УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 131 відвідувачів

Теги
Вселенський Патріархат Голодомор УГКЦ комуністи та Церква розкол в Україні молодь Приїзд Патріарха Кирила в Україну секти Церква і медицина церква та політика монастирі та храми України Митрополит Володимир (Сабодан) конфлікти вибори українська християнська культура Доброчинність іконопис постать у Церкві Католицька Церква УПЦ КП Священний Синод УПЦ забобони педагогіка 1020-річчя Хрещення Русі Патріарх Алексій II краєзнавство Києво-Печерська Лавра автокефалія діаспора Предстоятелі Помісних Церков Церква і політика Президент Віктор Ющенко церква і суспільство Мазепа Церква і влада милосердя шляхи єднання Археологія та реставрація Ющенко церковна журналістика


Рейтинг@Mail.ru


«Хмельницький портал»: Хмельницький поліконфесійний та багатонаціональний«Хмельницький портал», 27.08.08

 

Міжетнічні та міжконфесійні відносини є важливою частиною соціально-політичного розвитку держави. Сучасна національна й церковна політика України відображає труднощі процесу становлення нового суспільства, її завдання - цивілізоване вирішення проблем міжетнічних та міжконфесійних відносин. Національно-релігійне середовище, в свою чергу, впливає на політику держави, ситуацію в регіонах, на основні виміри соціально-політичної стабільності.

Хмельниччина здавна була поліетнічним і поліконфесійним краєм. Вигідне географічне розташування, родючі ґрунти, багатоводні ріки, прекрасні природні умови споконвіків привертали увагу до себе завойовників і переселенців, купців і ремісників, священиків і кобзарів. Були часи, особливо в XIX - на початку XX століття, коли на теренах нашого краю проживали представники більше 100 націй і народностей, діяло декілька релігійних конфесій.

Проте різні суспільні катаклізми - революції, голодомори, війни, репресії, епідемії - нещадно винищували цілі покоління та призводили до жорстоких релігійних та етнічних конфліктів.

Релігійна сфера нині стала невід'ємною частиною нашої духовної культури та освіченості. Релігійний чинник завжди відігравав і відіграє важливу роль у суспільних процесах, що розгортаються на теренах Хмельниччини. Специфіка релігійного середовища нашого краю полягає в тому, що поліконфесійний фактор тісно пов'язаний з поліетнічним, поряд з традиційним православ'ям тут діють релігійні громади ще трьох десятків конфесій та церков. Серед них - релігійні громади національних меншин (католики, старообрядці, вірменська лютеранська церква, іудеї, мусульмани). Станом на 01.01.2004 року на теренах області діяли 1608 релігійних організацій, які об'єднують 4 єпархіальні управління, одну дієцезію, три обласних об'єднання протестантських церков, 15 монастирів, 17 місій, 7 духовних навчальних закладів.

За кількістю релігійних організацій Хмельниччина посідає одне з чільних місць в Україні.

Свою релігійну специфіку має місто Хмельницький. Тут впродовж віків, часто в непримиренних суперечностях, формувалися релігійні культури православних, католиків, греко-католиків, протестантів тощо. Й понині місто прикрашають культові споруди - пам'ятки історії та архітектури різних віків і народів. За роки незалежності споруджено біля двох десятків храмів, костьолів, будинків молитви.

Нині на території обласного центру діють 79 релігійних громад 26-ти конфесій та церков. Тут також розташовані релігійні центри Української православної церкви, Української православної церкви Київського патріархату, греко-католицької церкви, Української євангельської церкви, Рун віри, Товариства Свідомості Крішни, мусульманської громади тощо.

Найбільш чисельною за кількістю приходів і віруючих на території міста є Українська православна церква, яка об'єднує 16 релігійних громад (в 1992 році їх було 5), одне братство, активно ведеться будівництво православних храмів в мікрорайонах міста.

