УКР РУС  


 Головна > Публікації > Доповіді та промови  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 66 відвідувачів

Теги
Ющенко Патріарх Алексій II шляхи єднання педагогіка Предстоятелі Помісних Церков українська християнська культура іконопис Церква і медицина Католицька Церква комуністи та Церква постать у Церкві Церква і політика Археологія та реставрація вибори монастирі та храми України Мазепа Президент Віктор Ющенко Доброчинність церква і суспільство конфлікти розкол в Україні Церква і влада Приїзд Патріарха Кирила в Україну УПЦ КП 1020-річчя Хрещення Русі Митрополит Володимир (Сабодан) молодь церковна журналістика автокефалія УГКЦ забобони краєзнавство церква та політика Священний Синод УПЦ Києво-Печерська Лавра Вселенський Патріархат Голодомор милосердя діаспора секти


Рейтинг@Mail.ru


Оформлення на роботу працівників релігійних організацій на прикладі православної парафії

  20 лютого 2007


Золотухін Олександр

Опубліковано в журналі «Довідник кадровика», № 1/2007, сс. 9-14.

На перший погляд може видатися, що кадрових питань в релігійних організаціях (Церкві) не існує, оскільки вони є утвореннями позасвітськими (не пов'язаними з матеріальним світом). Однак це не так.

Церква через свої організації, з яких вона складається, нарівні з іншими організаціями підлягає нормативно-правовому регулюванню законодавством країни її розташування.

Основним законодавчим актом, який регулює діяльність релігійних (церковних) організацій в Україні, є Закон України від «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23 квітня 1991 року № 987-ХІІ (далі - Закон № 987). У статті 13 цього Закону вказано, що релігійна організація визнається юридичною особою з моменту реєстрації її статуту (положення) та має права і обов'язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення). Отже, такі організації повинні мати власний обслуговуючий персонал. А якщо є персонал, то неодмінно виникають кадрові питання.

Основні відомості про види релігійних організацій

До релігійних організацій, відповідно до статті 7 Закону № 987, належать релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об'єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об'єднання представляють центри (управління).

Для різних конфесій існують свої назви релігійних організацій. Наприклад, православна релігійна громада називається парафією, релігійне управління - єпархією, релігійний центр - патріархією (митрополією).

Слід зазначити, що кожна з названих організацій є самостійною юридичною особою. Щоправда, у статутах релігійних організацій зазначається про їх приналежність до релігійного об'єднання та місце в організаційній структурі такого об'єднання (ст. 12 Закону № 987). Причому релігійна громада (парафія) у канонічних та організаційних питаннях звичайно  підлегла релігійному управлінню (єпархії) та релігійному центру (патріархії, митрополії), про що має бути зазначено в її статуті. Держава визнає право парафії на таку підлеглість (ст. 8 Закону № 987).

Оскільки найчисленнішими серед релігійних організацій є релігійні громади (у православ'ї - парафії), саме вони розглядатимуться в контексті статті*.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*ДОВІДКА

За даними Державного департаменту України у справах релігій, в Україні станом на 1 січня 2006 року зареєстровано 30 507 релігійних організацій, з них 29 262 - релігійні громади, тобто, 96 % від загальної кількості. Православні парафії різних конфесій становлять 15 770 (54 % від загальної кількості релігійних громад).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Кадровий склад (штат) православної парафії

Діяльність парафії умовно можна розділити на богослужбову та господарську.

Богослужбова діяльність полягає у проведенні богослужінь. Богослужіння проводять священнослужителі та церковнослужителі, які становлять причет церковний (клір). До священнослужителів належать священики та диякони (вищі щаблі церковного причету). Іподиякони, псаломники, читці, регент, півчі, вівтарник тощо належать до церковнослужителів (нижчі щаблі церковного причету).

Господарська діяльність спрямовується на утримання парафії, храму. Здійснюється ця діяльність адміністрацією та, власне, працівниками. До адміністрації належать члени парафіяльної ради - голова (як правило, церковний староста або настоятель - священик, котрий призначається єпархіальним архієреєм для управління кліром та життям парафії), його помічник та скарбник (головний бухгалтер). Ці посади є виборними.

Працівники безпосередньо виконують роботи щодо утримання парафії. До них належать сторож, бухгалтер, касир та інші (див. схему 1).

