УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 124 відвідувачів

Теги
Приїзд Патріарха Кирила в Україну педагогіка церква та політика Церква і медицина церква і суспільство шляхи єднання Археологія та реставрація діаспора монастирі та храми України милосердя 1020-річчя Хрещення Русі Католицька Церква забобони краєзнавство Президент Віктор Ющенко церковна журналістика розкол в Україні Митрополит Володимир (Сабодан) Предстоятелі Помісних Церков Ющенко Патріарх Алексій II Мазепа конфлікти постать у Церкві Церква і політика молодь Голодомор іконопис секти вибори Вселенський Патріархат Священний Синод УПЦ УГКЦ комуністи та Церква Доброчинність Києво-Печерська Лавра українська християнська культура автокефалія УПЦ КП Церква і влада


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. Книга Світлани Кагамлик допоможе суспільству усвідомити місце Києво-Печерської Лаври в житті різних народів християнського світу

Не дивлячись на те, що книга була написана світським науковцем, автору вдалося не лише розповісти про життя та діяльність монастиря в різні періоди історії, але й передати дух і настрої, з якими насельники несли свій чернечий послух у цих стародавніх стінах. Робота над дослідженням тривала декілька років - авторці допомагали видатні вітчизняні науковці, провідні співробітники музеїв столиці, в яких збереглося хоч щось пов'язане з обителлю; не обійшлася вона і без консультацій насельників Києво-Печерської Лаври та викладачів Київської духовної академії. Результатом тривалої наполегливої праці цілого колективу дослідників історичної спадщини став фоліант історика, архівіста, кандидата історичних наук Світлани Кагамлик. Презентація книги відбулася у вівторок, 7 лютого, в приміщенні Національної спілки письменників України.

Ця визначна подія в українській історіографії зібрала в конференц-залі столичного письменницького центру літераторів, журналістів, науковців, представників традиційних християнських конфесій, викладачів і студентів столичних вузів, а також співробітників церковних ЗМІ та студентів Київської духовної академії.

Аналізуючи творчий доробок Світлани Кагамлик, учасники зустрічі дійшли одностайної думки, що цю монографію можна назвати другою в рейтингу кращих робіт, присвячених історії Києво-Печерської Лаври, після наукової праці настоятельки Одеського Свято-Михайлівського жіночого монастиря ігумені Серафими (Шевчук). Професор Київської духовної академії УПЦ КП Дмитро Степовик навіть констатував, що матушці Серафимі вдалося задати тон, у якому треба робити подібні дослідження, а Світлана Кагамлик лише вдало продовжила цю справу.

Редакторський колектив провів фундаментальний аналіз цінних історичних документів - для цього авторам довелося довго працювати в українських і російських архівних фондах, а також у монастирських бібліотеках. Все це у поєднанні з консультаціями та порадами лаврських насельників допомогло відтворити цілісну картину духовного життя, а також церковно-релігійної, просвітницької та видавничої діяльності Успенської Києво-Печерської Лаври в період «золотого віку» (XVII-XVIII ст.). Все це, на думку дослідників, допоможе сучасному суспільству усвідомити місце обителі в житті українського та інших народів християнського світу.

Увазі читача представлені унікальні сторінки біографій понад 300 видатних церковних і суспільно-політичних діячів, доля яких так чи інакше пов'язана з монастирем. Це постриженики Лаври, яким довелося здійснювати своє пастирське та місіонерське служіння в різних регіонах нашої Батьківщини та за її межами; є тут відомості про насельників Лаври, які виконували свої чернечі обітниці в цьому святому місці, розповідається також про інших осіб, які, займаючи різні посади в суспільному житті, намагалися примножувати славу стародавньої обителі.

Книга детально розповідає про культурно-національне відродження Києва на початку XVII століття. До речі, саме в цей період відновлюється Київська Митрополія, на території Києво-Печерської Лаври створюється друкарня - перші книги у ній були видані під впливом насельників обителі. Трудами тих, хто розпочав своє служіння суспільству в стінах святої Лаври, у Києві була започаткована Братська школа, яка згодом перетворилася на перший у Східній Європі вищий православний навчальний заклад - Києво-Могилянську академію. Все це стало наслідком культурно-освітнього руху прогресивних кіл тогочасного суспільства, центром якого була Києво-Печерська Лавра. Достатньо лише сказати, що ідейним натхненником організації в Києві лаврської друкарні, церковного братства і школи при ньому став архімандрит монастиря Єлисей (Плетенецький). Становлення Києво-Могилянської академії також відбулося завдяки титанічній праці лаврських ченців - п'ятнадцять насельників Лаври у священному сані викладали в академії у XVIII столітті.

«Я думаю, що ця книга, написана, скажімо, в період тоталітарного режиму, змогла б врятувати багато святинь від плюндрування, а тисячі священнослужителів і мирян від розстрілу, - говорить автор монографії Світлана Кагамлик. - У книзі немає художнього домислу, тут тільки історичні факти, які свідчать про визначну роль, яку відіграла Лавра у суспільстві. Працюючи над книгою, я знайшла багато контраргументів думкам про те, що ченці - це регресивна частина суспільства. Навпаки, це люди, яким попри все вдалося створити те, чого, мабуть, вже ніхто ніколи не створить - подарувати мільйонам віруючих Києво-Печерську Лавру. Я думаю, якби тоді репресивні органи фундаментально ознайомилися з діяльністю обителі та життям її насельників, не було б страшних кривавих сторінок нашої історії».

Учасники заходу одностайно погодилися с тим, що Києво-Печерська Лавра і до сьогодні гідно зберігає стародавні традиції. Тоді багато освічених осіб, які гуртувалися при монастирі, та їхня різнобічна просвітницька діяльність у тісному контакті з Київською академією робили колиску українського Православ'я  не тільки впливовим релігійним, але й національним науково-освітнім осередком. Ним Лавра є і в наш час. Вони також зазначили, що зроблять все можливе, аби монографія «Києво-Печерська Лавра: світ православної духовності і культури XVII-XVIII століття» посіла гідне місце на книжкових полицях провідних вітчизняних вузів і бібліотек як безцінна скарбниця унікальних традицій і звичаїв наших предків.

Олександр Андрущенко