УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 54 відвідувачів

Теги
шляхи єднання розкол в Україні милосердя постать у Церкві Католицька Церква Президент Віктор Ющенко Приїзд Патріарха Кирила в Україну Патріарх Алексій II церква і суспільство автокефалія Вселенський Патріархат УПЦ КП церковна журналістика комуністи та Церква конфлікти іконопис діаспора секти Археологія та реставрація Церква і влада УГКЦ вибори Доброчинність українська християнська культура педагогіка церква та політика Церква і медицина Предстоятелі Помісних Церков Ющенко молодь Митрополит Володимир (Сабодан) краєзнавство забобони Мазепа 1020-річчя Хрещення Русі монастирі та храми України Києво-Печерська Лавра Голодомор Церква і політика Священний Синод УПЦ


Рейтинг@Mail.ru


«Вечірній Київ»: Вірні клятві Гіппократа, честі, совісті, державі«Вечірній Київ», 13.06.08

Цим людям ми відкриваємо душу, вони лікують наше тіло, в їхніх руках іноді опиняється наше життя. 

Люди в білих халатах несуть почесну і нелегку службу на варті нашого здоров'я. Своєю щоденною працею вони не лише рятують нас від недуг, а й примножують славу міста і країни.

Про деяких славетних медиків, які жили й працювали в Києві, варто згадати напередодні свята - Дня медичного працівника.

Агапіт, Преподобний, Печерський - чернець Києво-Печерського монастиря, перший лікар

Перший лікар Київської Русі, який жив у ХІ столітті. Допомагав людям безкоштовно. Став знаним завдяки тому, що зцілював тяжкохворих за допомогою молитов та зілля, яке давав хворим та вживав сам. У своїй лікарській практиці Агапіт звертався до рецептів древнього грека Гіппократа і римлянина Клавдія Галена. Внутрішні недуги зцілював особливими травами, які йому привозили з Константинополя. З ім'ям цього першого вітчизняного лікаря пов'язане не лише зародження медицини в Київській Русі. Агапіта вважають засновником української терапевтичної школи. Саме він відкрив першу в Києві, і в усій Україні-Руси лікарню (сьогодні на її місці стоїть Микільська церква), а також першу клініку для душевнохворих (теперішні «келії біснуватих» у Ближніх печерах Лаври).

«У Київ піти, Богу помолитись, Караваєву поклонитись»

Володимира Караваєва вважають основоположником цілої низки розділів медицини, зокрема вітчизняної офтальмології, отоларингології, ортопедії і травматології, проктології і нейрохірургії. Саме київський лікар Караваєв став автором новітнього способу коригування косоокості, його метод і досі застосовують офтальмологи в усьому світі. Розробив методику і техніку оперування катаракти. В отоларингології він запропонував кілька способів пластичного відновлення дефектів носа.

Караваєв - перший хірург, який запропонував спосіб ампутації зі створенням шкірних і шкірно-м'язових частин. Значного поширення отримав розроблений Караваєвим спосіб лікування прямої кишки. Ця проста і безкровна операція застосовується і нині, проте, на жаль, рідко хто згадує, що розробив і вперше застосував її В. Караваєв. Володимир Панасович використав новаторський підхід до проведення операцій трепанації черепа. Він одним з перших хірургів з успіхом застосував на практиці знеболювальні засоби.

Микола Амосов - видатний хірург, винахідник, письменник

Його ім'я відоме в усьому світі, майбутній легендарний кардіохірург Микола Амосов приїхав до Києва в 50-х роках минулого століття й очолив клініку грудної хірургії. Перші унікальні операції провів в інститутській операційній, що була розташована на вулиці Рейтарській (нині КМКЛ №16). Крім того, аби ефективніше рятувати життя своїм пацієнтам, вчений розробив апарат штучного кровообігу власної конструкції і за тиждень виконав його креслення. А 10 березня 1960 року Амосов провів свою першу успішну операцію із застосуванням новітнього апарата. Відтоді 47-річний киянин став провідним кардіохірургом СРСР.

У 1965 році Микола Амосов створив і першим у світі застосував при операціях на серці штучні клапани з покриттям. Киянин зробив справжній переворот у кардіохірургії і став основоположником наукової школи.

Крім того, Микола Амосов заснував і очолив відділ біокібернетики в Інституті кібернетики, працював над методиками діагностики хвороб з допомогою ЕВМ, досліджував проблеми штучного інтелекту, моделювання особистості і суспільства. Академік Амосов був унікальною людиною: хірургом зі світовим ім'ям, кібернетиком, винахідником, популярним письменником і навіть автором фільму, що отримав нагороду на міжнародному кінофестивалі!

«Святий лікар» Феофіл Яновський

У Києві на вулиці Ярославів Вал зберігся непримітний будинок №13б. Були часи, коли цю адресу повторювали як заклинання не лише у багатьох київських сім'ях, а й далеко за межами столиці. Там у 1903-1928 роках мешкав знаменитий лікар, професор, перший академік серед українських медиків - Феофіл Яновський.