Згідно зі статтею 7 Закону № 987 релігійні організації в Україні діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно зі своїми статутами (положеннями). Особливості регулювання трудових правовідносин у релігійних організаціях регламентуються статтями 25 та  26 Закону № 987, якими передбачено таке:

- релігійна організація має право приймати на роботу громадян;

- умови праці встановлюються за угодою між релігійною організацією та працівником і визначаються трудовим договором, який укладається в письмовій формі;

- релігійна організація зобов'язана в установленому порядку зареєструвати трудовий договір;

- в установленому порядку реєструються документи, що визначають умови оплати праці священнослужителів, церковнослужителів та осіб, які працюють у релігійній організації на виборних посадах;

- громадяни, які працюють у релігійній організації за трудовим договором, можуть бути членами профспілки;

- на громадян, які працюють у релігійних організаціях та на створених ними підприємствах, у добродійних закладах на умовах трудового договору, поширюється дія законодавства про працю, загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оподаткування.

Окремо стоять священнослужителі, церковнослужителі, працівники на виборних посадах та працівники, прийняті за трудовим договором. Окрім того, священнослужителі, церковнослужителі та працівники на виборних посадах протиставляються працівникам, прийнятим за трудовим договором.

У статті 25 Закону № 987 йдеться про реєстрацію трудового договору в установленому порядку. Проте слід зазначити, що такого установленого порядку стосовно релігійних організацій не існує, тому якоїсь особливої реєстрації трудові договори не потребують. Відповідно, не потребують реєстрації також документи, що визначають умови оплати праці священнослужителів, церковнослужителів і осіб, які працюють у релігійній організації на виборних посадах.

Оформлення священнослужителів і церковнослужителів

Як правило, у статутах парафій зазначається, що священнослужителі не є найманими працівниками, тобто оформляються не на підставі трудових договорів. Відповідно до Закону № 987 трудове законодавство на взаємовідносини священнослужителів з парафіями не поширюється. А відтак на священнослужителів не ведуться трудові книжки, не оформляються кадрові документи (особові справи, карточки тощо), на них не ведеться табель обліку робочого часу і не поширюються передбачені трудовим законодавством соціальні гарантії, зокрема право на відпустку.

У статутах парафій звичайно зазначається, що священнослужителі призначаються, переміщуються та звільняються зі своїх місць єпархіальним архієреєм. З позиції цивільних правовідносин єпархіальний архієрей виступає керівником єпархії. А парафії у канонічних та організаційних питаннях підлеглі єпархії (ст. 8 Закону № 987).

Призначення священнослужителів оформлюється указом, який складають у двох примірниках у довільній формі. Один із них залишається у справах єпархії, а другий передається парафії. В указі зазначають дату, з якої священнослужитель повинен стати до виконання своїх обов'язків. На кожного священнослужителя в єпархії ведеться особова справа, в якій зазначаються всі його службові переміщення (призначення, переміщення, звільнення тощо).

На підставі указу єпархіального архієрея священнослужитель зараховується в штат парафії. Додаткові документи в парафії складати не обов'язково.

Правовий статус священнослужителя в парафії визначається церковним правом. При цьому функції священнослужителів полягають насамперед у служінні Богу. Тому некоректно говорити, що вони працюють. Вони служать, а парафія їх утримує.

Утримання виплачується від часу зарахування в штат по час звільнення. При цьому обліковується не робочий час, а час перебування на утриманні. Якщо священнослужителеві указом єпархіального архієрея буде надана відпустка, то, за умови, що інше не передбачено статутом чи рішенням парафіяльних зборів, йому буде виплачена сума утримання в загальному порядку, оскільки він і далі перебуває у штаті парафії.

Усе вищезазначене щодо священнослужителів повною мірою стосується й церковнослужителів.

Як виняток, оформлення церковнослужителів можливе на підставі цивільно-правових договорів, наприклад договору на виконання послуг церковнослужителя. Тоді відповідний указ єпархіального архієрея слід розглядати як розпорядчий документ, на підставі якого парафія укладає чи розриває договір (про що слід вказати в указі).

У такому договорі, серед іншого, повинні міститися положення про дотримання церковнослужителем церковних канонів, можливість укладення та розірвання договору на підставі указу єпархіального архієрея, обов'язки та права церковнослужителя і парафії тощо.

Такі самі договори можуть бути укладені також і з священнослужителями. Якщо з церковнослужителем чи з священнослужителем укладено договір на виконання послуг, то періодично, як правило щомісяця, мають бути оформлені акти приймання-передання наданих послуг, котрі й будуть підставами для оплати послуг.

