УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 298 відвідувачів

Теги
конфлікти забобони Священний Синод УПЦ Мазепа автокефалія Президент Віктор Ющенко Києво-Печерська Лавра церковна журналістика Приїзд Патріарха Кирила в Україну Патріарх Алексій II іконопис Католицька Церква Митрополит Володимир (Сабодан) секти церква та політика Предстоятелі Помісних Церков краєзнавство шляхи єднання комуністи та Церква педагогіка монастирі та храми України церква і суспільство вибори Голодомор Церква і медицина УГКЦ Церква і політика милосердя 1020-річчя Хрещення Русі Вселенський Патріархат Ющенко УПЦ КП українська християнська культура розкол в Україні молодь постать у Церкві Доброчинність Церква і влада діаспора Археологія та реставрація


Рейтинг@Mail.ru


«Інститут політики» (Україна): Ставлення українських громадян до релігії (за результатами Міжнародного соціологічного проекту ISSP)«Інститут політики» (Україна), 2009

 

Вперше з часів започаткування у 1984 році Міжнародного проекту соціального дослідження (ISSP) - щорічного порівняльного опитування населення за заздалегідь визначеними тематикою й опитувальником - українці взяли у ньому участь. Ініціаторами приєднання України до міжнародного проекту виступили Інститут політики та Київський міжнародний інститут соціології із залученням фахівців Інституту соціології НАН України. Наразі у проекті ISSP беруть участь 45 країн Європи, Азії, Північної та Південної Америки.

Цього року темою дослідження були ставлення до релігії та релігійні погляди громадян. З 11 по 20 жовтня Київський міжнародний інститут соціології і Центр «Соціальні індикатори» провів опитування 2036 респондентів за випадковою репрезентативною вибіркою, що відповідає стандартам ISSP і представляє доросле населення України. Опитування здійснювалося за фінансової підтримки Посольства Королівства Норвегії в Україні, Фонду Open Ukraine та Фонду Віктора Пінчука. В рамках участі України у проекті ISSP отримана інформація буде докладно проаналізована й опублікована у спеціальній брошурі, а національний координатор проекту візьме участь у щорічних зборах учасників ISSP.

Заступник Голови Верховної Ради України, засновник Інституту політики Микола Томенко назвав надзвичайно важливим факт приєднання нашої країни до міжнародного соціологічного проекту, який об'єднує 45 країн світу. Доступ українських науковців до міжнародного щорічного порівняльного опитування населення - це можливість визначити місце України у світовому цивілізаційному контексті.

Микола Томенко поінформував, що в рамках участі України у проекті ISSP отримана інформація буде докладно проаналізована й опублікована у спеціальній брошурі, а національний координатор проекту візьме участь у щорічних зборах учасників ISSP.

Інститут політики представляє деякі результати опитування:

  • Українці масово вірять у Бога. 53% респондентів погодились з тим, що твердження «Я вірю у Бога зараз і завжди вірив» найкращим чином змальовує їхні переконання. Кожний п'ятий (21%) не вірив раніше, проте став віруючим зараз. Тобто три чверті населення України вважають себе віруючими людьми. Атеїстів значно менше: кожний дев'ятий (11%) або ж ніколи не вірив у Бога чи перестав вірити, і це, скоріше за все, констатація твердого переконання. Ще 15% не змогли вибрати для себе хоча б одну із пропонованих позицій. При цьому 62% громадян назвали православним релігійне оточення, в якому вони виховувалися, 6% греко-католицьке, а 27% росли й спілкувалися поза будь-яким релігійним впливом (5% - усі інші відповіді).

 

  • Жінки в Україні більш віруючі, ніж чоловіки: 63% їх завжди вірили у бога, тоді як 41% чоловіків вважають такими свої переконання. За часів Незалежності українці стають більш релігійними. Люди старші 50-ти років, тобто ті, хто народився й сформувався у Радянському Союзі, частіше за інших виказували атеїстичні погляди - 11% серед них заявили, що ніколи не вірили у Бога, а у віковій категорії до 30-ти років - 7%. В західних областях України люди масово вважають себе приналежними до певної релігії. Тут лише 3% не поділяють релігійного світосприйняття, а в центральних, південних та східних областях таких 13%.

 

  • Релігійні переконання уточнювалися запитанням «Яке твердження найбільш влучно виражає Ваше ставлення до Бога?». Для відповіді пропонувалися 6 підказок. 46% вибрали варіант «Я не сумніваюсь в існуванні Бога», 16% - «Хоч деколи я сумніваюсь, але відчуваю, що дійсно вірю в Бога», 12% - «Я помічаю, що іноді вірю в Бога, а іноді не вірю», 11% - «Я не вірю у персоніфікованого Бога, але вірю в існування деякої Вищої Сили», 5% - «Я не знаю, чи існує Бог, і не думаю, що існує можливість про це дізнатись», 6% - «Я не вірю у Бога», і 4% не визначилися. Інакше кажучи, ті, хто не визначився із своєю вірою в наведеному вище запитанні, допускають існування «Вищої Сили» і, фактично, також вірять у надприродне.


• Водночас віра в деякі інші аспекти релігійного світогляду поширена значно менше. У «Релігійні дива» вірять 46% українців і не вірять 32% (інші не визначилися), у «Життя після смерті» відповідно 38% і 37%, у «Рай» 40% та 36%, у «Пекло» 39% та 36%, у «Надприродні сили й можливості померлих предків» відповідно 34% та 38%.

 

   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.