простіше. Повністю на сьогодні відсутня. Декілька разів дзвонили і обіцяли гроші ще на травень, потім на серпень… Нарешті, вже 27-го числа повідомили, що наш офіційний замовник від Київської міської держадміністрації – комунальне підприємство «Дирекція реставраційно-відновлювальних робіт» – фінансування отримав.

     – 27-го серпня?

     – Так, серпня. Зараз ми готуємо додаткову угоду до договору ще 2005-го року, щоб на ці кошти провести якісь роботи у вересні.

     – Але ж сезон потроху підходить до завершення. Скоро можуть початися дощі і це завадить розкопкам.

     – Не тільки підходить до завершення, а для великих робіт він просто вже пропав. Адже люди у нас були в липні, хоча грошей тоді ми практично не отримували, або отримували з інших якихось джерел.

     – Це фахові археологи чи студенти?

     – В основному робота йшла за рахунок студентів, проте були й фахові археологи, архітектори, мистецтвознавці. Зокрема, з Санкт-Петрербургу і Москви.

     – Тобто, сили були порівняно невеликі?

     – Відносно невеликі. Але ще гірше, що ті, хто все ж таки приїхав, дізнавшись, що грошей немає, до серпня також роз’їхалися. Лишаються тільки деякі наші штатні співробітники та ентузіасти, які розуміють значення цієї пам’ятки. Це люди з Санкт-Петербургу, Львова і, зрозуміло, кияни.

     З іншого боку, в кожному негативі є свій позитив. Нас ніхто не підганяв, ніхто не заважав, тож деякі суттєві риси побудови Десятинної церкви були виявлені саме завдяки відсутності поспіху. Якщо б ми поспішали, могли їх просто пропустити. Мова йде про важливі конструктивні моменти: характер плінфової кладки, облаштування фундаменту і т. д.

     – А знахідки якісь цікаві траплялися? Я чув, що вдалося відкрити невідому братську могилу захисників храму 1240-го року.

     – Навряд чи можна з певністю назвати це поховання братською могилою. Тут маємо останки не захисників, а скоріше жертв тих подій. Серед знайдених кісток багато дитячих та жіночих. Ці люди дійсно загинули під час трагічної зими 1240-го року і вже згодом їхні тіла були закинуті в якусь будівлю, що стояла поруч з Десятинною церквою, і там засипані. Схоже, сталося це через кілька місяців після смерті.

     – Дивовижно! Адже цю територію розкопували вже неодноразово і тим не менше трапляються такі непересічні знахідки.

     – Звичайно. Хоч ми й досліджуємо зараз переважно «археологію археології» і більше встановлюємо, хто й коли розкопував Десятинну церкву та чому не наніс якийсь фрагмент на кресленик. І все ж, на наше щастя, трапляються хай невеликі, але дуже важливі ділянки, де досі не копав

– А епіграфічні пам’ятки знаходите? Графіті, малюнки…

     – Маємо написи (зокрема, грецькі) і на фрагментах фрески, і на уламках плінфи. Є також дві плінфи з прокресленими ще по сирій необпаленій глині двома літерами, які передають звук «Щ». За нашою робочою гіпотезою, таким чином позначали якусь партію плінфи.

     – Тобто, технологічна позначка?

     – Так.

     – Глібе Юрійовичу, коли узагальнити Ваше бачення цього об’єкту, яке його археологічне майбутнє? Роботи на Десятинній церкві варто продовжувати?

     – Ну, якщо ми ув’язалися в бій…

     – Адже від початку ви не хотіли цих розкопок.

     – Ми були проти. Так, з професійного боку нам тут надзвичайно цікаво, однак, на мою думку, було б краще дослідження цієї унікальної пам’ятки залишити на потім. Адже кожні розкопки – це певною мірою втрати. А найголовніше – ми досі не знаємо, що тут буде далі. Як завжди, у нас повна відсутність перспективи.

     – То, можливо, краще було б розкопки заморозити?

     – Заморозити вже не можна. Інакше вся пророблена нами робота просто пропаде. Скажімо, такий надпринциповий момент, як складення точного плану храму – всі попередні плани містять цілий ряд неточностей, які ми постійно виправляємо. А повний план споруди можна зняти лише відкривши і дослідивши всі наявні фундаменти.

     – Мабуть, мене б не зрозуміли, якби я не запитав про ініціативу «відбудови» Десятинної церкви. Щось чути з цього приводу?

     – Офіційно мені нічого нового не відомо. Колись казали: от науковці закінчать свої дослідження і за їх матеріалами буде прийняте рішення. Як все буде насправді – побачимо.

     – А з найближчими до розкопу сусідами які у вас стосунки? Я маю на увазі новозбудовану каплицю Московського патріархату.

     – В принципі конфліктів у нас поки немає. Але я їх очікую, якщо не з одного боку, то з іншого. Адже камінь було кинуто і кола по воді пішли…

     – Тобто, поки археологи працюють спокійно.

     – Поки, так. Але коли, скажімо, треба буде завести на розкоп трактор, то хто зна, які можуть виникнути ситуації. Адже сама ця каплиця побудована незаконно і просто не повинна існувати на заповідній території. Якщо у нас не поважають закони, то важко навіть говорити про якісь цивілізовані перспективи. Все це особливо образливо.

   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.