УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 131 відвідувачів

Теги
УПЦ КП церква і суспільство Митрополит Володимир (Сабодан) Церква і влада конфлікти милосердя Патріарх Алексій II постать у Церкві Вселенський Патріархат іконопис церква та політика забобони Археологія та реставрація секти 1020-річчя Хрещення Русі Президент Віктор Ющенко українська християнська культура діаспора краєзнавство Ющенко Предстоятелі Помісних Церков педагогіка монастирі та храми України вибори церковна журналістика Голодомор шляхи єднання розкол в Україні Доброчинність Києво-Печерська Лавра Священний Синод УПЦ Приїзд Патріарха Кирила в Україну комуністи та Церква молодь Церква і політика Католицька Церква Церква і медицина УГКЦ автокефалія Мазепа


Рейтинг@Mail.ru


РІСУ: Особи і події 2007 року в релігійно-суспільному житті України: підсумки опитування РІСУРІСУ, 26.02.2008

Підсумовуючи рік 2007, редакція РІСУ вирішила визначити найбільш позитивну і негативну події року у релігійному житті України, душпастиря року та релігійного політика року, а також світське чи релігійне ЗМІ року (друковане чи електронне), яке найкраще висвітлювало релігійні процеси в Україні.

Ми звернулися до людей із різних регіонів України, різної конфесійної приналежності та політичних уподобань: представників релігійних організацій, релігієзнавців, експертів-аналітиків, правозахисників у сфері свободи совісті, журналістів, представників влади.

Звісно, що наше опитування не можна вважати повноцінним соціологічним дослідженням. Ми не складали вибірки і не вважаємо його загальнонаціональним чи представницьким. Тому ми не будемо подавати якихось цифр і відсотків. Лише підсумуємо відповіді, назвемо найчастіше названі імена, події та ЗМІ.

Подібне опитування ми робили за 2006 рік і хочемо спочатку представити його результати.

Отже, серед найбільш позитивних подій (процесів, явищ, тенденцій) у релігійному житті було названо (подається у напрямку від найбільш згадуваних до найменш):

- розробку нового базового законопроекту про свободу совісті в Україні та вперше винесення такого типу законопроекту на широку публічне обговорення;
- проведення року захисту духовного світу дитини і його наслідки;
- винесення теми об'єднання православних в одну Церкву на загальнодержавне обговорення.

Цікаво, що ряд експертів так і не змогли виділити якусь подію серед найбільш позитивних. Нерідко звучала думка, а чи було щось позитивне взагалі.

Серед найбільш негативних подій 2006 року однозначно перше місце посів відроджений Державний комітет у справах національностей та релігій та призначення його керівником представника Комуністичної партії.

Серед душпастирів року найчастіше згадувалося ім'я Глави УГКЦ Патріарха Любомира (Гузара). Його першість серед інших була забезпечена через те, що його підтримали багато представників наукових кіл та з інших Церков. Далі за кількістю згадувань йшли Предстоятелі УПЦ (МП) Митрополит Володимир і УПЦ КП Патріарх Філарет, архиєпископ УПЦ в США Всеволод (Майданський), голова Всеукраїнського союзу церков Християн віри євангельської України старший єпископ Михайло Паночко. Було названо кілька священиків, які здійснюють душпастирську опіку над онкохворими дітьми, які працюють в далеких гірських селах. Хочемо навести також цікавий, як на нашу думку, варіант відповіді на запитання про душпастиря року: „Простий священик з якогось села чи міської парафії, який сумлінно виконує свої пастирські обов'язки і веде свою паству до спасіння".

Релігійним політиком року (світською людиною, яка протягом року серйозно займалася релігійною тематикою) за результатами опитування однозначно став Президент України Віктор Ющенко. Він був згаданий чи не більшістю опитаних. Серед інших згаданих йдуть лідер ХДС Володимир Стретович, один з лідерів БЮТ Олександр Турчинов (обоє за кілька законопроектів на підтримку релігійних організацій), екс-прем'єр-міністр Віктор Янукович, екс-віце-прем'єр Дмитро Табачник (за сприяння передачі УПЦ (МП) Києво-Печерської лаври).

Загалом участь в опитуванні взяли близько 50 осіб. Воно проводилося шляхом експертного опитування.

Натомість опитування за підсумками 2007 року ми здійснювали двояко: шляхом експертного опитування та відкритого опитування на порталі РІСУ, що розширило презентативність опитування.

Серед найбільш позитивних подій 2007 року найчастіше згадано наступні:
- з'їзд християнської молоді, який організувала УГКЦ в Києві;
- фестиваль „Надія" за участю Франкліна Грема;
- зустріч єрархів УПЦ (МП) та УПЦ КП;
- засудження єрархами УПЦ (МП) „політичного православ'я" і діяльності В. Каурова.

Загалом було згадано понад десяток подій. Цікаво, що деякі події одні вважають позитивними, а інші негативними. Так було оцінено публікації на т.зв. антисектантську тематику і захід „Відчуй силу перемін".