Конфлікти, які виникають у процесі виконання таких договорів, можуть бути предметом розгляду у районному (міському) суді, на відміну від конфліктів за договорами, що укладаються лише на підставі норм церковного права.

Оформлення членів парафіяльної ради

Вищим органом управління парафії є парафіяльні збори, склад яких зазначається у статуті парафії. Для оперативного управління парафією, як правило на три роки, збори обирають парафіяльну раду у складі голови, його помічника та скарбника (головного бухгалтера). Рішення зборів оформляється протоколом, який затверджує єпархіальний архієрей. Затвердження відбувається шляхом видання відповідного указу. При цьому на членів парафіяльної ради трудове законодавство не поширюється. Їхні повноваження, права та обов'язки випливають з факту їх обрання та статуту парафії. Якщо ж статутом чи рішенням парафіяльних зборів буде передбачено виплату утримання названим працівникам, вони його отримуватимуть в такому самому порядку, як священнослужителі та церковнослужителі. При цьому датою зарахування в штат слід вважати дату, зазначену в протоколі зборів чи указі єпархіального архієрея.

На практиці члени парафіяльної ради досить часто додатково оформляються за трудовими договорами. У такому разі на них поширюються норми трудового законодавства. Однак для оформлення членів парафіяльної ради за трудовими договорами у статуті чи оформленому протоколом рішенні парафіяльних зборів слід зазначати, що такі-то працівники приймаються шляхом оформлення строкового трудового договору, з поширенням на них норм трудового законодавства. Без наявності таких підстав укладені трудові договори вважатимуться недійсними.

Розглянемо ситуацію, коли головою парафіяльної ради обрано (чи призначено указом єпархіального архієрея) настоятеля парафії - священика, котрий управляє кліром та життям парафії. У такому разі настоятель (священик) виконує (суміщає) в парафії дві функції - священика і керівника (відповідно до цивільних правовідносин голова парафіяльної ради є керівником парафії - релігійної організації, яка має статус юридичної особи). Тому як священик (настоятель) він оформлюється указом єпархіального архієрея, а як керівник - протоколом зборів чи указом єпархіального архієрея. Причому як керівник він може працювати за трудовим договором і на нього поширюватиметься дія трудового законодавства.

Оформлення працівників, прийнятих на умовах трудового договору

Щодо працівників, прийнятих на умовах трудового договору, статтями 25, 26 Закону № 987 встановлено, що:

- трудовий договір з ними укладається у письмовій формі;

- такий договір реєструється в установленому порядку;

- працівники можуть бути членами профспілки;

- на працівників поширюється дія законодавства про працю.

Поширення дії законодавства про працю означає, що працівник повинен підкорятися внутрішньому трудовому розпорядку; йому виплачується заробітна плата, яка повинна бути не меншою законодавчо встановленого мінімального розміру; працівник має право на відпустку у розмірі, не меншому встановленої тривалості; тривалість його робочого часу не повинна перевищувати встановленої норми годин тощо.

Оформлення працівників проводиться у два етапи:

- укладається письмовий трудовий договір (шляхом його підписання працівником та головою парафіяльної ради). Такий трудовий договір не містить якихось специфічних особливостей і складається у загальновстановленому порядку (додаток 1).

- видається наказ (розпорядження) про прийняття на роботу (додаток 2).

На працівників в установленому порядку ведеться трудова книжка, а кількість відпрацьованого часу реєструється в табелях обліку робочого часу. При прийнятті на роботу запис у трудовій книжці роблять у загальновстановленому порядку (додаток 3).

Золотухін Олександр,
консультант з бухгалтерського обліку і оподаткування, м. Полтава

Додаток 1

ТРУДОВИЙ ДОГОВІР № 12

м. Полтава

12 грудня 2006 року

 

Релігійна громада Всіхсвятської церкви УПЦ м. Полтави (далі - Громада), в особі голови парафіяльної ради Бойка А. П., що діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та

Паніна Ольга Петрівна (далі - Працівник), з іншої сторони (далі - Сторони), уклали цей Договір про таке:

 

 Працівник приймається на передбачену штатним розписом Громади посаду бухгалтера.

 

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Згідно з цим Договором Працівник зобов'язаний самостійно виконувати доручену йому роботу відповідно до умов цього Договору, дотримуватися Правил внутрішнього трудового розпорядку, а Громада зобов'язується виплачувати заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання Працівником своїх трудових обов'язків.

