УКР РУС  


 Головна > Українські новини > > По регіонах > СНД  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 66 відвідувачів

Теги
розкол в Україні конфлікти Мазепа церква та політика церква і суспільство автокефалія іконопис молодь секти Києво-Печерська Лавра Католицька Церква педагогіка Церква і медицина комуністи та Церква діаспора Приїзд Патріарха Кирила в Україну 1020-річчя Хрещення Русі шляхи єднання Патріарх Алексій II Предстоятелі Помісних Церков Церква і політика УГКЦ краєзнавство Доброчинність Митрополит Володимир (Сабодан) вибори забобони монастирі та храми України Ющенко Вселенський Патріархат церковна журналістика Археологія та реставрація Голодомор Президент Віктор Ющенко українська християнська культура постать у Церкві милосердя УПЦ КП Священний Синод УПЦ Церква і влада


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ-СТАМБУЛ. Конференція «Orientale Lumen» зібрала богословів з різних Церков, небайдужих до питань міжхристиянського діалогу

  14 травня 20077-11 травня в Стамбулі, колишньому Константинополі, відбулася друга екуменічна конференція «Orientale Lumen Euro East», яка зібрала православних, греко-католиків та римо-католиків з різних країн світу. Організатор конференції - товариство святого Іоанна Златоуста - вже десятий рік проводить подібні неформальні екуменічні зустрічі в різних частинах світу. Тема теперішньої конференції - богослужбова практика Східних Церков.

Серед учасників конференції - один з найвідоміших у світі сучасних православних богословів митрополит Каллістос Уер (Оксфорд, Великобританія, Константинопольський патріархат), видатний дослідник літургії східних Церков професор архімандрит Роберт Тафт (Папський Східний інститут, Рим), дослідник літургії орієнтальних Церков професор Габріела Уінклер (Тюбінгенський університет, Німеччина), професор інституту Східних християнських студій університету Святого Павла протоієрей Петро Галадза (Канада) та інші. З благословення Блаженнішого Митрополита Володимира в конференції взяв участь головний редактор порталу «Православіє в Україні» священик Андрій Дудченко.

У день відкриття конференції її учасників привітав Святіший Вселенський Патріарх Варфоломій. У вітальному слові він наголосив на важливості подібних зустрічей та зазначив, що тема літургії надзвичайно важлива для розуміння того, що є Церква, та для подальшого розвитку діалогу між різними Церквами.

Організатор конференцій «Орієнтале Люмен» пан Джек Фігель (США) зазначив, що під час цих конференцій передбачається три важливих роду діяльності: по-перше, молитовні служби, однак, без інтеркомуніону (сумісного причастя православних та католицьких учасників), по-друге, інтелектуальні доповіді, по-третє, вільне спілкування учасників у дружній атмосфері.

Наступного дня, у вівторок, учасники конференції відвідали один з Принцевих островів у Мармуровому морі, де розташована відома грецька богословська школа Халкі, закрита дотепер за вказівкою турецького уряду. У приміщенні цієї школи відбулися перші пленарні засідання. Митрополит Каллістос Уєр представив доповідь про розуміння першості в Західній та Східній Церквах. Він наголосив на існуванні трьох рівнів першості. Перший рівень - це першість єпископа, що несе служіння управління в дорученій йому єпархії, другий - це першість патріарха як голови Помісної Церкви, третій рівень першості - це першість серед предстоятелів Помісних Церков. Після розділення Західної та Східної Церков цей третій рівень першості від Римського єпископа перейшов до єпископа Константинополя як найвпливовішого центру східного православ'я. У дискусії після доповідей владиці Каллістосу було поставлено питання, як поминати римського єпископа, що матиме вселенську першість у разі об'єднання Церков. Владика відповів, що вирішенням цього питання є грецька традиція літургічних поминань, де на богослужінні священик проголошує ім'я лише свого єпархіального архієрея, єпископи - предстоятеля Помісної Церкви, а предстоятель, у свою чергу - предстоятелей всіх інших помісних Церков. До того ж, наприклад, у монастирі на острові Патмос, ставропігії Вселенського патріарха, членом якого є митрополит Каллістос, свого предстоятеля поминають як архієпископа Константинополя, а не як Патріарха.

Професор архімандрит Роберт Тафт розповів про участь віруючих у константинопольському богослужінні за часів Візантії. В Константинополі богослужіння було насправді «публічною справою», з багатьма процесіями вулицями міста, які було запроваджено святителем Іоанном Златоустом. Люди збиралися до церкви не тільки заради служби, але й щоб зустріти один одного, дізнатися про новини, послухати блискучого оратора та навіть, що стосується жінок, показати іншим свої прикраси та вбрання. Щоб залучити людей до церкви, треба не тільки відправляти служби, але й знову, як у давнину, робити церкву місцем публічних зустрічей.

Священик Андрій Дудченко розповів про розвиток богослужіння на Русі з Константинополя з найдавніших часів до сучасності. Богослужіння на Русі розвивалося відповідно до Візантійського, і всі зміни спочатку були впроваджені у греків, а потім перенесені на Русь, але завдяки більшої консервативності русів (а також сучасних українців і росіян) деякі інновації, від яких греки згодом відмовилися, збереглися у слов'янському богослужінні. Доповідач запропонував взяти приклад з сучасного грецького типікону для вирішення літургічних проблем.