Серед інших негативних подій та процесів 2007 року згадано існуючий розкол у православному середовищі („вже друге десятиріччя Православна Церква України не може набути єдності, котра була б перед суспільством найкращим свідченням істинності православної віри"), розпалювання міжконфесійних і міжрелігійних конфліктів, діяльність Союзу православних громадян України на чолі з В.Кауровим, його наступ на УПЦ (МП) та підтримка з боку Московської Патріархії, скандал зі свідками Єгови у Львові. Окремо потрібно згадати негативну оцінку законодавчої діяльності у сфері свободи совісті Верховної Ради 5-го скликання, напади силовиків на релігійні громади, зокрема, в Євпаторії, численні випадки пограбувань храмів та руйнувань кладовищ. Були і протилежні по суті відповіді: одні як негатив називали клерикалізацію країні, інші - її секуляризацію.

Серед душпастирів 2007 як і минулого року трійка лідерів: Предстоятелі УПЦ (МП), УПЦ КП, УГКЦ, за яким слідує голова Всеукраїнського союзу церков Християн віри євангельської України - фактично ті самі особи, що й у 2006 році. Крім того згадано архиєпископа УПЦ в США Всеволода (Майданського), архиєпископа Харківського УАПЦ Ігоря (Ісіченка), єпископа УПЦ Олександра (Драбинка), пастора Сандея Аделаджу („заробив найбільше грошей"), низку священиків УПЦ (МП) і УГКЦ.

Якщо у 2006 році політиком року у сфері релігії однозначно став Віктор Ющенко, то у 2007 такої одностайності не було. Учасники опитування назвали до десяти осіб, серед яких найчастіше були: Віктор Ющенко (за активну позицію у подоланні православного розколу), Юлія Тимошенко (у т.ч. за те, що не втручається у релігійні конфлікти і за духовний напрямок у програмі партії та уряду), Олександр Турчинов, Володимир Стретович (обоє за законодавчу діяльність). Проте найчастіше звучала відповідь, що політиків, які дійсно відстоюють інтереси релігійних організацій, у нас немає або їх важко визначити.

У введеній у 2007 році графі опитування про світське чи релігійне ЗМІ року (друковане чи електронне), яке найкраще висвітлювало релігійні процеси в Україні у 2007 році, найчастіше прозвучали наступні ЗМІ: газети „День", „Дзеркало тижня", „Успенська вежа" (найчастіше з конфесійних ЗМІ), „Для тебя", бюлетені „Релігійна панорама" (за моніторинг ЗМІ) і Бюлетень релігійної інформації, Інтернет-портали „Православіє в Україні" (найбільше згадок), „InVictory.org". Серед згаданих ЗМІ варто згадати газету „Дело", яку одні критикують за антисектантські публікації, а інші її хвалять „за сміливість". В опитуванні було зазначено, що РІСУ участі в опитуванні не бере, проте наш портал все ж згадало близько десятка осіб.

Загалом, підсумовуючи результати опитування за 2007 рік, варто відзначити низку цікавих фактів. Ми просили учасників опитування представлятися і вказувати свою конфесійну приналежність. Нерідко було так, що душпастирями року респонденти називали представників не своєї Церкви чи релігійної організації. Так кілька протестантів і один буддист назвали душпастирем року Главу УГКЦ Патріарха Любомира, а кілька вірних УПЦ КП і УПЦ (МП) - архиєпископа УПЦ в США Всеволода. Кілька учасників опитування-протестантів негативно відгукнулися про акцію „Відчуй силу перемін", яку організовували саме протестантські Церкви. Також позитивною подією року кілька учасників опитування-православних назвали форум християнської молоді, який організовувала УГКЦ. Отже, це може говорити як про позитивні тенденції міжконфесійної співпраці, так і про самокритичність до заходів своїх Церков.

Приємно констатувати, що в опитуванні взяли участь представники всіх регіонів України, а також з поселень в діаспорі.

Звичайно, це опитування не можна вважати таким, що виконано за правилами соціології - в ньому брали участь лише читачі РІСУ. Але його результати є не просто цікавими - вони багато в чому дійсно представляють погляди великої маси віруючих людей в Україні.

Також ми запрошуємо наших читачів й надалі висловлювати свої думки з цього приводу.

* * *

Форма для опитування:

Події та особи року у релігійному житті України 2007

- звідки Ви?
- Ваша конфесійна приналежність?

1) назвіть найвизначнішу позитивну подію (процес, симптом, явище) у релігійному житті України 2007 року - коротка аргументація

2) найвизначніша, на Вашу думку, негативна подія (процес, симптом, явище) у релігійному житті України 2007 року - коротка аргументація

3) душпастир року (духовна особа з України чи діаспори, яка особливо себе проявила 2007 року) - кілька слів аргументації чому саме він?

4) релігійний політик року (світська особа з України чи діаспори, яка відзначилася у релігійному житті 2007 року) - кілька слів аргументації чому саме він?

5) світське чи релігійне ЗМІ року (друковане чи електронне), яке найкраще висвітлювало релігійні процеси в Україні у 2007 році (РІСУ участі в опитуванні не бере) - кілька слів аргументації чому саме воно?

   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.