УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 129 відвідувачів

Теги
церква та політика постать у Церкві 1020-річчя Хрещення Русі вибори шляхи єднання Президент Віктор Ющенко секти Церква і політика монастирі та храми України церковна журналістика комуністи та Церква Вселенський Патріархат педагогіка Митрополит Володимир (Сабодан) Церква і медицина забобони Археологія та реставрація Священний Синод УПЦ УПЦ КП милосердя Церква і влада іконопис церква і суспільство українська християнська культура Голодомор УГКЦ молодь Мазепа розкол в Україні краєзнавство конфлікти Ющенко Доброчинність діаспора Патріарх Алексій II Приїзд Патріарха Кирила в Україну Предстоятелі Помісних Церков автокефалія Католицька Церква Києво-Печерська Лавра


Рейтинг@Mail.ru


«Голос України»: «Апостол» — майже ровесник реліквії, на якій присягають президенти«Голос України», 07.04.09 

 

«Апостол», переписаний у Радивилові, виявився лише на сім років молодшим від знаменитого «Пересопницького Євангелія» (1556-61 рр.), на якому нині присягають українські президенти і яке вважається першопочатком українських перекладів канонічного тексту четвероєвангелія.

Радивилівський «Апостол» (1568 р.) разом із пересопницькою реліквією увійшов до найунікальніших і найдавніших документів-слов'янських автографів, представлених на виставці «Автограф української історії: ІХ-ХХІ століття» Національного архівного фонду України.

Про причетність «Апостола» до Радивилова і про час його створення свідчить колофонний (заключний) запис писця Франциска. Відомо також, що перепис «Апостола» здійснювався у домі пана Семена Борщовського. І оскільки документ завершився символічними словами, які закликали до «доброї науки», то очевидним стає тодішнє прагнення і панства, і простолюду до пізнання життєвих істин, до збереження та примноження духовної спадщини.

Загалом такий прояв підтверджується й іншими фактами. Зокрема, у 1593-94 рр. у селі Теслугів, що за півтора десятка верст від Радивилова, ієрей Єрмоген переписав «Апостол» з видання Франциска Скорини (Вільно, 1525). До речі, цю книгу для відправи служби Божої виявив дослідник історії Г. Ісаєвич на хорах церкви у селі Верба.

У Крупці (а це лише кілька кілометрів від Радивилова) ще в ХІХ столітті, за свідченням історика-краєзнавця Миколи Теодоровича, місцева церква користувалася отриманим від попередніх священнослужителів примірником Апостола львівського видання 1574 року, в якого також був переписний аналог.

Ці та інші факти дають підстави стверджувати, що у другій половині ХVІ століття на волинських теренах почав активно ширитися переписний книжний процес. І в ньому радивилівський «Апостол» посідає доволі визначне місце.

Рівненська область.

 

 

   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.