УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 78 відвідувачів

Теги
секти Президент Віктор Ющенко Археологія та реставрація Церква і медицина церковна журналістика іконопис Доброчинність шляхи єднання Ющенко постать у Церкві забобони розкол в Україні комуністи та Церква Церква і влада автокефалія Митрополит Володимир (Сабодан) молодь церква і суспільство Церква і політика УГКЦ Приїзд Патріарха Кирила в Україну церква та політика Вселенський Патріархат Києво-Печерська Лавра Мазепа педагогіка Католицька Церква УПЦ КП українська християнська культура Патріарх Алексій II діаспора Голодомор конфлікти краєзнавство монастирі та храми України вибори Священний Синод УПЦ 1020-річчя Хрещення Русі Предстоятелі Помісних Церков милосердя


Рейтинг@Mail.ru


«Галичина» (Івано-Франківськ): Володимир Війтишин: Насамперед — єдність християн«Галичина» (Івано-Франківськ), Роман Івасів, 16 лютого

Як ми вже повідомляли, владика Володимир Війтишин повернувся з Риму, де єпископи на чолі з патріархом Любомиром Гузаром відбули прощу до гробів апостолів «Ad limina Apostolorum». Останній раз така небуденна подія здійснювалася більше 70 років тому. Ми попросили владику Володимира детальніше розповісти про цей візит.
- Що, власне, являє собою така форма візиту до Апостольської столиці?
- «Ad limina Apostolorum» - це стара практика, яка колись стосувалася єпископів, що душпастирювали біля Риму. У ХIII ст. вона поширилася на цілий світ. Кожні п'ять років або коли випадає можливість католицькі єпископи з усього світу по черзі прибувають до Риму з таким візитом, під час якого вони мають нагоду особисто розмовляти із вселенським архієреєм, проводити спільні богослужіння у римських базиліках, зустрічі у ватиканських відомствах, а також мають спільну аудієнцію в Папи.
- Як би Ви окреслили головні моменти цьогорічної візитації?
- Якщо узагальнено, то відмічу три головні моменти, взаємопов'язані між собою. Перший - молитовний аспект: учасники візиту передусім стараються помолитися на гробах святих апостолів і відслужити святі літургії у чотирьох римських базиліках (а окрім того ми відслужили Літургію у своїй церкві в Римі - в прокатедральному соборі Святої Софії, який спорудив святої пам‘яті патріарх Йосиф). Другий - аналітичний аспект: тобто аналіз стану та накреслення перспектив розвитку нашої Церкви на підставі об'єктивної проаналізованої інформації, спільно з відповідними працівниками Апостольської столиці. Третій - візитації-зустрічі наших єпископів з монашими чинами і згромадженнями та навчальними закладами й установами нашої Церкви, які розміщені на території Вічного міста - Риму.
- Розкажіть, будь ласка, детальніше...
- Наше тижневе перебування в Римі щодо зустрічей та відвідин було доволі насиченим. 28 січня зранку єпископи відслужили Літургію в базиліці Святого Петра у Ватикані на гробі св. священномученика Йосафата, який міститься з правого боку від головного вівтаря з мощами св. Петра. Опісля ми відвідали Колегію святого священномученика Йосафата, де наші студенти з України та поселень у діаспорі мають змогу здобувати вищі духовні студії. Тут навчаються і питомці нашої єпархії. УГКЦ має в Римі дві такі колегії. Друга - Колегія Покрови Пресвятої Богородиці. Того ж дня як єпарх Івано-Франківської дієцезії я мав зустріч з кардиналом Леонардо Сандрі, префектом Конррерації для Східних Церков, в ході якої ми коротко обговорили стан справ у єпархії.
- Чи не є закритою ця інформація?
- Думаю, ні для кого не секрет, що Івано-Франківська єпархія має 19 деканатів, які налічують 366 парохій та 347 храмів, у тому числі 100 збудовано тепер, а 39 храмів ще будується. На цих парафіях служать Богові і народу 450 священиків. Цікавіший рівень співучасті та співпереживання за вірних Церкви, але то вже суб'єктивний рівень.
- Які моменти вразили Вас найбільше?
- Кожна зустріч по-своєму була особливою. Зворушило те, що всі без винятку - монахи, монахині, семінаристи, студенти, вірні відчувають належність до нашої Церкви. По-особливому відчувається дух єдності та сопричастя. Потім ми відвідали генеральні курії - сестер василіянок Папського права і отців василіян. А ще запам'яталися відвідини українського посольства. Тішить, що наша держава в особі дипломатичного корпусу має вже свою нерухомість.
- Яким було прийняття і як воно відбувалося?
- Нас уже чекали, почастували кавою, за якою пройшла приємна розмова. В цьому сенсі була цікава ретроспекція в минуле блаженнішого Любомира. Він пригадав, як його батько, проїхавши багато світу, мріяв відвідати золотоверхий Київ, але так і не зміг її здійснити за свого життя. А сьогодні ми можемо відвідати посольство держави Україна в Римі. Цей своєрідний виступ став девізом усієї зустрічі, яка відбулася в дружній і довірливій атмосфері.
