УКРАЇНА-РОСІЯ. У прес-центрі РІА «Новини» відбувся відеоміст на тему: «Єдність православ’я в Україні — проблеми та шляхи розв’язання» | Православіє в Україні :: Інтернет-видання УПЦ

           
УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Міжконфесійні відносини  
Опитування



Наш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.ua



Зараз на сайті 87 відвідувачів

Теги
молодь іконопис Києво-Печерська Лавра Археологія та реставрація постать у Церкві краєзнавство Вселенський Патріархат Патріарх Алексій II секти Ющенко Предстоятелі Помісних Церков церква та політика українська християнська культура діаспора церковна журналістика Митрополит Володимир (Сабодан) Церква і влада конфлікти вибори монастирі та храми України Священний Синод УПЦ Доброчинність УГКЦ Мазепа Церква і політика 1020-річчя Хрещення Русі шляхи єднання Приїзд Патріарха Кирила в Україну Церква і медицина педагогіка церква і суспільство милосердя комуністи та Церква Католицька Церква УПЦ КП автокефалія розкол в Україні Голодомор забобони Президент Віктор Ющенко






Рейтинг@Mail.ru






УКРАЇНА-РОСІЯ. У прес-центрі РІА «Новини» відбувся відеоміст на тему: «Єдність православ’я в Україні — проблеми та шляхи розв’язання»

  13 лютого 2009



Як подолати церковний розкол в Україні?  Чи може державна влада брати участь у цьому процесі? Навколо цих питань, в основному, була побудована дискусія учасників відеомосту Москва-Київ, що відбувся у четвер, 12 лютого, у прес-центрі РІА «Новини».

Москву представляли: секретар Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату (ВЗЦЗ МП) з міжправославних зв'язків протоієрей Миколай Балашов, професор Московської духовної академії диякон Андрій Кураєв і голова Клубу православних журналістів Олександр Щипков. З Київського прес-центру РІА «Новини» з ними розмовляли клірики Української Православної Церкви Московського Патріархату (УПЦ МП): прес-секретар Митрополита Київського та всієї України Володимира протоієрей Георгій Коваленко, співробітник місіонерського відділу УПЦ МП протоієрей Андрій Ткачов, Єпархіальний секретар Одеської єпархії протоієрей Андрій Новиков, представник Відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП священик Миколай Данилевич та інші.

Відеоміст був присвячений темі: «Єдність православ'я в Україні - проблеми та шляхи розв'язання». Питання щодо можливої участі світської влади в улікуванні церковних негараздів відразу ж поставив Олександр Щипков і сам же позитивно на нього відповів. Із ним не погодилася більшість учасників дискусії. О. Миколай Балашов нагадав слова митрополита Кирила на Помісному Соборі про те, що для подолання розколу є неприйнятною світська «компромісна модель». «Розкол - хвороба в Тілі Церкви, і він може бути вилікуваний тільки церковними засобами, через церковні канони», - озвучив о. Миколай точку зору новообраного Предстоятеля РПЦ.

Держава може допомогти Церкві, «виходячи з державних інтересів, але спираючись на церковні канони», продовжував розвивати свою думку О. Щипков. На його думку, умовою ефективності державної допомоги в подоланні розколів є «здорова православна свідомість» представника влади. У якості прикладу він навів важливу роль В. Путіна у процесі об'єднання Російської Православної Церкви. О. Миколай Балашов заперечив, що для держави «допомагати Церкві на канонічних підставах означає - не втручатися». Він підкреслив, що російська влада «жодного разу навіть єдиної спроби» не зробила, щоб форсувати процес об'єднання із РПЦЗ. Роль же Путіна звелася до того, що він дав імпульс до переговорів, переконавши під час особистої зустрічі ієрархів РПЦЗ, що в Росії закінчилася безбожна влада. О. Андрій Кураєв також висловив надію, що російська влада «перебуватиме осторонь церковних проблем».

Повернувшись до теми відеомосту, учасники з київської сторони зазначили, що українська влада активно втручається в релігійне життя, збільшуючи розкол. О. Андрій Новиков підкреслив, що президент В. Ющенко «нав'язує всі моделі, окрім канонічних». Подібна практика може привести Україну до тривалої духовної кризи, подібної до ситуації кінця XVI ст., коли в результаті укладення Брестської унії з'явилося уніатство, думає о. Андрій Ткачов. «Наші автокефалісти психологічно є близькими до уніатів, вони теж мислять націоналістичними категоріями. Сама ідея незалежності вийшла з канадської діаспори та католицького підпілля», - переконаний священик. Його тезка також припускає, що «кінцевою метою» натхненників нинішнього церковного розколу є унія.

Як перебороти розкол? Українські учасники бесіди не раз підкреслювали, що розкол православ'я в Україні - це не тільки проблема України, але й усієї повноти РПЦ. О. Георгій Коваленко висловив надію, що Патріарх Кирил знайде «по-справжньому патріарше вирішення» цієї болісної проблеми. За словами о. Андрія Новикова, шлях один - «покаяння розкольників і повернення їх у лоно канонічної Церкви». О. Миколай Данилевич загострив увагу на необхідності подолання особистої ворожнечі між прихильниками Московського Патріархату та прихильниками автокефалії. Він нагадав рішення Синоду УПЦ МП (2007 р.), яке закликає «з любов'ю ставитися до тих людей, які тимчасово знаходяться поза огорожею канонічної Церкви». Ця толерантність є основою діалогу, підкреслив о. Миколай: «Ми не можемо молитися з ними, але ми повинні чисто по-людськи з ними говорити», уникаючи тих міфів, які зараз формують свідомість молодого покоління українців - тих, хто вже не знає «спільного життя з Росією». Майданчиком для діалогу могла б стати російсько-українська науково-богословська комісія (пропозиція щодо її створення пролунала напередодні Помісного Собору з вуст Митрополита Київського Володимира, нагадав о. Миколай). Члени цієї комісії - богослови, церковні історики, соціологи - займуться вивченням ситуації українського розколу та запропонують шляхи вирішення. За словами о. Миколая, ця ідея «активно обговорюється в церковних колах України».

З московської студії ідею створення такої комісії підтримав о. Миколай Балашов: «УПЦ - самокерована Церква. Вирішення церковних проблем в Україні - це, насамперед, її прерогатива. Москва бачить своє завдання в тому, щоб допомагати: це наукова, богословська робота, вивчення процесів у групах, що відокремилися, і т.д.». Підтримуючи ідею створення російсько-української комісії, представник ВЗЦЗ МП підкреслив, що в неї не може бути «офіційної розмови з розкольниками». Разом із тим, він також закликав до діалогу з «людьми, що відокремилися від Церкви», на основі «любові та бажання, щоб вони повернулися». О. Миколай Балашов уважає, що саме особисте доброзичливе спілкування дозволяє знайти шляхи розв'язання «застарілих» проблем.

На думку о.Андрія Кураєва, універсальним засобом подолання розколів є зосередження всіх учасників процесу на активній місії. «Якщо всім разом дивитися на Христа, є шанс не помітити розходжень... Якщо, насамперед, про Христа говорити і в Росії, і в Україні, тоді приводи для розділень будуть здаватися дрібними та  нічого не вартими», - сказав о. Андрій.

Київська Русь