УКР РУС  


 Головна > Публікації > Богослов'я  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 142 відвідувачів

Теги
Мазепа діаспора шляхи єднання постать у Церкві Археологія та реставрація Церква і медицина церква і суспільство Священний Синод УПЦ секти педагогіка УПЦ КП вибори Церква і політика Доброчинність іконопис Патріарх Алексій II українська християнська культура забобони Голодомор Церква і влада конфлікти Президент Віктор Ющенко молодь Приїзд Патріарха Кирила в Україну комуністи та Церква УГКЦ Вселенський Патріархат Католицька Церква Києво-Печерська Лавра Митрополит Володимир (Сабодан) краєзнавство церковна журналістика монастирі та храми України Ющенко автокефалія розкол в Україні церква та політика милосердя Предстоятелі Помісних Церков 1020-річчя Хрещення Русі


Рейтинг@Mail.ru


Молодий історик з великим майбутнім

  28 січня 2010


Протодиякон Олександр Монич

Молодий історик з великим майбутнім

У грудні 2009 року у Всеукраїнському державному видавництві «Карпати», що в місті Ужгород, побачила світ монографія «Православна Церква на Закарпатті у першій половині XX століття». Її автор - відомий молодий історик, директор Богословсько-історичного дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна), кандидат історичних наук, а від недавна і доктор філософії, доцент кафедри історії України УжНУ Юрій Васильович Данилець.

Книга була видана за сприяння Ужгородського національного університету, Державного архіву Закарпатської області та благословіння архієпископа Мукачівського і Ужгородського Феодора.

У церковному просторі краю ця праця була довгоочікувана і, з'явившись на світ, зайняла чільне місце у багатій не лише світській, але й церковній історіографії краю.

Основу монографії Юрія Данильця склала його наукова робота на здобуття ступеня кандидата історичних наук, яку він успішно захистив в стінах УжНУ в січні 2008 року. Відмітимо, що рецензентами книги стали відомі історики, доктори історичних наук Д.Д. Данилюк та нині вже покійний О.Д. Довганич. Передмову до книги написав кандидат історичних наук, доцент, декан історичного факультету УжНУ В. Фенич.

Книгу автор поділив на вступ, 4 тематичні розділи, які в свою чергу мають свої підрозділи, висновки, документи, перелік документів, список використаних джерел та літератури, аннотацію, географічний та іменний покажчик. Загальна бібліографія книги складає 453 положення, включаючи і джерела. Загальний обсяг книги склав 376 сторінок.

Монографія «Православна Церква на Закарпатті у першій половині XX століття» має за мету дати історико-аналітичну оцінку подіям, явищам та процесам, які мали місце в церковній історії нашого краю.

Потужна архівно-документальна джерельна база книги та сотні нововиявлених монастирських документів, про які йде мова, а також чимало особистих архівів монахів, настоятелів монастирів, єпископів, діяння яких описані в праці, робить це видання своєрідним скарбом для історії сьогоднішнього Православ'я на Закарпатті. Багато нововиявлених автором документів архівів СБУ в Закарпатській області та Державного архіву Закарпатської області, частина з яких вводиться вперше в науковий оббіг, допомагають глибоко і справедливо зазирнути в історію Православ'я на Закарпатті в описаний час. Цікавими і такими, що суттєво розширюють дослідний спектр книги, є матеріали періодики 1920-1930-х років.

Слід відзначити, що задум автора продовжити документальний опис історії Православної Церкви на Закарпатті власне з початку XX століття не випадковий. Адже історія Православної Церкви до Першої світової війни вже була написана нині покійним, відомим богословом і подвижником благочестя архімандритом Василієм (Проніним) (1911-1997). Тримаючи в руках обидві книги дивуєшся їхній спорідненості і своєрідній авторській симфонії. Можна сміло сказати, що книга Юрія Данильця достойно продовжила енциклопедичність і універсальність книги архімандрита Василія (Проніна).