Без цього дивовижного лікаря неможливо уявити Київ першої чверті ХХ століття. Послугами Феофіла Яновського користувались і прості люди, й еліта - поетеса Леся Українка, зірка театральної сцени Марія Заньковецька, драматург Іван Карпенко-Карий. За 45 років практики терапевт жодного разу не сказав пацієнту «ні» - незалежно від того, може людина йому заплатити чи ні. У 1921 році Феофіл Яновський стає завідувачем кафедри терапії Київського медінституту, 1927-го його обирають академіком. Коло його наукових інтересів було надзвичайно широким, особливо цікавими були праці в області патології, клініки і лікування туберкульозу легенів. З його ім'ям пов'язано створення перших в Україні протитуберкульозних диспансерів і санаторіїв. Він є засновником школи українських терапевтів.

Олександр Шалімов - Людина планети

Олександр Олексійович Шалімов був одним із засновників української хірургічної школи. Він провів майже 40 тисяч операцій. Олександр Шалімов став першим лікарем, котрий провів вдалу пересадку підшлункової залози хворому на цукровий діабет, розробив і застосував нові методи операцій при онкологічних хворобах органів травлення, судин, серця. Його технології проведення операцій знизили інвалідизацію і смертність пацієнтів. Шалімов є автором понад ста наукових винаходів. Крім того, створив два інститути і власну хірургічну школу. Під керівництвом Шалімова було проведено першу в Україні операцію з пересадки серця.

Академіка Олександра Шалімова було визнано Людиною планети. Побудований лікарем і знаний у всьому світі Київський інститут експериментальної хірургії і трансплантології і сьогодні носить неофіційну назву «інститут Шалімова».

Микола Стражеско - людина з великим серцем

Яскравим представником київської терапевтичної школи був академік Микола Дмитрович Стражеско (1876-1952). Під його керівництвом розроблялись питання хроніосепсису, алергії, ревматизму, геронтології, кардіології. Він запропонував класифікацію недостатності кровообігу, розробив теорію патогенезу ревматизму. Перу вченого належать понад 300 робіт. М.Д.Стражеско був організатором створення у 1936 році у м. Києві Українського інституту клінічної медицини, сьогодні це Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеска.

1936 року за проектом Стражеска було організовано Київський науково-дослідний інститут клінічної медицини, директором якого він став. За його задумом, це мав бути багатопрофільний заклад із розгалуженою структурою. Там були не лише терапевтична, а й хірургічна, неврологічна, акушерська клініки, а також клініка ЛОР-захворювань. Стражеско вважав, що потрібно в комплексі вирішувати складні питання терапії і суміжних галузей медицини. Тим паче, що аналогічної установи в усьому СРСР тоді не було.

Іван Сікорський - кумир освіченої молоді

Професор І.О.Сікорський - видатний вітчизняний вчений, лікар-психіатр, психолог, педагог, науковець, випускник Київського університету. Редагував заснований ним у Києві журнал «Вопросы нервно-психической медицины». Іван Олексійович був також засновником Лікарсько-педагогічного інституту для аномальних дітей, де працювали разом з ним дві його доньки. Очолював Наукове товариство психіатрів і Київське фребелівське товариство з 1908 року. Підтримуючи все нове і прогресивне, у 1909 році, зважаючи на інтерес свого сина до авіації, допомагає йому, фінансує навчання в авіашколі в Парижі. Мабуть, завдяки цьому стало відомим ім'я визначного авіаконструктора Ігоря Сікорського.

У 1912 році створює в Києві перший в світі Інститут дитячої психології. Іван Олексійович Сікорський вийшов із багатодітної родини сільського священика, проте завдяки своїй старанності став визнаним психіатром. Його називали кумиром освіченого Києва. У своєму будинку на Великій Підвальній (нині Ярославів Вал) Іван Сікорський відкрив перший у Росії інститут для розумово відсталих дітей.

Василь Образцов вперше вимовив слово «інфаркт»

Він став першим лікарем у світі, який розробив методику діагностування органів черевної порожнини не ножем, а методом глибокої пальпації. Образцов був талановитим діагностом, і про нього казали, що якби він більше нічого не зробив, окрім розробки методу глибокої пальпації, то лише завдяки цьому ввійшов би до історії медицини. Він уперше прижиттєво діагностував грижу Трейца, одним з перших описав апендицит і його форми, а також визначив ентерити як самостійну клінічну форму захворювань. Коли ж діагноз встановити не вдавалося, видатний терапевт, не соромлячись, казав: «Не знаю, братці».

До історії медицини Василь Образцов увійшов не лише як талановитий гастроентеролог, а й як діагност хвороб серця. Він разом зі Стражеском уперше в світі прижиттєво діагностував інфаркт міокарда і встановив його причину. Це медичне відкриття розпочало нову еру в кардіології. 1915 року було надруковано книгу Образцова «До фізичного дослідження шлунково-кишкового каналу і серця», що стала надзвичайно популярною у середовищі медиків і кілька разів перевидавалася.

   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.