- А як щодо питання патріархату, яке порушив блаженніший Любомир Гузар, звернувшись до Папи Венедикта XVI словами його попередника Івана-Павла II: «Наполягайте, наполягайте, бо ви маєте на це право і прийде слушний момент».
- Кодекс канонів Східних Церков передбачає два шляхи вирішення проблеми патріархату для УГКЦ - дорога знизу і дорога зверху. Тобто як з боку Апостольського Престолу, так і з боку УГКЦ. Наша справа - працювати для добра Церкви та українського народу. На кожній Літургії в усіх великих базиліках Ватикану ієрархи виголошували українською мовою ім'ярек кир Любомира як патріарха, що вже є своєрідним проголошенням і визнанням de fakto предстоятеля УГКЦ як патріарха. Бачте, нині християнство налаштоване до більшої співпраці і взаєморозуміння, особливо коли поглянути на виклики сучасного світу. Тому приорітети очевидні: спершу - єдність християн, потім - титули.
- Як відбулася Ваша зустріч з Папою Венедиктом XVI?
- Проща єпископів до гробів апостолів завжди поєднувалася з візитом до наступника апостола Петра - Папи Римського. При цьому єпископи розповідають Папі про стан справ у своїй єпархії. Головний акцент під час розмови зі Святішим Отцем робиться на тому, що зроблено. Я зустрівся з Венедиктом ХVI 1 лютого. Наша розмова пройшла в братній теплій атмосфері і хоч мала тривати 15 хвилин, тривала більше 20 хвилин. Папа справив враження енергійної людини, особливо - його живий допитливий розум, відомий не тільки у богословських наукових колах. Було видно щиру зацікавленість Папи як динамічним розвитком і розбудовою УГКЦ загалом, так і станом справ в Івано-Франківській єпархії зокрема. Душевне зворушення викликали в нього мої розповіді про священиків і вірних нашої єпархії та про наших єпископів-емеритів: владику-ісповідника кир Софрона Дмитерка і діяльного владику кир Софрона Мудрого. Підкресливши драматичний період переслідування УГКЦ, Папа зробив акценти на розбудові діяльного християнського життя вірних. Таке позитивне ставлення до нашої Церкви, напевно, викликане ще й тим, що Папа Венедикт XVI був свого часу одним з найближчих помічників Папи Івана-Павла II і він знайомий з багатьма нашими проблемами, так би мовити, особисто.
- Чи говорили Ви окремо про мирян?
- На думку Папи, одним з важливих завдань, які стоять перед нашим священством, є дедалі більше залучення мирян до життя Церкви, щоб таким чином вони дали притаманний їм свій вклад до спільного добра українського суспільства. Ці нові вимоги сучасного світу вимагають відповідного вишколу та формації вірних - лише таким чином можна займати активну позицію в місії Церкви в час розвитку, в час нової перспективи.
- А як щодо теми порозуміння між православними і греко-католиками?
- Християнське життя має керуватися євангельськими засадами любові до всіх християн та до ближнього. Папа цікавився нашими стосунками з православними братами. Я з радістю розповів, що в нас немає конфліктів, а є добрі спроби співпраці між нами і православними конфесіями. Щодо прикрих непорозумінь, то вони виникають, як правило, на верхах і часто їм приділяють більше уваги, ніж вони того заслуговують, а в повсякденному житті мирян це навіть не є якоюсь перешкодою. Люди разом живуть і працюють, беруть шлюби між представниками різних конфесій і, видається, все частіше виявляють більше розуміння і любові одні до одних.
- Чим закінчилася зустріч?
- На закінчення зустрічі з Святішим Отцем у Ватикані Папа Венедикт XVI запевнив присутніх єпископів, що «всіх зберігає у своєму серці, з любов'ю супроводжує і підтримує у нелегкій місії», і просив передати свої щирі вітання священикам, співробітникам, монашеству, всьому християнському людові, зокрема дітям, молоді, родинам, хворим і тим, котрі зазнають труднощів, - що, власне, я й роблю, користуючись нагодою.
На завершення Папа уділив особливе апостольське благословення єпископам, спільнотам єпархій та всьому українському народові.
P. S. Урочистою архієрейською божественною Літургією в прокатедральному соборі Святої Софії в Римі завершився візит «Ad limina Apostolorum» греко-католицьких єпископів з України, на якому було вшановано главу УГКЦ кир Любомира. Маємо надію, що цього року блаженніший святкуватиме 75-річчя свого життя (народився 26 лютого 1933 р.) і 50-ліття священства (висвячений на священика 30 березня 1958-го) вже як патріарх своєї Церкви.
   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.