На базі обласного центру діє єпархіальне управління УПЦ, (правлячий архієпископ Антоній), виходить періодичне видання - газета "Подільські єпархіальні відомості", проводиться значна духовна та благодійна діяльність, діють декілька недільних шкіл, зміцніли зв'язки з навчальними закладами, особливо з вузами, такими, як гуманітарно-педагогічний інститут, Національна академія прикордонних військ України ім.Б.Хмельницького, інститут регіонального управління і права, кооперативний технікум. Українська православна церква Київського патріархату представлена в місті єпархією (правлячий архієпископ Антоній), 9 релігійними громадами (в 1993 році - 2), проводить значну просвітницьку та добродійну роботу. 13 релігійних громад на міських теренах (в 1992 році - одна) має обласне об'єднання громад Церкви євангельських християн адвентистів (голова Каспров М.Є.), центр якого розташований в передмісті Кам'янця-Подільського. Тут також діє благодійна місія, що дає можливість церкві забезпечувати гуманітарною допомогою низку дитячих інтернатних установ області, деякі будинки-інтернати для людей похилого віку, інвалідів, сиріт, одиноких громадян тощо.

За фінансової та матеріальної підтримки одновірців із-за кордону на базі освітніх закладів міста та району організовуються табори відпочинку для дітей, віруючих цієї церкви, атакож проводиться оздоровлення дітей-інвалідів та дітей-сиріт незалежно від вірувань. На базі незалежної єдиної громади ЄХБ "Благодать" (вул. Пушкіна, 19) діє слов'янський баптистський інститут.

Українська греко-католицька церква за останні роки збільшила кількість своїх організацій в місті (1996 рік -1, 2003 рік - 3), веде будівництво нового храму, розгортає благодійну діяльність через благодійний фонд "Карітас". Нещодавно в області створено деканат цієї конфесії (Декан, протоієрей Іван Данькевич, який проживає в місті Хмельницькому). 5 релігійних громад Української автокефальної церкви (секретар Хмельницької єпархії митрофорний протоієрей Володимир Кундис проживає в м.Кам'янці-Подільському), діє в обласному центрі, знаходиться в м.Вінниця.

Останнім часом на теренах краю і в обласному центрі активізувалась діяльність релігійних громад Римо-католицької церкви. Якщо 10 років тому в М.Хмельницькому діяли дві громади РКЦ, то в 2003 році - б. За цей період збудовано новий костьол на проспекті Миру, завершується спорудження релігійного комплексу по вул. Пілотській, оновився костьол на Гречанах.

На базі костьолу РКЦ по проспекті Миру вже декілька років проводяться дієцезіальні зібрання католицької молоді, організовуються паломництва до міст Бердичева та Летичева.
Велику благодійну роботу в обласному центрі проводить фонд "Карітас-Спес-Хмельницький".
В Хмельницькому також діють три релігійні громади Церкви адвентистів сьомого дня, б церков повного Євангелія, дві громади свідків Єгови, по одній - Вірменської католицької церкви, Рунвіри, Української лютеранської церкви, євангелістичної, Свідомості Крішни, Сахадиса-йоги, мусульман тощо.

Релігійна ситуація в місті в основному стабільна та прогнозована, державно-церковні відносини нормальні, хоча, в зв'язку з розколом в українському православ'ї та наявністю католицьких і греко-католицьких громад, деколи виникають конфліктні ситуації щодо володіння культовими спорудами та іншим церковним майном.

Зусиллями працівників управління у справах національностей, міграцій та релігій блдержадміністрації, місцевої влади, правоохоронних органів такі ситуації вдавалось розв'язувати на компромісній основі.

У зв'язку з Указом Президента України від 21 березня 2002 року №279 "Про невідкладні заходи щодо остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього Союзу РСР стосовно релігій та відновлення порушених прав церков і релігійних організацій", відповідними розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №376~р та від 27 вересня 2002 року №564-р в області, а також у місті Хмельницькому останнім часом активізувалася робота щодо вивчення ситуації з поверненням колишніх культових споруд та інших церковних приміщень і майна їх законним власникам.

