УКР РУС  


 Головна > Публікації > Моніторинг ЗМІ  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 71 відвідувачів

Теги
шляхи єднання молодь Митрополит Володимир (Сабодан) Патріарх Алексій II педагогіка автокефалія монастирі та храми України УПЦ КП Священний Синод УПЦ церква та політика Мазепа іконопис Археологія та реставрація постать у Церкві забобони конфлікти Києво-Печерська Лавра Приїзд Патріарха Кирила в Україну Церква і політика УГКЦ Церква і влада Католицька Церква церква і суспільство Президент Віктор Ющенко українська християнська культура діаспора Доброчинність комуністи та Церква секти Голодомор вибори Предстоятелі Помісних Церков церковна журналістика милосердя 1020-річчя Хрещення Русі Церква і медицина Вселенський Патріархат Ющенко розкол в Україні краєзнавство


Рейтинг@Mail.ru


«Доба» (Чернівці): Трипільську амфору в Шебутинцях діти знайшли...«Доба» (Чернівці), Володимир Ботюк, 12 квітня 2007

Як свідчать дані археологічних розкопок, що проводилися в другій половині ХХ століття в Чернівецькій області, в 4-му тисячолітті до н. е. в краї вже існували великі поселення. На території Буковини у понад 300 населених пунктах зустрічаються пам'ятки трипільської культури. Та нещодавно до цього числа додався ще один населений пункт – село Шебутинці Сокирянського району, де минулого року було знайдено частину унікальної амфори трипільців. Як розповів журналісту "Доби" вчитель історії Шебутинецької загальноосвітньої школи Сергій Якубина, цю трипільську амфору знайшли діти на... футбольному майданчику перед школою! Позаяк у селі почали будувати нову школу, будівельники зняли верхній шар ґрунту саме в тому місці. А школярі, граючи у футбол, випадково зачепили один шматок амфори, що лежав на поверхні. Під ним показався ще один, потім ще... Хлопчаки руками розгребли із землі загадкову знахідку і покликали вчителя Сергія Якубину, який веде у школі археологічний гурток. Висновок перевершив усі сподівання – керамічна посудина датується 5-4 тисячоліттям до нашої ери!

– Знайдена стародавня амфора – це так званий великий зерновик, – каже пан Сергій Якубина. – Мабуть, наші предки в ній колись тримали зерно. Глечик має висоту 60 см і діаметр вгорі 62 см, він без ручок і зверху до низу орнаментований. Загалом, згадана амфора дійшла до нас не цілою, бо школярі знайшли у землі десь 40% її уламків. Взагалі, ніхто з науковців і не припускав, що на території нашого села колись існувала трипільська культура, та знайдена амфора свідчить про протилежне. Також протягом останніх 5-6 років особисто я знайшов у селі понад 11 трипільських поселень різних періодів. Отож, все свідчить на користь того, що тут жили трипільці.

Цікаво, що знайдена у Шебутинцях керамічна посудина орнаментована навіть в нижній частині, що майже не зустрічається у вже відомих в Україні аналогічних знахідках. У нижній частині посудини є вертикальні хвильки (символи дощу) та перехрещені лінії, які ніби з'єднують денце із плечима амфори, але основна особливість орнаменту знахідки – це зображення хреста в овалі (символ сонця). Унікальність знайденої амфори ще й у тому, що її зовнішній вигляд при бажанні можна реконструювати повністю за допомогою гіпсу чи іншого матеріалу.

За словами Сергія Якубини, на території села знайдено ще дуже багато інших пам'яток трипільської культури. Серед них – три фрагменти статуеток жінок (одна майже ціла) висотою десь 8-10 см. Ще в шебутинецьких урочищах Сокири, Балкани, Сухий Горб викопано щось 50 кам'яних сокир і залишки жител трипільців. Знайдено також грузила від ткацького верстата, крем'яні ножі, долота. А на околиці села, в урочищі Батирівка, є система штучних ровів та валів, які оточували городище діаметром до 200 м. Ще одною унікальною знахідкою, як вважають фахівці з центру археологічних досліджень Буковини, є знайдений крем'яний наральник, довжина робочої частини якого становить 42 см. За словами археологів, цей наральник – це поки що єдина на території області знахідка такого типу, та й на території України їх є лише кілька.

Відтак унікальні археологічні знахідки у селі Шебутинці потребують ґрунтовного вивчення. Як повідомила начальник управління містобудування та архітектури ОДА Валентина Думітращук, за результатами обстеження околиць с. Шебутинці і зібраних атрибутів археології, є підстави віднести об'єкт до початку середнього періоду розвитку трипільської культури (4-5 тис. років до н.е.). Крім цього, виявлено предмети рідкісної черняхівської культури (IV-V ст. н.е.). Тому згадане управління ініціюватиме перед державною службою охорони культурної спадщини проведення у Шебутинцях найближчим часом всеукраїнської археологічної експедиції.

   УВАГА! Публікації розділу "Моніторинг ЗМІ" не обов'язково збігаються з точкою зору редакції сайту "Православіє в Україні", а є відбиттям суспільних подій і думок з метою поліпшення взаєморозуміння та зв'язків між Церквою й суспільством. Статті подаються в редакції першоджерела.