1.2. Цей Договір є безстроковим трудовим договором. На підставі цього Договору виникають трудові правовідносини між Працівником і Громадою.

1.3. Працівник підпорядковується безпосередньо Голові в межах, визначених чинним законодавством України, локальними нормативними актами Громади та цим Договором.

 

2. ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН

2.1. Громада зобов'язана:

2.1.1. Створити Працівникові всі необхідні умови для належного виконання ним своїх обов'язків.

2.1.2. Ознайомити Працівника з Правилами внутрішнього трудового розпорядку.

2.1.3. Своєчасно та в повному обсязі виплачувати суми заробітної плати Працівникові  відповідно до цього Договору;

2.1.4. Виконувати інші приписи, передбачені трудовим законодавством.

 

2.2. Працівник зобов'язаний:

2.2.1. Особисто виконувати доручену йому роботу згідно з належним чином затвердженою посадовою інструкцією та умовами цього Договору.

2.2.2. Точно і своєчасно виконувати всі доручення та розпорядження голови Громади.

2.2.3. Дотримуватися Правил внутрішнього трудового розпорядку.

2.2.4. Дотримуватися конфіденційності умов цього Договору, не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію Громади;

2.2.5 Виконувати інші приписи, передбачені трудовим законодавством.

 

3. ОПЛАТА ПРАЦІ

3.1. За виконання обов'язків, передбачених цим Договором, Працівникові щомісячно нараховується заробітна плата (оклад) у розмірі 700 грн.

3.2. При збільшенні розміру мінімальної заробітної плати у пропорційному розмірі збільшується заробітна плата (оклад) Працівника, зазначена у п. 3.1.

 

4. РОБОЧИЙ ЧАС ТА ЧАС ВІДПОЧИНКУ

4.1. Працівник під час здійснення своїх трудових функцій зобов'язаний дотримуватися Правил внутрішнього трудового розпорядку Громади, в яких визначено час початку та закінчення роботи, час відпочинку тощо.

4.2. В окремих випадках Працівник може залучатися до надурочних робіт, а також до робіт у святкові та вихідні дні у порядку та з компенсаціями, передбаченими законодавством.

4.3. Працівникові надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 24 (двадцять чотири) календарних дні. Відпустка Працівникові надається відповідно до графіка відпусток та на умовах, передбачених чинним законодавством України.

 

5. ІНШІ УМОВИ ДОГОВОРУ

5.1. Договір набирає чинності з моменту його підписання.

5.2. Цей Договір є підставою для видання наказу про прийняття на роботу Працівника.

5.3. У випадку невиконання чи неналежного виконання умов цього Договору винна Сторона несе відповідальність, передбачену чинним законодавством України.

5.4. Цей Договір може бути доповнений або змінений у порядку, визначеному чинним законодавством України за взаємною згодою сторін.

5.5. У випадках, не врегульованих цим Договором, Сторони керуються чинним трудовим законодавством України.

5.6. Цей Договір складено українською мовою в двох примірниках - по одному для кожної сторони, - які мають однакову юридичну силу.

 

6. АДРЕСИ ТА ПІДПИСИ СТОРІН

_____________________________________   ________________________________________

_____________________________________   ________________________________________

_____________________________________   ________________________________________

 

 

Додаток 2

Релігійна громада Всіхсвятської церкви УПЦ

НАКАЗ

 

12.12.2006                             м. Полтава                                                                                      № 15-к

 

Про прийняття на роботу

Паніної О. П.

ПАНІНУ Ольгу Петрівну прийняти з 12 грудня 2006 року на постійну роботу бухгалтером з окладом 700 грн.

Підстава: трудовий договір № 12 від 12.12.2006.

 

Голова парафіяльної ради       Бойко                                          А. П. Бойко

 

З наказом ознайомлена

12.12.2006                                     Паніна

 

Додаток 3

ВІДОМОСТІ ПРО РОБОТУ

№ запису

Дата

Відомості про прийом на роботу, переведення на іншу роботу і звільнення (із зазначенням причин і посиланням на статтю, пункт закону)

На підставі чого внесено запис (документ, його дата і номер)

Число

Місяць

Рік

Релігійна громада Всіхсвятської церкви УПЦ

м.Полтави

17

12

12

2006

Прийнято на посаду бухгалтера

Наказ № 15-к

Від 12.12.2006

   
Схема 1. Діяльність православної парафії. Натисніть на зображенні, щоб збільшити

Схема 1. Діяльність православної парафії. Натисніть на зображенні, щоб збільшити