Варто відзначити, що останнім часом велику увагу релігійній сфері обласного центру приділяє міська влада. Започатковано серію зустрічей голови міста Приступи М.І. з керівниками релігійних конфесій.

В 2003 році вперше на відбудову та реставрацію культових споруд сесією міської Ради було виділено 30 тис. гривень. Продовжується робота по виділенню земельних ділянок під будівництво культових споруд для релігійних громад різних конфесій.

Місто Хмельницький здавна було багатонаціональним. Якщо в 1989 році тут проживало 237 тис. осіб і з них 79% були українці, 14,2% - росіяни, 3,2% - поляки, 2,3% - євреї, 0,6% - білоруси, а решта - представники майже 80 націй і народностей, то в 2001 році чисельність українців з 264 тисяч всіх жителів обласного центру складала 88,3%, росіян - 7,9%, поляків - 2%, білорусів та євреїв -0,4%, решта - представники більше 90 націй і народностей.

Нині на Хмельниччині діють 6 обласних національно-культурних об'єднань росіян, поляків, німців, вірмен та євреїв, їхні керівні органи знаходяться в обласному центрі.

У 2001 році створено Асоціацію міжнаціональних сімей "Суцвіття", яка діє на базі Родинного дому в М.Хмельницькому.

В області створено оптимальні умови для навчання і вивчення рідної мови представниками національних меншин, дітьми шкільного віку.

Функціонує 2 середніх загальноосвітніх навчальних заклади з навчанням мовами національних меншин: Пилипо-ХребтіївськаЗОШ 1-3 ступенів Новоушицького району з російською мовою навчання та Городоцька загальноосвітня школа 1-3 ступенів - з польською мовою навчання. Працюють 15 двомовних україно-російських шкіл. На базі М.Хмельницького діє приватна єврейська школа.

Забезпеченість підручниками шкіл з мовами навчання національних меншин складає 90-95% до потреби.

Станом на 01.08.2003 р. управлінням у справах преси зареєстровано 3 періодичних друкованих видання: газету обласного єврейського фонду "Хесед-Бешт" - "Шолом Алейхем" та польський часопис "Голос Поділля", газету вірменської общини "Вірмени Поділля".

В області ведеться значна робота по виконанню комплексних заходів щодо розвитку культури національних меншин України, затверджених Кабінетом Міністрів України він 30 січня 2002 року»

З метою утвердження діалогу культур, підтримки і розвитку культурного розмаїття етносів, в обласному центрі пройшли Всеукраїнський огляд та виставки творів майстрів народного декоративно-прикладного і ужиткового мистецтва етносів України "Всі ми діти твої, Україно!", а також Всеукраїнський заочний фотопленер-конкурс "Етноси України: культура, побут, традиції".

Щорічно спільно з обласним краєзнавчим музеєм та обласною бібліотекою для юнацтва товариство російської культури "Русь" проводить Ахматівські читання у с. Слобідка-Шелехівська Деражнянського району у музеї-садибі поетеси Ганни Ахматової. Установами культури і мистецтва щорічно проводяться місячники, декади, дні національних культур, відзначаються ювілеї митців, релігійні свята, конкурси національної пісні на базі культурологічних та освітніх установ міста.

В області створено і діє 12 аматорських та професійних творчих колективів національних меншин, в тому числі 2 театри, 8 вокальних та фольклорних груп, танцювальний та музичний ансамблі. Звання "Народний аматорський" носять: фольклорно-етнографічний ансамбль "Липушка" Пилипо-Хребтіївського СБК Новоушицького району, ансамбль єврейського танцю "Нахіс" Хмельницької обласної єврейської культурної общини, ансамбль польської пісні Мацьковецького СБК Хмельницького району. Особливою популярністю користується у глядачів Хмельницький моно-театр "Голос", який очолює один з активістів російського культурного товариства С.Трояновський.

