УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 384 відвідувачів

Теги
українська християнська культура Католицька Церква церква і суспільство Церква і влада Церква і медицина Церква і політика Ющенко милосердя забобони діаспора конфлікти Предстоятелі Помісних Церков постать у Церкві секти Археологія та реставрація комуністи та Церква педагогіка УГКЦ Президент Віктор Ющенко краєзнавство УПЦ КП Приїзд Патріарха Кирила в Україну Митрополит Володимир (Сабодан) вибори Патріарх Алексій II 1020-річчя Хрещення Русі монастирі та храми України Мазепа Вселенський Патріархат молодь шляхи єднання розкол в Україні Києво-Печерська Лавра Голодомор церковна журналістика церква та політика іконопис Доброчинність Священний Синод УПЦ автокефалія


Рейтинг@Mail.ru


«ЗІК» (Львів): У галереї однострою на Покрови – виставка «Польові духівники – капелани»«ЗІК» (Львів),  13.10.09

 

Тематичну виставку до свята Покрови підготувала унікальна Галерея українського військового однострою, що на пл. Ринок у Львові, вибудувавши нову експозицію про українське військове духовенство, – про це із посиланням на засновника галереї Богуслава Любіва сьогодні, 13 жовтня, повідомив кореспондент ЗІКу.

Спеціально до виставки про українське військове духовенство, яка сальвами із козацьких гармат урочисто відкриється 14 жовтня о 16.00, коло прихильників галереї видало тематичний випуск газети «MPJ», де опубліковано історичну розвідку директора галереї українського військового однострою заслуженого працівника культури України Богуслава Любіва про формування інституту капеланства в українському війську.

«Український визвольний рух – унікальне явище в історії України не тільки тому, що мав здатність змінювати свої форми й трансформуватися у залежності від зміни ситуації, а й тому, що до участі у боротьбі із окупантами залучалися широкі верстви населення, і духовенство також не залишалося осторонь цих процесів. Духовенство активно включалося у збройну боротьбу ОУН та УПА. Його функції зводилися не тільки до сприяння підпільній мережі ОУН, воно активно виконувало душпастирську працю на полі бою, таким чином підтримуючи та розвиваючи традиції військового капеланства. Серед найвідоміших капеланів можна назвати о. Шевчука – «Кадила», який перебував поряд із повстанцями Перемиського куреня на Закерзонні, о. Романа Хомина – «Рафаїла», капелана Старшинської школи «Олені» на Долинщині (Івано-Франківська обл.), який загинув у бою із військами НКВД 15 жовтня 1944 р. Він мав найвищий в УПА серед священиків військовий ступінь поручника-капелана. Священики також відігравали важливу роль у виховному процесі повстанців, допомагаючи своїм авторитетом підвищувати дисциплінованість та моральний рівень серед вояків. Без участі священників не обходилося святкування традиційних релігійних свят – Різдва та Великодня. Богослужіння у такі урочисті хвилини відправляли або капелани, або запрошенні священики із навколишніх сіл. Не обходилося без священників також заприсяження повстанських відділів. Урочиста мить присяги за участі священників мала завжди великий вплив на свідомість повстанця. До речі, авторство тексту «Присяги вояка УПА» належить о. Івану Гриньоху – «Всеволоду», активному учаснику визвольного руху, другому віце-президенту Української Головної Визвольної Ради. Активна участь священників у збройній боротьбі викликала із боку радянської влади репресії як проти духовенства так і проти Церкви в цілому. Загалом громадсько-політична діяльність духовенства у міжвоєнний період дозволила виховати національно свідоме покоління українців, яке в часи німецько-радянської війни 1941-1945 рр. активно протистояло німецькому окупаційному режимові, а після цього довго вело боротьбу із радянською владою. Як учасники боротьби ОУН та УПА, священики внесли свій визначний вклад у боротьбу за незалежність України», – прокоментував директор Меморіалу пам’яті жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.

Довідка ЗІКу.

Галерея українського однострою виникла у 2002 році на пл. Ринок, 40 у Львові з орендованого приміщення під творчу майстерню художника Богуслава Любіва, який спроектував парадові мундири для курсантів військового ліцею ім. Героїв Крут та почесної варти Львівського інституту сухопутних військ. Відтак творча робітня майстра стала експозиційною залою для створеної ним за власні кошти колекції українського історичного військового однострою, до якої він упродовж 15 років збирав рідкісні матеріали й документи містами й селами України. Художник

Богуслав Любів ґрунтовно дослідив виникнення, розвиток й традиції збройних формувань у визвольній боротьбі України в першій половині 20 століття. Приміщення, яке художнику надала свого часу міська влада, було в занедбаному стані: стінами першого поверху, ураженими грибком, текла вода. За власні кошти Богуслав Любів зробив ремонт, виготовив стенди, габльоти, вітрини та решту виставкового інвентарю. Колекція галереї увійшла в систему туристичного, екскурсійного та навчального комплексів історичних місць Львова. Галерея бере активну участь у відзначенні державних свят у Львові, які влаштовують управління культури і туризму ЛОДА ти ЛМР. Діяльність галереї не комерційна, а просвітницька та патріотично-виховна. Серед відвідувачів галереї багато школярів, вояків, курсантів, студентів. Сам же Богуслав Любів бере активну участь у наукових конференціях, консультує істориків, кінематографістів, скульпторів. Виставку українських одностроїв у Києві в «Українському домі» відвідав Президент України Віктор Ющенко та керівники уряду, які дали їй високу оцінку. Виставка, яка мандрувала музеями України, не мала юридичного статусу, бо засновник галереї робив усе на громадських засадах, з високих ідейних спонукань та на власну пенсію. Статті про галерею друкували поважні журнали, зокрема й «Пам’ятки України», теле-та радіо сюжети про галерею, постійно звучать в українському ефірі, популяризуючи Львів.

 

   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.