УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 119 відвідувачів

Теги
діаспора Предстоятелі Помісних Церков забобони УГКЦ церковна журналістика автокефалія Мазепа Митрополит Володимир (Сабодан) шляхи єднання монастирі та храми України милосердя церква та політика Католицька Церква Археологія та реставрація Голодомор краєзнавство конфлікти педагогіка Церква і політика Патріарх Алексій II Ющенко Києво-Печерська Лавра Церква і влада церква і суспільство українська християнська культура Президент Віктор Ющенко Священний Синод УПЦ 1020-річчя Хрещення Русі Приїзд Патріарха Кирила в Україну Церква і медицина постать у Церкві комуністи та Церква розкол в Україні молодь Доброчинність вибори секти іконопис УПЦ КП Вселенський Патріархат


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. Усі дерев’яні церкви України – в одному фотоальбомі

У четвер, 21 вересня, у читальному залі наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені Данила Заболотного видавництво «Балтія-Друк» презентувало мистецький фотоальбом заслуженого працівника культури України, лауреата Державної премії України в галузі архітектури Віктора Васильовича Вечерського «Українська дерев'яна архітектура». На заході були присутні провідні вітчизняні фахівці з історії, мистецтвознавства та архітектури. Зокрема Михайло Сопілка, Михайло Дєхтярьов (Київський національно-мистецький центр), Володимир Константинов, Богдан Колосок  (Центр пам'яткознавства НАН України), архітектор Володимир Тимофєєнко, а також співробітники багатьох бібліотек, наукових установ столиці, громадські та культурні діячі, журналісти вітчизняних ЗМІ (радіо «Свобода», ТРК «Київ», «Хрещатик», «Україна Молода») та численні шанувальники мистецтва.

Видання «Українська дерев'яна архітектура» знайомить читачів із шедеврами національного дерев'яного зодчества, видатними пам'ятками храмових споруд, що збереглися до наших днів.

Презентація фотоальбому розпочалася з виступу його автора Василя Вечерського. Він зазначив, що готуючи видання до друку, ставив собі завданням показати всі типологічні групи дерев'яних споруд і при цьому представити всі регіони України. Автор коротко розповів про процес підготовки праці та труднощі на цьому шляху. Зокрема, багато пам'яток дерев'яної архітектури знаходяться в аварійному стані. Безліч із них зберігаються неналежним чином, що призводить до поступової їх руйнації. Тому, за словами Василя Вечерського, лише 70% із запланованих пам'яток архітектури було сфотографовано і розміщено у фотоальбомі. Решта з них не відповідає первісному своєму виду і тому не ввійшли до збірки.

В Україні налічується 14 шкіл храмової дерев'яної архітектури, і кожна з них унікальна за своїм інтер'єром, красою та художньою довершеністю. Як відзначили учасники заходу, більшість старовинних дерев'яних храмів збереглися за річкою Збруч. Але зараз спостерігається тенденція руйнації цих національних скарбів. Як сказав відомий мистецтвознавець, один із авторів фотоальбому Володимир Тимофеєнко, зараз ми часто чуємо в новинах, що то в одному, то в іншому місці згорів дерев'яний храм - пам'ятка архітектури. Така швидка руйнація архітектурних шедеврів призводить до того, що вчені навіть не встигають детально їх дослідити. Тому, на думку Володимира Тимофеєнка, видання фотоальбому Віктора Вечерського «Українська дерев'яна архітектура» є досить своєчасним.

На думку багатьох учасників заходу, зараз в Україні дерев'яну архітектуру трохи призабули і під час будівництва віддають перевагу залізобетонним конструкціям. Але в країнах Європи, Америки та в Японії до дерева ставляться досить шанобливо. Його й дотепер часто використовують як будівельний матеріал, який після старанної обробки є досить міцним і довговічним. У вищезгаданих країнах також докладають багато зусиль до справи збереження старовинних дерев'яних храмів. Зокрема в Японії кожні 20 років їх розбирають, деталі старанно обробляють спеціальними речовинами і тоді споруду знову ставлять на попереднє місце.

Видавництво «Балтія-Друк» впродовж десяти років широко відоме на видавничому ринку завдяки чудовим альбомам та ілюстративним путівникам. Книжки, що виходять із творчої майстерні видавництва, охоплюють широке коло тем, таких як багатство української природи, розмаїття церковної та світської архітектурної спадщини, перлини живопису і традиції українського народу. Мистецький фотоальбом «Українська дерев'яна архітектура» є одним із найкращих проектів видавництва. Йому притаманний вишуканий дизайн, сучасне оформлення та висока якість поліграфії. Фотографії для альбому виконані досвідченими київськими майстрами В. Хмарою, Ю. Бусленком та М. Ференцевим. Альбом зроблений у твердій палітурці і налічує 64 сторінки.

Фотоальбом вийшов друком всього в 1000 примірників. Проте, як повідомив Віктор Вечерський, збірка є лише першою спробою показати красу та велич старовинних дерев'яних храмів України. Зараз у процесі розробки перебуває більша за обсягом книга, в яку ввійдуть фотографії храмів з попередньої книги, а також додадуться нові шедеври українського дерев'яного зодчества.

Віталій Разіцький

Фото автора