В обласній універсальній науковій бібліотеці та 34 міських і районних бібліотеках працюють відділи іноземної мови і літератури та мов національних меншин, книжковий фонд яких мовами національних меншин становить 13,9 тисяч примірників, щороку надходить близько 1 тисячі примірників.

Важливою подією в житті росіян області, громадськості М.Хмельницького стало проведення Року Росії в Україні.

14 березня 2003 року відбулося офіційне відкриття Року Росії в М.Хмельницькому. В обласному театрі ляльок пройшла презентація театрального проекту "Театри без кордонів" керівника та актора моно-театру "Голос" Сергія Трояновського.

В театральному проекті протягом березня-квітня 2003 року було представлено глядачам вистави на твори Я.Стельмаха, П.Туріні, Е.Севели, М.Гоголя.

В лютому 2003 року в обласному центрі відбувся творчий вечір Людмили Романенко-Разуваєвої та Володимира Разуваєва "Нам разом - 110". Керівники товариства російської культури "Русь", актори російського народного театру відзначили свої 55-літні ювілеї показом уривків з п'єс, що були зіграні ними протягом останніх 30-ти років.

В кінці березня 2003 р. в рамках Року Росії в М.Хмельницькому побував Генеральний Консул Росії в Україні М.Мясоєдов. Він від імені Президента РФ В.Путіна вручив нагороди воїнам-інтернаціоналістам, які воювали в Афганістані, а нині проживають в Хмельницькій області.

В стадії становлення - вірменська община "Арменія" та німецьке товариство. Проте й вони започаткували низку цікавих культурологічних заходів.

Так, з ініціативи вірменської общини, в листопаді 2002 року відбулося міжнаціональне свято єдності "Під одним небом" для учнів профтехучилищ області. Надовго запам'яталися хмельничанам персональна виставка юного вірменського художника з Ярмолинеччини Геворка Арутюняна. Біля 150 картин (акварель, графіка) - пейзажі, натюрморти, анімалістика, стали справжнім відкриттям світу прекрасного для сотень школярів та дорослих

обласного центру. На базі обласної бібліотеки для юнацтва в 2002 році на високому професійному рівні пройшла творча зустріч з вірменським поетом Татулом Оганесяном.

Розпочалося відродження німецької культури на Хмельниччині, В 20-30 рр. XX ст. тут, особливо на півночі нашого краю, проживали тисячі німців, працювали німецькі сільські ради і національні школи, діяли кірхи тощо.

В обласному центрі діє оновлене німецьке товариство, центр німецької культури, проводиться значна культурологічна робота пс відродженню національних звичаїв, вірувань, традицій.

На базі "Родинного Дому" в М.Хмельницькому плідно працює асоціація міжнаціональних сімей і жінок різних національносте? "Суцвіття". Стали традицією родинні вечори - зустрічі, проведення релігійних та національних свят, творчі читання тощо.

В січні 2004 року до Дня Соборності України асоціацією проведено урочистий захід, в якому взяли участь представники національних меншин, які проживають в обласному центрі, письменники, поети, майстри художнього слова.

Певна робота в культурологічному напрямі проводиться представниками інших націй і народностей, проте їх об'єднання знаходиться ще в стадії становлення.

Протягом останніх років ведеться значна дослідницька тг краєзнавча робота по вивченню питань заселення Хмельниччини етнічними спільнотами, проведено 19 міжнародних, всеукраїнських і регіональних конференцій, де висвітлювались ці проблеми. Ці ж питання все більше звучать в засобах масової інформації, Телерадіокорпорація "Контакт" розпочала серію передач "Національні меншини Хмельниччини: історія і сучасність". Все це сприяє об'єднанню зусиль органів виконавчої влади, місцевогс самоврядування і національно-культурних товариств області для подолання соціально-економічних негараздів задля кращогс майбутнього жителів краю.

  Із збірки "Від Проскурова до Хмельницького: минуле та сучасність"

 

   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.