Описуючи будь-то відродження Православ'я на початку XX століття, чи то формування структури Карпаторуської Православної Церкви (1920-1930) та інше, автор завжди користується методом загального бачення політичної та церковної картини і в цьому його великий плюс. Адже не завжди коріння навіть церковних процесів мали своє підґрунтя в Церкві. Часом вони сягали далеко за Її межі, а іноді взагалі були далекими від цього простору. Вчитуючись скрупульозно в рядки Православної церковної історії у першій половині XX століття, стає зрозумілим минуле Православ'я, а іноді і його сьогодення.

 

Головний принцип книги історика

Правда факту - ось головний принцип книги історика Юрія Данильця. Він сміло і неупереджено висвітлює історичне минуле Православної Церкви на Закарпатті. В історії все трапляється, однак за ширмою зовнішнього спектру подій молодий історик свідомо шукає причинно-наслідковий характер. І, знайшовши його, вже констатує звершений факт в історії Церкви.

Уроки минулого Православної Церкви завжди допомагають в сьогоденні. Цей принцип, ніби підсвідомо, проведений червоною ниткою через цілу книгу. І потрібно сказати, що він найбільше працює і оживає власне в достовірних джерелах та їх незаангажованому описі і об'єктивній оцінці.

Викладення історії Православної Церкви на Закарпатті у першій половині XX століття у авторстві Юрія Данильця залишає глибоке враження і переконує, що ця робота є прозорою і достовірною.

Окремий підзаголовок книги «Документи» дозволяє нам реально відкрити перед собою величезну цікаву історію нашого церковного минулого. Цю книгу робить просто унікальною не лише цифрова фотозйомка документів, але й іхні переклади. За що автору окреме спасибі.

Незважаючи на те, що, на перший погляд, автор захопив невеликий відрізок історичного часу, вражає бурхливість і швидкість подій, які мали місце в Православній Церкві на Закарпатті. Долі великої плеяди світлих і відомих церковних діячів світового Православ'я переплетені з нашим регіоном. Кожен із них залишив свій відбиток на формування релігійної думки та церковного життя тут. Достатньо згадати таких архіпастирів, подвижників благочестя, філософів і вчених як: митрополит Євлогій (Георгієвський), митрополит Веніамін (Федченков), митрополит Дорофей (Філіп), архієпископ Аверкій (Таушев), нині вже святих, святителя Іоанна (Максимовича), преподобного Іустина (Поповича), преподобного Алексія (Кабалюка), преподобного Іова (Кундрю) та інших. Цей перелік можна продовжити... Їхня діяльність завдяки цій книзі сьогодні виходить з своєрідного архівного підпілля і стає надбанням історії Православ'я на Закарпатті.

Величезний фотоматеріал допомагає нам відкривати перед собою Православ'я не лише у буквах, але й у обличчях. Рідкісні фотографії, так само, як і матеріали, вперше буде бачити читацький загал. Прізвища багатьох подвижників благочестя, митрополитів та патріархів про яких ми іноді лише чули, в книзі можна і побачити.

Звичайно в таких масштабних і спектральних наукових працях не буває і без певних огріхів. Однак неточності, які трапляються в книзі, носять більше стилістичний, орфографічний і рідко богословський характер. Окремі анотації в кінці глав і розділів іноді звучать сміливо й для «консервативного» читача незрозуміло, однак це авторська думка і вона, що головне, взята не з повітря, а базується на конкретних документах і фактах історії.

Отже, Православ'я на Закарпатті отримало ще одного молодого літописця, з чим ми його і вітаємо. Зауважимо, що Юрій Данилець написав уже кілька книг з історії православних монастирів нашого краю і є автором понад сотні наукових публікацій в провідних журналах України та періодиці краю.

Як велика і просто титанічна, узагальнююча праця книга Ю. Данильця «Православна Церква на Закарпатті у першій половині XX століття», яка відобразила майже всі аспекти в історії Православної Церкви в згадуваний період, заслуговує свого признання і приречена на успіх.

Нехай Господь і надалі допомагає цьому молодому історику і ентузіасту своєї справи у всіх його наукових починаннях і задумах і покриває його Своїм благословенням.

 

Кандидат Богослов'я МДА, вчений секретар Богословсько-історичного дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна), протодиякон Олександр Монич

 

Автор: Протодиякон Олександр Монич