УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 79 відвідувачів

Теги
Католицька Церква педагогіка секти Церква і влада автокефалія Митрополит Володимир (Сабодан) молодь Патріарх Алексій II Доброчинність Ющенко УГКЦ краєзнавство УПЦ КП Києво-Печерська Лавра Мазепа Археологія та реставрація Священний Синод УПЦ церковна журналістика Президент Віктор Ющенко забобони Голодомор комуністи та Церква милосердя вибори церква та політика Вселенський Патріархат діаспора іконопис шляхи єднання Церква і політика монастирі та храми України Предстоятелі Помісних Церков церква і суспільство розкол в Україні 1020-річчя Хрещення Русі Приїзд Патріарха Кирила в Україну Церква і медицина українська християнська культура постать у Церкві конфлікти


Рейтинг@Mail.ru


«Голос України»: «Апостол» — майже ровесник реліквії, на якій присягають президенти«Голос України», 07.04.09 

 

«Апостол», переписаний у Радивилові, виявився лише на сім років молодшим від знаменитого «Пересопницького Євангелія» (1556-61 рр.), на якому нині присягають українські президенти і яке вважається першопочатком українських перекладів канонічного тексту четвероєвангелія.

Радивилівський «Апостол» (1568 р.) разом із пересопницькою реліквією увійшов до найунікальніших і найдавніших документів-слов'янських автографів, представлених на виставці «Автограф української історії: ІХ-ХХІ століття» Національного архівного фонду України.

Про причетність «Апостола» до Радивилова і про час його створення свідчить колофонний (заключний) запис писця Франциска. Відомо також, що перепис «Апостола» здійснювався у домі пана Семена Борщовського. І оскільки документ завершився символічними словами, які закликали до «доброї науки», то очевидним стає тодішнє прагнення і панства, і простолюду до пізнання життєвих істин, до збереження та примноження духовної спадщини.

Загалом такий прояв підтверджується й іншими фактами. Зокрема, у 1593-94 рр. у селі Теслугів, що за півтора десятка верст від Радивилова, ієрей Єрмоген переписав «Апостол» з видання Франциска Скорини (Вільно, 1525). До речі, цю книгу для відправи служби Божої виявив дослідник історії Г. Ісаєвич на хорах церкви у селі Верба.

У Крупці (а це лише кілька кілометрів від Радивилова) ще в ХІХ столітті, за свідченням історика-краєзнавця Миколи Теодоровича, місцева церква користувалася отриманим від попередніх священнослужителів примірником Апостола львівського видання 1574 року, в якого також був переписний аналог.

Ці та інші факти дають підстави стверджувати, що у другій половині ХVІ століття на волинських теренах почав активно ширитися переписний книжний процес. І в ньому радивилівський «Апостол» посідає доволі визначне місце.

Рівненська область.

 

 

   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.