У середу, 9 травня, з ранку було відправлено Греко-католицьку Божественну літургію в католицькій церкві святого Антонія на вулиці Істікляль в центрі європейської частини Стамбула (район Бейоглу). На літургії був присутній глава Української Греко-Католицької Церкви кардинал Любомир Гузар. Літургію співлужили єпископи Джон Майкл Ботьян (Румуньска Греко-Католицька діоцезія США), Мілан Сашик (Мукачівська Греко-Католицька діоцезія), Гліб Лончина (УГКЦ, Львів), Флорентин Кріхолмеану (Греко-Католицька Церква Румунії).

Професор Габріела Уінклер представила свою монографію з анафори святителя Василія Великого (німецькою мовою) та порівняла різні версії «Sanctus'y» цієї анафори в візантійських та вірменських рукописах. Отець Петро Галадза розповів про два православних та два греко-католицьких служебника 16-17 сторіч. Він також зазначив про проблему, актуальну для греко-католицьких парафій Канади, де поширюються брошури для літургійного співу віруючих, у яких трапляються помилки, що ведуть до викривлення сенсу богослужбових текстів. Професор Річард Снайдер (Йоркський університет, Торонто, та Свято-Володимирська семінарія, Нью-Йорк), дослідник православної іконології, за допомогою слайдів розкрив богословські принципи, втілені в деяких візантійських іконах, зокрема у різних версіях зображення Зішестя до аду та у циклі мозаїк та розписів Константинопольської церкви Хора.

Голова Української Греко-Католицької Церкви архієпископ Любомир Гузар у вітальному слові зазначив на важливості подібного неформального діалогу в атмосфері відкритості. Він також запропонував провести одну із наступних зустрічей «Орієнтале люмен» в Україні.

У дискусії, що мала місце після пленарних доповідей, учасники конференції обговорили проблему катехизації та виховання віруючих.

У четвер, 10 травня, учасники конференції зібралися з ранку на православну літургію у монастирі Валуклі, яку служив митрополит Каллістос Уер, а співали всі присутні. Після літургії пішли до святого джерела, яке існує в монастирі з давніх-давен. На цвинтарі цього монастиря поховано багатьох Константинопольських патріархів. Учасники конференції відправили коротку літію на могилі патріарха Афінагора, при якому було знято взаємні анафеми між Православною та Католицькою Церквами.

Ввечері цього дня учасники конференції завітали до Патріархату, що розташований у районі Фанар. Тут мали коротку зустріч із Вселенським патріархом Варфоломієм, подивилися приміщення Патріархії та зайшли до собору святого Георгія, де приклалися до мощів святителів Григорія Богослова та Іоанна Златоуста, два роки тому повернутих до Константинополя із Риму.

Ввечері цього ж дня митрополит  Каллістос Уер дав ексклюзивне інтерв'ю порталу "Православіє в Україні", яке незабаром буде опубліковане на нашому порталі.

В останній день було запропоновано екскурсію церквами Константинополя. Учасники та гості відвідали церкву Хора, де добре зберігся майже весь розпис пізньовізантійської доби, Влахернську церкву, відому святим джерелом та тим, що саме тут під час осади міста Андрій юродивий побачив у видінні Покров Божої Матері, церкву Божої Матері "Паммакарістос", також із частково збереженими мозаїками, та, нарешті, Святу Софію - найголовніший храм візантійського християнства, перетворений у 1453 році на мечеть, а у 1935, після реформи Кемаля Ататюрка, на музей. Стараннями науковців Колумбійського університету США мозаїки Святої Софії було частково розкрито, і тепер паломники та туристи можуть уявити собі велич та красу богослужіння, що відбувалося тут с шостого по п'ятнадцяте сторіччя.

Від'їжджаючи додому, учасники та гості "Орієнтале люмен" поверталися із новими знаннями про деякі аспекти християнського богослужіння, із відчуттям причастя до витоків найголовнішої християнської культури та із знанням, що в різних куточках світу у них тепер є нові друзі - православні, римо- чи греко-католики. Єдність християн, якщо вона відбудеться колись, буде справжнім чудом Божим, але тепер ми можемо, із повагою та любов'ю ставлячись один до одного, свідчити, що те, що об'єднує нас, насправді більше, ніж те, що досі роз'єднує.

Цього року організатори "Орієнтале люмен" планують провести ще три конференції: у Вашингтоні (18-21 червня), Сан-Дієго (25-28 червня) та Мельбурні (26-29 вересня).

Священик Андрій ДудченкоАвтор: Священник Андрей Дудченко

 
 
   
Дискусія після пленарних доповідей

Дискусія після пленарних доповідей
Виступи учасників чергувалися із молитвою

Виступи учасників чергувалися із молитвою
Літургію служить митрополит Каллістос Уер

Літургію служить митрополит Каллістос Уер