УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 153 відвідувачів

Теги
Приїзд Патріарха Кирила в Україну комуністи та Церква Археологія та реставрація Києво-Печерська Лавра Ющенко Церква і медицина Доброчинність Церква і політика Церква і влада розкол в Україні Мазепа секти шляхи єднання Патріарх Алексій II іконопис діаспора церква та політика Священний Синод УПЦ українська християнська культура Митрополит Володимир (Сабодан) Президент Віктор Ющенко забобони Голодомор церковна журналістика вибори постать у Церкві УПЦ КП автокефалія молодь краєзнавство педагогіка конфлікти Вселенський Патріархат Предстоятелі Помісних Церков церква і суспільство УГКЦ монастирі та храми України 1020-річчя Хрещення Русі милосердя Католицька Церква


Рейтинг@Mail.ru


«Радіо Свобода - Україна»: Церкву Святого Кирила у Києві рятуватиме вся Європа«Радіо Свобода - Україна», Богдана Костюк, 25 травня 2009

 

Церква Святого Кирила у Києві - єдиний у Східній Європі храм з подвійним призначенням: місце для молитов і невелика фортеця. Це також усипальниця чернігівського князівського роду Ольговичів. Збудована у 12-му столітті, Кирилівська церква вражає своєю величчю і красою. Нині ж, храмові загрожує небезпека руйнації і просідання фундаменту. Допомогти українським науковцям зголосились французькі спонсори, а реставратори використовуватимуть технології, розроблені болгарськими і польськими колегами.

Робимо крок з теплого сонячного подвір'я - через важкі двері - і опиняємось у прохолодній напівімлі Кирилівської церкви. Зі стін дивляться проникливі очі святих і давньоруських воїнів, а на стіні справа - янгол згортає Небеса у сувій. Це єдина у світі фреска з таким сюжетом - розпис ХІІ століття. А взагалі у храмі збережено унікальні розписи трьох епох: фрески доби Київської Русі; темперний портрет ХVІІ століття і роботи художників ХІХ століття, серед яких й ікони та розписи знаменитого Михайла Врубеля.

Якщо пройти углиб храму, можна відчути дивні звуки - ніби глуху луну, що долинає з-під кам'яних плит підлоги: це звукові прояви геологічних та індустріальних навантажень на храм. Історик Ірина Марголіна, яка понад 20 років досліджує Кирилівську церкву, пояснює: ситуація погіршується, ґрунтові води та зрушення порід під пам'яткою спричиняють його просідання, руйнування стін і фундаменту. Шкода, але держава не має достатньо коштів для повномасштабних відновлювальних і реставраційних робіт, тож гроші доводиться збирати «усім миром».

Ірина Марголіна розповіла: «Останнім часом дуже багато коштів витрачено на реставрацію цієї пам'ятки. Знайдено меценатів, завдяки яким зроблено гідроізоляцію навколо церкви, це - українсько-французька велика фірма. Гідроізоляції пам'ятка потребувала довгі й довгі роки: волога вже «просякала» стіни храму, почав руйнуватися фресковий та олійний живопис. Завдяки підтримці інших меценатів - фірми з Німеччини - проведено осушення від надмірної вологи у стінах. Продовжуються науково-дослідні роботи у Кирилівській церкві. Зараз на другому поверсі - на хорах - тривають реставрації композиції, яка належить пензлю Михайла Врубеля».

Не лише меценати, але й влада повинні надавати допомогу

Серед експертів, які долучились до порятунку шедеврів Кирилівської церкви та самого храму - не лише українці: часами тут звучить польська і болгарська мови. Так, роботи з гідроізоляції, укріплення фундаментів давніх храмів проводились також у давніх столицях Болгарії - Преславі і Великому Тирново. Серед «рятувальників» цих міст - реставратор Іван Славов, команда якого консультує українських колег. За словами професора Славова, і в Україні, і в Болгарії відчутна нестача державного фінансування робіт.

«Ми вважаємо, що допомогу в утриманні і реставрації визначних історичних пам'яток повинна надавати влада, це не лише добра воля меценатів. Тож думаємо, як нам спільно лобіювати інтереси історико-реставраційної справи перед урядами і керівництвами наших держав», - зазначає Іван Славов.

Дослідження та реставраційні роботи у Кирилівському храмі, за підтримки європейських меценатів, експерти називають справжнім європейським досвідом у збереженні спільної історичної спадщини. 

   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.